Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ZZPP
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W trzeciej części artykułu [6] informowano o tekturze falistej. Produkowano ją wówczas w wersji nadmiernie wytrzymałej, a w Polsce zapewne starano się naśladować parametry z Francji [17]. Tam wyrabiano tekturę falistą trójwarstwową o gramaturze aż 825 g/m2; warstwy płaskie po 250 g/m2, a warstwa pofalowana (270 g/m2) była wykonana z papieru o gramaturze 180 g/m2, przy czym udział spoiwa ze szkła wodnego stanowił 55 g/m2. Nawet tak masywna tektura falista prowadziła do oszczędności papieru, zastępując tekturę sklejaną – o gramaturze aż 1450 g/m2 – w opakowaniach transportowych o zawartości 20-30 kg masy ładunku i wytrzymałości na przebicie aż 16 kG/cm2. Gramatura jej arkuszy wewnętrznych (wraz ze spoiwem) wynosiła 1050 g/m2, a były one oklejone arkuszami o gramaturze 200 g/m2.
PL
Każdy jubileusz stanowi okazję do przypomnienia przede wszystkim dat, nazwisk, statystyk itp. Jednak w przypadku przemysłu taka prezentacja nie jest pełna, jeśli jest pozbawiona treści technicznej. Obok danych czysto historycznych nie mniej ważne są przecież informacje na temat techniki oraz jej przemian. Ich przedstawienie wymaga fachowego spojrzenia na dawne zagadnienia techniczne, z ich nowoczesnym ujęciem. Tak jest również w przypadku przemysłu papierniczego oraz obchodzonej rocznicy ruchu stowarzyszeniowego papierników, zapoczątkowanego sto lat temu – razem z odrodzeniem kraju – przez Związek Zawodowy Papierni Polskich (ZZPP).
PL
W pierwszej części artykułu [8] informowano o papie smołowej (dachowej), której wyrób uznano za zapowiedź uruchomienia przetwórstwa bezpośrednio w polskim przemyśle papierniczym. Tę część otwiera informacja o zainicjowaniu w kombinacie celulozowo-papierniczym w Kaletach produkcji worków z papieru wykonanego z masy celulozowej niebielonej sodowej. Następnie rozwinęła się ona na wielką skalę w przetwarzaniu papieru workowego (prawdopodobnie) z masy celulozowej niebielonej siarczanowej. Komentarze do tej drugiej metody zostaną przedstawione oddzielnie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.