Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Oczekiwanymi efektami rozwiązań prawnych wspierających budowę drewnianych domów w Polsce miały być m.in. zwiększenie dostępności mieszkań, w tym mieszkań dostępnych dla osób o umiarkowanych dochodach, wsparcie przedsiębiorczości z zakresu energooszczędnego budownictwa drewnianego oraz wsparcie rozwoju sektora ekobudownictwa polskiej gospodarki. Nic z tego nie wyszło.
PL
Przepisy regulują sposoby rejestracji i zarządzania różnymi rodzajami emisji. Pozwolenia emisyjne to szczególna forma zgody na emisję z instalacji.
PL
Choć czasem trzeba stworzyć sztuczne bariery akustyczne, to jednak drzewa, krzewy, nawet trawa są naszym najlepszym orężem w walce z jednym z najbardziej dokuczliwych zanieczyszczań w naszym środowisku. Chodzi o hałas. 
PL
W przepisach związanych z ochroną środowiska sporą rolę, jako środek prawny służący osiąganiu celów ochronnych, odgrywają instrumenty finansowo-prawne, w tym różnego rodzaju opłaty. Wśród nich stosunkowo najdłużej funkcjonują regulowane obecnie przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska (Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - t.j. DzU z 2021 r. poz. 1973, z późn. zm., dalej jako P.o.ś.) opłaty za korzystanie ze środowiska.
PL
Sejm uchwalił 20 lipca br. ustawy wprowadzające zmiany do Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm.). W poprzednich miesiącach omówiono zmiany dotyczące przepisów o produktach ubocznych, transporcie i magazynowaniu odpadów. Szereg zmian odnosi się jednak także do zezwoleń na gospodarowanie odpadami, czyli zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów oraz zezwoleń łączących oba rodzaje działań.
PL
Sejm uchwalił 20 lipca br. kilka ustaw wprowadzających zmiany do Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm., dalej jako u.o.). Projekty tych ustaw wprowadzone zostały do Sejmu w różnym czasie i trybie, nie były ze sobą koordynowane.
PL
Lipcowa nowela odpadowa nałożyła obowiązek aktualizacji zezwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Podobny obowiązek dotyczy także prowadzących instalacje, dla których przed 5 września 2018 r. wydano pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Co istotne, niezłożenie wniosku o zmianę zezwolenia lub pozwolenia jest zagrożone sankcją w postaci jego wygaśnięcia.
PL
Pod koniec sierpnia br. Ministerstwo Środowiska przedstawiło na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o zmianie ustawy o u.c.p.g. oraz niektórych innych ustaw, rozpoczynając tym samym proces konsultacji i uzgodnień. Projekt stanowi zbiór propozycji zmian – niejednokrotnie o charakterze systemowym – które w różnym stopniu wpłyną na funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami.
PL
Baza i rejestr miały się już dawno przyczynić do poprawy skuteczności nadzoru nad rynkiem odpadowym. Czy tak się rzeczywiście stało?
PL
Zagadnienie kwalifikowania rolników do kategorii "podmiotów korzystających ze środowiska" było już poruszane na łamach "Przeglądu Komunalnego". To ogólne pojęcie ma podstawowe znaczenie dla ustalenia adresatów obowiązków ochronnych wynikających z przepisów o ochronie środowiska, a zwłaszcza ustawy Prawo ochrony środowiska.
PL
Ustawowe zapisy dotyczące oceny wodnoprawnej budzą niejasności. Niektóre nieścisłości udało się wyeliminować przy okazji nowelizacji ustawy Prawo wodne.
PL
Wykładnia, czyli interpretacja prawa, to zespół operacji myślowych, których celem jest ustalenie właściwego znaczenia przepisów prawa. Może być ona prowadzona dla różnych celów, jednak głównie dla osiągnięcia na tyle precyzyjnego rozumienia treści przepisów, aby możliwe było - w oparciu o nie i zbudowane na ich podstawie normy prawne - podjęcie danego rozstrzygnięcia.
PL
Posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, który zakłada zmianę zasad wyboru władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz ich składu. W praktyce nowela ustawy prowadzić ma do przejęcia kontroli nad nimi przez administrację rządową.
PL
Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady realizacji, konstytucyjnie gwarantowanego, prawa dostępu do informacji publicznej jest, obowiązująca już od ponad 15 lat, Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2016 r. poz. 1764).
PL
Wśród zasad rządzących ochroną środowiska najrzdziej chyba omawiana jest zasada stosowania metodyk referencyjnych, podana w art. 12 ustawy Prawo ochrony środowiska.
PL
Każdy wytwórca odpadów - zarówno pierwotny, jak i przetwarzający - ma w określonych sytuacjach, regulowanych przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska, obowiązek uzyskania pozwolenia na wytawrzanie odpadów.
PL
W artykule opisano zagadnienia regulacji prawnych odnoszących się do drogowej ochrony akustycznej.
PL
1 stycznia 2016 r. wszedł w życie $ 3 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach, który zakazuje składowania określonych rodzajów odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg.
PL
Znowelizowane przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska dały sejmikom województw prawo podejmowania uchwał o charakterze aktów prawa miejscowego, ktorych celem miałoby być ograniczanie działań negatywnie wpływających na stan czystości powietrza.
PL
Dopuszczalnym prawnie sposobem przetwarzania komunalnych osadów ściekowych jest m.in. ich termiczne przekształcenie, na który to sposób zwraca się ostatnio główną uwagę. Powinno się ono odbywać na zasadach ogólnych, wynikających z przepisów regulujących zasady prowadzenia takich działań, w grę wchodzi jednak także kilka postanowień szczególnych, związanych z możliwością wykorzystania osadów w procesach wytwarzania energii odnawialnej.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.