Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W rozważaniach o sposobach zachęcających właścicieli samochodów osobowych do korzystania z transportu zbiorowego uwzględnia się najczęściej cenę biletu za przejazdy, jakość usług przewozowych w komunikacji publicznej oraz rozwiązania organizacyjne w ruchu miejskim. Za adresata tych korzyści uznaje się jedną osobę, która jest właścicielem samochodu osobowego. Podejście takie jest dużym uproszczeniem, ponieważ auto jest przeznaczone do użytkowania w rodzinie prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe.
PL
11 kwietnia 2014 roku Sąd Najwyższy wydał orzeczenie dotyczące możliwości dochodzenia przez prywatnego przewoźnika odszkodowania za korzyści utracone wskutek powierzenia przez miasto Warszawę świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego podmiotowi wewnętrznemu (spółce komunalnej), bez przetargu i z zawyżonym wynagrodzeniem. Zdaniem sądu, żeby ocenić zasadność roszczenia o odszkodowanie, należy ustalić, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że przewoźnik uzyskałby jakikolwiek, choćby zupełnie niewielki udział w części rynku przewozów obsługiwanym w rzeczywistości przez podmiot wewnętrzny, przynajmniej przez część okresu objętego sporem, za który roszczenia nie uległy przedawnieniu.
PL
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku państwo polskie wydawało się żyć w stanie uśpienia, jeżeli chodzi o sprawy obronności. Ostatnie lata radykalnie zmieniły ten błogi obraz świata. Wojna nie jest abstrakcyjnym zbiorem obrazków z „dalekich krajów”, ale wydarzeniem, które dzieje się blisko, w sąsiednim państwie. Wojna nie jest zjawiskiem angażującym jedynie siły zbrojne danego państwa. Jest wydarzeniem totalnym, absorbującym każdego obywatela. Zaangażowanie sił całego społeczeństwa polega na dostarczaniu żołnierzom środków do walki – zabezpieczenie amunicji, wyżywienia czy odzieży i wyposażenia.
PL
1 stycznia 2016 roku wejdą w życie dwie nowelizacje Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (dalej: „PTZ”): zmiany wprowadzone przepisem art. 38 Ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw [Dz.U. z 2015 r., poz. 1045] oraz zmiany wprowadzone przepisem art. 72 Ustawy z dnia 9 października 2015 roku o związkach metropolitalnych.
PL
Nowa taryfa opisująca zasady i ceny korzystania z biletów elektronicznych przyjęta została przez Zarząd KZK GOP 8 września 2015 roku. Nadal w sprzedaży będą wszystkie bilety papierowe, których ceny pozostają takie same, jak dotychczas. Nowością są bilety elektroniczne (kodowane na karcie ŚKUP). Można je będzie kupować w nieco niższej cenie niż ich papierowe odpowiedniki. Pojawią się także nowe rozwiązania, które pozwolą lepiej dostosować rodzaj biletu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.