Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  budowa mostów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Rozwój i wprowadzanie nowych metod budowy mostów, w których występuje coraz większy poziom automatyzacji, rozpoczęło się oczywiście jeszcze na długo przed początkami cyfryzacji branży budowlanej i pojawieniem się metodyki BIM (building information modeling). Głównym celem było przede wszystkim skrócenie czasu budowy i obniżenie kosztów inwestycji, szczególnie w odniesieniu do mostów betonowych, w których coraz powszechniej stosowano sprężenie i eliminowano potrzebę użycia tradycyjnych rusztowań i deskowań.
PL
Węzły betoniarskie są zespołami maszyn i urządzeń służących do produkcji betonu. Zakres ich użytkowania jest bardzo szeroki - od prac przy budowie mostów do produkcji prefabrykatów.
Mosty
|
2022
|
nr 1
20--22
PL
Michel Virlogeux – francuski inżynier budowlany i specjalista w dziedzinie mostów – jest absolwentem francuskiej politechniki École Polytechnique, prestiżowej École Nationale des Ponts et Chaussées oraz Université Pierre et Marie Curie. W ciągu swojej kariery zawodowej zaprojektował ok. 100 mostów i wiaduktów, w tym sławny Normandy Bridge. Oprócz kariery związanej z pracą zawodową prowadzi działalność pedagogiczną, aktywnie uczestniczy w zgromadzeniach stowarzyszeń związanych z inżynierią lądową.
PL
W artykule przedstawiono pierwszy zrealizowany na świecie obiekt mostowy wykonany z recyklowanych łopat turbin wiatrowych. Obiekt powstał jako wynik współpracy naukowo-badawczej Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej z firmą PW Anmet ze Szprotawy.
EN
The article presents the first bridge in the world made of recycled wind turbine blades. The structure was built as a result of scientific and research cooperation between the Department of Roads and Bridges of the Rzeszów University of Technology and the Anmet company from Szprotawa.
PL
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie możliwości recyklingu odpadów OTS przez ich wykorzystanie do produkcji elementów budowlanych, służących do budowy obiektów mostowych.
EN
The subject of the article is to present the possibility of recycling plastic waste by using it in the production of building elements for the construction of bridges.
Mosty
|
2021
|
nr 4
24--26
PL
25 października 2021 r. w miejscowości Kurów, koło Nowego Sącza, oddano do użytku nowy most umiejscowiony w km 56+162,49 DK75. Inwestycja została zrealizowana w niecałe 2,5 roku. Most zaprojektowany został jako obiekt typu extradosed.
PL
Któż nie słyszał o mostach Golden Gate (1937) w San Francisco czy Brooklyn (1883) w Nowym Jorku? O tych wyjątkowych ikonach inżynierii, samorzutnie kojarzonych ze swoimi miastami, wielokrotnie opisywanych w książkach, uwiecznianych w filmach oraz na obrazach reprodukowanych w niezliczonych reklamach na całym globie? Obie konstrukcje jako znakomite projekty bijące rekordy długości na trwałe weszły do historii nie tylko budownictwa mostowego, ale stały się także częścią dziedzictwa światowej kultury, fascynując pokolenia pisarzy, malarzy, fotografów oraz miliony turystów.
PL
Wiadukt w Skomielnej Białej, o przęsłach głównych o rozpiętości 140 m, został wykonany metodą nawisową. Do stabilizacji konstrukcji na czas wspornikowej fazy pracy wykorzystano odciągi tymczasowe, przenoszące część oddziaływań poza podpory. W referacie opisano zarówno sam obiekt jak i wybrane aspekty związane z jego budową. Skupiono się między innymi na technologii wykonania: przęseł dojazdowych, podpór głównych w charakterystycznym kształcie litery „Y” oraz przęseł betonowanych nawisowo. Szczegółowo opisano założenia działania odciągów tymczasowych, ich budowę, a także możliwości wykorzystania ich do aktywnego wprowadzania sił w konstrukcję obiektu mostowego.
EN
The viaduct in Skomielna Biała in Poland (main spans of 140 m) was constructed using a balanced cantilever method. To stabilize the structure during the cantilever phase of work, temporary guy cables were used to transfer some of the loads beyond the support. The paper describes both the object itself as well as selected aspects related to its construction. It focuses, among others, on the technology of building: side spans, piers in the characteristic shape of the letter “Y” and main spans. The assumptions of using temporary guy cables, as well as the possibilities of using them to introduce forces in the structural elements of the bridge are described in detail.
PL
Dobór stali do zbrojenia betonowych obiektów mostowych w Polsce bardzo często ogranicza się do określenia klasy wytrzymałości A-IIIN, zgodnej ze starymi normami do projektowania, które nadal są powszechnie stosowane. Zapis taki notorycznie pojawia się w specyfikacjach technicznych dla wielu obiektów mostowych w Polsce.
PL
Problematyka kotwienia kap chodnikowych jest bardzo istotna przede wszystkim z uwagi na zamocowanie do nich barier ochronnych, które stanowią kluczowy pod względem bezpieczeństwa element wyposażenia obiektów mostowych. Pojawienie się barier ochronnych nowego typu oraz wprowadzenie nowych przepisów i norm w 2010 r. spowodowały konieczność odpowiedniego projektowania elementów podtrzymujących bariery.
14
Content available Polska inżynieria mostowa 2017
PL
Po 1989 r. Polska otworzyła się na współpracę z krajami o wyższym poziomie rozwoju technologicznego. W obszarze mostownictwa skutki tego były natychmiastowe. Polscy inżynierowie bardzo szybko opanowali i wdrożyli nowoczesne zasady projektowania i technologie budowy mostów. Powstały obiekty przewyższające w sposób zdecydowany osiągnięcia poprzedniej epoki [4, 5, 6, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 19, 20]. W artykule zestawiono największe polskie obiekty mostowe, z których większość zrealizowano po 1989 r.
PL
Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Ostróda Północ – Ostróda Południe wraz z budową obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16 jest jednym z najciekawszych zadań inżynieryjnych podjętych przez firmę Budimex SA w ostatnich latach.
PL
O historii polskiego mostownictwa, jego obecnej kondycji, a także na temat najciekawszych obiektów inżynierskich, polskich i zagranicznych w rozmowie z Marleną Machurą mówi profesor Jan Biliszczuk z Politechniki Wrocławskiej.
PL
Na początku lutego w miejscowości Wałcz zakończył się ostatni etap realizacji ustroju nośnego estakady E-2 projektowanej przez zespół YLE Inżynierowie Sp. z o.o na budowie obwodnicy Wałcza DK nr 10, realizowanej przez firmę Energopol-Szczecin S.A. Jest to największy obiekt inżynierski budowany w ramach tej inwestycji – prawa, dłuższa nitka wspomnianej estakady liczy 764,91 m, lewa – 760,49 m długości. Prace wykonawcze na obwodnicy Wałcza mają zakończyć się jeszcze w tym roku.
18
Content available remote Tradycyjna konstrukcja w nowej technologii
PL
Co czeka branżę budownictwa infrastrukturalnego w nowym roku? Czy nastąpi ożywienie w budownictwie, czy też przeciwnie - nastąpi tymczasowe spowolnienie w dużych inwestycjach infrastrukturalnych? Kiedy możemy liczyć na zyski z przetargów w obecnej perspektywie finansowej? I jak na tym tle będzie się miało budownictwo mostowe? Na te i inne pytania odpowiadają przedstawiciele świata nauki i biznesu.
PL
W marcu 2016 roku wizytowałem Uniwersytet Stanforda w Palo Alto w Kaliforni, gdzie uczestniczyłem między innymi w konferencji z serii „Poland - Sillicon Valley Life Science", która, w tej edycji, związana była z tematem czystej wody i czystej energii.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.