Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  żywopłot
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Każdy słyszał o popularnych „tujach” i wie, co to jest „żywopłot”. Nie każdy jednak zna pochodzenie tych roślin, ich cechy szczególne, właściwości, potrzeby i spektrum zastosowań. 
PL
Żywopłoty to efektowne architektoniczne elementy stosowane w zieleni miejskiej. Są nie tylko ozdobą, ale pełnią też ważne funkcje w miastach o coraz gęstszej zabudowie i pogarszającej się jakości powietrza.
PL
Dereń Cornus to zróżnicowany rodzaj botaniczny, skupiający ok. 45 gatunków drzew, krzewów i krzewinek, z których wiekszość naturalnie występuje w strefie klimatu umiarkowanego północnej półkuli.
PL
To już nie są żarty. Inwazja niedużego owada Azji na żywopłoty i bukszpany w polskich miastach przybrała w tym roku katastrofalne rozmiary. Ta historia pokazuje także, jakie konsekwencje ma sprowadzanie do nas gatunków inwazyjnych.
PL
Po likwidacji kopalni i rekultywacji terenów poeksploatacyjnych problem bezpieczeństwa publicznego na obrzeżach wyrobisk pogórniczych nie zanika - staje się poważniejszy ze względu na zwiększenie dostępności do tych terenów. Jest kilka sposobów, aby zminimalizować zagrożenia wynikające z właściwości terenów czynnej eksploatacji i terenów pogórniczych. Jednym z nich jest zastosowanie naturalnych zakrzewień - kolczastych żywopłotów ochronnych na obrzeżach wyrobisk.
PL
Żywopłoty są bardzo plastyczną i cenioną formą roślinności formowanej. Ze względu na swoje liczne walory przestrzenne i biologiczne często wykorzystuje się je zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w krajobrazie otwartym.
PL
Żywopłoty w przestrzeni miejskiej powinny odgrywać znaczącą rolę. Zielone ściany różnej wysokości mogą być efektownym elementem dekoracyjnym, pełniąc przy tym istotne funkcje i wpływając na samopoczucie mieszkańców miast.
PL
Rośliny, których kształt jest efektem cięcia, to interesujący element kompozycji na terenach zieleni miejskiej. Najpopularniejszym przykładem przycinania krzewów i drzew jest żywopłot, który może być formowany na różne sposoby.
PL
Dobierając drzewa i krzewy do nasadzeń miejskich warto analizować wyjątkowe cechy ciernistych i kolczastych krzewów oraz małych drzew. Przede wszystkim dlatego, że tego typu roślinność nadaje się do zastosowania jako naturalne ogrodzenie, osłona przed zanieczyszczeniami czy azyl dla ptaków.
PL
Dwa jednokierunkowe pasma ruchu, prowadzące w przeciwnych kierunkach, jeśli tylko warunki przestrzenne na to pozwalają, przyjęło się oddzielać pasem zieleni. Rodzaj zastosowanej roślinności powinien wynikać z funkcji, jaką ma ona pełnić w danym układzie przestrzenno-komunikacyjnym.
PL
Zamiast murków, płotów i parkanów warte polecenia jest tworzenie żywych, bardziej naturalnych ogrodzeń z drzew lub krzewów posadzonych w jednym lub kilku rzędach - żywopłotów. Są one stosowane od dawna jako element zieleni miejskiej.
PL
W dużych miastach ronda budowane są w miejscach zbiegu znaczących arterii: jezdni i torów tramwajowych. Są ważnym elementem sieci komunikacyjnej i jako takie muszą zapewniać kierowcom możliwość sprawnego i bezpiecznego przejazdu. Znaczna powierzchnia, jaką zazwyczaj zajmuje rondo, może jednak zostać wykorzystana jeszcze w inny sposób. Obsadzona roślinami i dobrze oświetlona, a więc widoczna także o zmierzchu i nocą, stanie się w przestrzeni miejskiej elementem dekoracyjnym, przełamującym brzydotę wielkich ulic, pełnych zgiełku i spalin.
PL
Określenie ścisłego doboru roślin do tworzenia zieleni w zagrodach wiejskich jest trudne z uwagi na dużą odmienność warunków klimatyczno-glebowych i wymagań roślin, specyfikę regionalną krajobrazu, wielkość zagrody oraz styl zabudowy, tradycje i upodobania regionalne itd. Można jedynie podać ogólne zasady doboru gatunków, przede wszystkim drzew i krzewów, oraz tworzenia różnych form zadrzewień.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.