Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono wizję - wybiegającą w przyszłość o 20, 50 czy nawet 100 lat - dotyczącą dziedziny kanalizacji, jak i oczyszczania ścieków. U podstaw całkowicie nowych - w sensie logistycznym - rozwiązań leży pełny rozdział moczu od kału już u źródeł ich powstawania. Może to się wydawać zbyt rewolucyjne, mając na uwadze ogromny majątek znajdujący się pod powierzchnią terenu w postaci dużych kolektorów kanalizacyjnych i z dużym zapasem z wymiarowanych oczyszczalni ścieków. Nowe rozwiązania i ich praktyczne zastosowania są już znane jako w pełni dojrzałe, chociaż - jak dotychczas - stosowane jeszcze niezbyt licznie zdaje się, że najbardziej istotnym czynnikiem szerszego stosowania jest przebudowa myśli technicznej i tworzenie nowych paradygmatów.
PL
Termin strategia przywołuje skojarzenia militarne i wojenne. Wszak jej zasady sformułował i ustalił pruski generał Klaus von Clausewitz (1780-1831), odnosząc strategię i taktykę nie do nauki, lecz do sztuki wojennej. Terminy strategia i taktyka bywają często stosowane zamiennie, co nie zawsze jest właściwe. Łatwo jednak wykazać, bo jest to dość powszechne, że zarówno strategię, jak i taktykę używa się obecnie w nazewnictwie nauk cywilnych; można tu więc także wtłoczyć zakresy pojęciowe gospodarki komunalnej i gospodarki odpadami, szczególnie gdy chodzi o tak bardzo propagowany rozwój zrównoważony (ang.: sustainable development). Czy mamy zatem właściwych strategów w gospodarce odpadami? Czy też tylko samozwańców, którzy się za takich sami uważają? Nie chodzi przecież o gry wojenne, lecz o symulacje typu planistycznego i gospodarczego. Te zaś nie tyle powinny, co wręcz muszą z wyprzedzeniem przewidywać wszelkie działania na co najmniej kilkanaście lat, w gospodarce odpadami również!
9
Content available remote Benchmarking w gospodarce osadami ściekowymi
PL
Benchmarking to jedno z najnowszych narzędzi zarządzania różnymi dziedzinami życia gospodarczego, przede wszystkim zaś zakładami przemysłowymi, wykorzystujące - przez porównanie - doświadczenia najlepszego z danej grupy. Grupa to dobrowolna, lecz mająca ambicje być najlepszą w danej branży, co zbliża ją do uzyskania certyfikatu jakości, tak w produkcji, jak i zarządzaniu środowiskiem. Benchmarking może mieć zatem i zastosowanie w szeroko pojmowanej gospodarce komunalnej i wodno-ściekowej. Artykuł poniższy jest bodaj pierwszym w języku polskim, odniesionym do zawsze złożonej problematyki osadów ściekowych i ukazującym zasady posługiwania się tym narzędziem.
EN
Benchmarking is at present the newest proposal for co-operation by best practices in the field of management. Over the past 15-20 years, there has been increasing interest in the use of benchmarking as a major management tool for reducing costs, improving efficiency, creating safer working environments, improving customer service and improving product quality. The actors of benchmarking are - on voluntary basis - mostly several well managed enterprises of the same branch, which expressed the will to put forward their best experience to other partners for successful application of this kind of management. Therefore, benchmarking has been adopted by industries and is being used by the public sector as well as by private enterprises, including governments, universities, consultant firms, etc. The municipalities, the water & sewage works, and public cleansing works introduce it, however, relatively slowly. Well known are, however, the disposal and treatment costs of municipal sewage. For the operators of a sewerage system it is very important to identify the investment and running costs for finding the proper ways for their reduction. In spite of diverse difficulties and different design (solutions of the plants), construction and modes of operation, it is possible to compare the plants on the basis of the various aspects and characteristics of the unit processes. It is essential that both, the technical and commercial requirements should sufficiently be taken into account. This gives a real possibility for the access to the overall best practices and for the transfer of them to other plants, which at that time aren't the partners of the co-operation. The paper discusses the various aspects of benchmarking especially addressed to the field of wastewater sludge management. Some positive aspects of benchmarking application are shown. Implementing this kind of cooperation, the municipal enterprises as e.g. wastewater treatment plants comes more closely to the required aspects of the European certification of the groups of standards ISO 9000 and ISO 14000.
PL
Artykuł pokazuje zalety jednego z nowoczesnych rozwiązań,bazującego na podwójnym osadzie biologicznym osiadłym w postaci błony biologicznej na tarczach złoża obrotowego i (uwzględnionego w obliczeniach) swobodnie pływającego osadu czynnego w komorze złóż
12
Content available remote Klasy kompostu - realność czy fikcja?
PL
Kompost, uzyskiwany z odpadów miejskich, osadów ściekowych i odpadowych substancji roślinnych i zwierzęcych, wykorzystuje się przyrodniczo od wieków (w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie) bądź to jako nawóz (ang. fertilizer) bądź "tylko" jako czynnik próchnicotwórczy (ang. soil conditioner). Wykorzystanie to jest rozumiane jako zawracanie do pierwotnego źródła tych substancji, które z niego pochodzą. Niezbyt trudno podać syntetyczną definicję kompostu, jednak bardzo trudno ją rozwinąć, a komposty odpowiednio sklasyfikować. Przez konkretną klasę kompostu rozumie się w różnych krajach masę o bardzo różnym składzie, co oznacza, że takie klasy kompostu nie są kompatybilne. Artykuł stara się pokazać drogę (być może nie jedyną) dopracowania ujednoliconej klasyfikacji kompostów.
PL
Autor stara się przedstawić, w oparciu o retrospektywną analizę ostatnich lat, pewną prognozę gospodarki odpadami na najbliższe dwie, może trzy dekady. Jego zdaniem wybieganie w dalszą przyszłość byłoby - patrząc nawet z punktu widzenia matematycznego prawdopodobieństwa - zarówno ryzykowne, jak i nieefektywne. Infrastruktura techniczna, służąca realistycznej gospodarce odpadami, jest wciąż niezadowalająca, szczególnie w zakresie ochrony surowców pierwotnych przez wprowadzanie technologii odzysku zużytych produktów. Jak najbardziej na miejscu może tu być użycie terminu "zrównoważonego rozwoju", choć wciąż jeszcze nie jest to powiązane ani z konsekwentną polityką finansową państwa, ani z przebudową systemu myślenia decydentów.
PL
Osady ściekowe są nieodłącznym elementem procesów oczyszczania ścieków. Zależnie od składu ścieków mogą one być zużytkowane w różny sposób i wówczas nie tylko mogą, ale powinny być traktowane jako uboczny produkt oczyszczania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.