Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Jak w ostatniej chwili informowaliśmy w poprzednim numerze (1), sukcesem zakończył się w sobotę 12 grudnia ub.r. szczyt klimatyczny w Paryżu, a mianowicie zawarciem ponoć historycznej umowy. Na próżno było jednak szukać w prasie, a nawet w internecie, precyzyjnych i rzeczowych informacji o istocie i warunkach tej umowy. Skandaliczne jest, że nie była to u nas wiadomość z pierwszych stron gazet, okupowanych od miesięcy przez polityczny magiel, z wyraźną polaryzacją stanowisk, bijąca w oczy swym agitacyjnym, agresywnym charakterem, co mogłoby świadczyć o upadku polskiego dziennikarstwa, niewypełniającego swej głównej informacyjnej roli, gdyby nie to, że w końcu, po intensywnym przekartkowaniu gazet, jednak co nieco znalazłem. Jednak było tego tyle co kot napłakał, jak na tak wielką wagę problemu ocieplenia klimatu, ze wszystkimi jego katastrofalnymi skutkami. A spektakularnymi katastrofami cyniczne media się karmią, widocznie zatem nie widzieli tym razem nic w tym atrakcyjnego dla przyciągnięcia uwagi masowego odbiorcy. Również wewnątrz numerów niewiele lub wcale nie było nic na ten temat.
PL
Jak napisałem w poprzednim numerze1, kupując emisję gazów cieplarnianych uważa się, że gdzieś na świecie wypuszczą do atmosfery o 1 tonę mniej dwutlenku węgla. Ta gwarancja była podstawą wprowadzenia handlu emisjami przez Unię Europejską i ONZ. A jak w rzeczywistości to wygląda?
PL
Zapowiadane pisanie o odradzaniu się przemysłu papierniczego po II wojnie światowej, w ramach obchodów 70-lecia „Przeglądu Papierniczego”, wyłącznie na podstawie archiwalnych numerów naszego papierniczego miesięcznika, okazało się zbyt niebezpieczne.
PL
Kartonowe opakowania napojów są wszechobecne, a od samego początku towarzyszy im troska co z nimi robić po zużyciu, gdyż te wielowarstwowe laminaty uchodziły za nieprzerabialne. Nie zgadzałem się z tym i jako redaktor naczelny „Przeglądu Papierniczego” zabrałem się w tej sprawie do roboty. Najpierw opisałem pasjonującą historię firmy Tetra Pak (1), zwłaszcza że akurat jej twórca, Hans Rausing, został ogłoszony jedynym Europejczykiem w pierwszej dziesiątce listy najbogatszych mieszkańców świata, gdyż jego opakowania i aseptyczna metoda ich napełniania dokonały rewolucji i zmieniły świat na zawsze. W Polskim Radiu usłyszałem, że firmie Tetra Pak udało się „zapudłować wszystkie płynne produkty żywnościowe, zmieniając zupełnie wygląd półek polskich sklepów”.
PL
Tak się szczęśliwie złożyło, że w tym numerze „Przeglądu Papierniczego”, ukazującym się dokładnie 70 lat po wyjściu w sierpniu 1945 r. pierwszego numeru (jeszcze jako wkładki do „Przeglądu Technicznego”), możemy przedstawić kilku pokoleniom naszych czytelników dwóch odznaczonych przez prezydentów III RP bohaterów najokrutniejszej z wojen, II wojny światowej, którzy byli ściśle związani z polskim papiernictwem.
PL
Naszą Ziemię nie od rzeczy nazywamy Zieloną Planetą, gdyż porastają ją zielone rośliny, a przede wszystkim lasy, choć morza i oceany też kipią życiem w tym względzie, czego gołym okiem z brzegu nie widzimy, chyba że jest to rzęsa wodna, ale to pływająca roślina. Zwłaszcza teraz na wiosnę zieleń u nas wybuchła i mieni się wszystkimi odcieniami, włącznie z łanami zbóż, a takiej świeżej, żywej zieleni prawie nie ma już latem, stąd się nią zachwycamy, a przed nami Zielone Świątki. Aż się chce zaśpiewać „Zielono mi”.
EN
Photosynthesis on the Earth is disscused as the only origin of life and spectacular biodiversity on our planet. It is perfect factory of huge amounts of biomass, including cellulose. Pulp and paper industry is minor consumer of wood, using only 0.2–0.3% of annual growth of cellulose.
PL
W poprzednim wspomnieniowym artykule (1), napisanym w związku z wkroczeniem w 70. rok wydawania „Przeglądu Papierniczego” (2), obiecałem przedstawienie, jak na jego łamach przebiegała odbudowa i uruchamianie po II wojnie światowej kolejnych zakładów naszej branży, a zwłaszcza poniemieckich na tzw. Ziemiach Odzyskanych, oraz organizowanie od podstaw zrębów szkolnictwa zawodowego na ich potrzeby. Tymczasem tragiczne skutki podziału Europy na dwa odrębne, wrogie sobie bloki przerosły moje wyobrażenie o tamtych czasach, w których spędziłem dość pogodne dzieciństwo, więc komunistyczny terror i jego tragiczne skutki nie tylko zdominowały ten pierwszy artykuł, ale tuż po jego oddaniu do druku wpadły mi w ręce nowe źródłowe materiały na ten smutny temat, których nie mogę nie przytoczyć, zanim skupimy się na autentycznym entuzjaźmie i zaangażowaniu papierników w odbudowę przemysłu i kraju.
PL
Pierwszy numer naszego jedynego dotąd papierniczego czasopisma naukowo-technicznego wyszedł 1 sierpnia 1945 r. (patrz PP nr 1/2014, s. 3), a więc zdumiewająco szybko po zakończeniu II wojny światowej. „Przegląd Papierniczy” jest zatem świadkiem całej powojennej historii Polski i wszystkich zachodzących w niej przemian, także dramatycznych i tragicznych, przez pryzmat branży papierniczej.
PL
Czasy Gutenberga, drukowania ruchomymi, odlewanymi ze specjalnego stopu ołowiu, a więc szkodliwego dla zdrowia, czcionkami, wprawdzie minęły bezpowrotnie wraz z wejściem do użycia komputerowego składu, ale nadal tę znakomitą postać trzeba stawiać na piedestale, choćby na straży starych, dobrych zasad edytorskich i drukarskich, bez przestrzegania których na rynek wydawniczy przeciekają czasem pozycje, za które trzeba się tylko wstydzić, niezależnie od merytorycznej lub kulturotwórczej wartości zawartych w nich treści.
PL
Okazuje się, że popularne patyczki higieniczne, z watą na obu końcach, do czyszczenia uszu, blokują i uszkadzają pompy w oczyszczalni ścieków! Doniósł o tym łódzki „Express Ilustrowany” (1), w artykule pt. „Patyczki higieniczne uszkadzają pompy”, z nadtytułem „Lądują w sedesie zamiast w śmieciach”. Jak powiedział reporterowi „Expressu” zastępca dyrektora Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi ds. marketingu, Rocznie patyczki doprowadzają do około stu awarii pomp, koszt ich naprawy szacujemy na 300–400 tys. zł. Dzieje się tak, bo wielu łodzian wrzuca zużyte patyczki do sedesu. Stamtąd płyną rurami do kolektora, a w końcu trafiają do GOŚ. W oczyszczalni ścieki są m.in. cedzone na kratach, które wyłapują zanieczyszczenia, niestety patyczki są tak małe, że wiele z nich przelatuje przez kraty i wpada do wnętrza pomp. Wtedy dochodzi do awarii. Pompy trzeba naprawiać i czyścić ręcznie, co opóźnia i zarazem podnosi koszt oczyszczania.
PL
Stwierdzony doświadczalnie korzystny wpływ odpowiedniej kombinacji mielenia i częściowego odkrylania bielonych mas celulozowych siarczanowych: brzozowej i sosnowej (Birch BKP i Pine BKP) na właściwości wytrzymałościowe papieru drukowego, przedstawione w funkcji wskaźników statycznej i dynamicznej jej odwadnialności, w pełni potwierdził zalety uzdatniania tych mas według naszej opatentowanej metody wytwarzania papieru z przemieszczeniem części frakcji drobnej, polegającej na: 1) mieleniu masy, w celu nadania papierowi wymaganej jakości, 2) oddzieleniu od niej części frakcji drobnej, w celu poprawienia odwadnialności, a następnie 3) jej oczyszczeniu, zagęszczeniu i naniesieniu na powierzchnię papieru wraz z kleikiem skrobiowym w operacji powierzchniowego zaklejania lub pigmentowania, czyli z ominięciem części mokrej maszyny papierniczej. Zapewnia to wysoką produktywność maszyny i jednocześnie lepszą jakość papierów drukowych.
EN
Beneficial effects of proper combination of refining and partial decrilling of birch and pine bleached kraft pulp on strength properties of printing and writing papers drawn against its indices of static and dynamic drainability fully confirmed advantages of its upgrading according to our new patented method of paper production with fines transfer which was as follows: The whole pulp is refined for improving paper properties and next decrilled to proper degree for reducing its drainage resistance. The removed fines are next cleaned and thickened and then introduced back to the paper as a blend with starch size used for the paper surface sizing or pigmenting. Thus the separated fines bypass wet-end of the paper machine ensuring its high productivity and at the same time improving quality of the printing papers.
EN
The structure of the paper industry production, its energy consumption and CO2 emission in Great Britain is discussed. The assumptions of three-step programme of emission reduction through implementation of modern low emission technologies is presented. It was found that the potential possibilities of CO2 reduction addressed to good manufacturing practices and innovative solutions can amount to 23,5%. It can result in emission reduction by 1,1 million tones of carbon dioxide a year. The model of total energy consumption in a paper mill is presented. This model includes CHP and emission attributed to final product on the base of its caloric value.
PL
Problematyka ograniczania zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych będzie zapewne tematem dyżurnym XXI w. i nasz papierniczy miesięcznik nie może tego nie zauważać, dlatego rozpoczęliśmy cykl artykułów przeglądowych na ten temat (1-3) oraz zabiegaliśmy o artykuły szczegółowe, zwłaszcza popularyzujące rozwiązania zastosowane w naszych zakładach (4). Jednak wiodącą rolę koordynującą mają organy legislacyjne Unii Europejskiej i naszego parlamentu oraz rząd i jego organy i agendy. Nie mogą się od tego uchylać stowarzyszenia techniczne, reprezentujące przecież przemysł. A jak to powinno wyglądać omówię na przykładzie stowarzyszenia brytyjskich papierników PITA (Paper Industry Technical Association).
PL
Z przyjemnością i wielką satysfakcją gratulujemy Panu Pre¬zesowi prestiżowej nagrody „RISI European CEO 2013", gdyż z fascynacją śledzimy wyjątkowy rozwój firmy, dzięki trafnej i skutecznej strategii i optymalnym modernizacyjnym inwestycjom. Po wizycie w Syktywkarze odnotowaliśmy, że firmie Mondi - na bazie największych i najlepszych fabryk celulozowo-papiemiczych w Europie Środkowej i Wschodniej - udato się wyrosnąć na potentata w europejskim przemyśle celulozowo-papierniczym, co się nie udato w ramach RWPG (wspólnota gospodarcza bloku wschodniego). A przecież w trakcie prywatyzacji zakładów w Świeciu jego ówczesna kadra inżynierska, poza prezesem Garbaczem i najbliższymi mu ludźmi, dziwiła się, że ten największy w Polsce zaktad celulozowo-papierniczy ma być przejęty przez bliżej im nieznane, pewnie nieduże firmy; austriackiego Frantschacha i Mondi z RPA. Zmiana wizerunku firmy w Polsce jest według nas największym jej sukcesem w naszym kraju. Jakie ten sukces ma znaczenie dla całej Grupy Mondi, a więc także poza Polską?
EN
We wish to congratulate you with great pleasure and our satisfaction on receiving the prestigious „RISI European CEO 2013" award. We are fascinated by outstanding development of the company achieved thanks to well-planned and efficient strategy and optimal modernization investments. After having visited Syktyvkar we know that, with the largest and the best pulp and paper mills in Central and Eastern Europe, Mondi has succeeded in becoming a leader in the European market what had not been possible in the Comecon times in Soviet Block and that's probably why it collapsed despite enormous investment efforts of the member states into construction of those mills. During privatization of the mill in Świecie, the personnel of that time - except chairman Garbacz and his most trusted co-workers - did not hide their astonishment that the largest P&P mill in Poland was supposed to be purchased by the companies unknown to them - Austrian Frantschach and Mondi from South Africa. Are you aware of that? Because the change in the Świecie mill image in Poland seems to be its most important achievement and it proves that those who claimed it was a sale of national wealth were wrong. Is this success story important for the whole Mondi Group, outside Poland as well?
PL
Dendrochronologia jest naukową metodą datowania wydarzeń, zjawisk przyrodniczych i obiektów zabytkowych zawierających drewno, a także badania klimatu w przeszłości, czym zajmuje się dendroklimatologia, na podstawie porównywania i liczenia pierścieni przyrostów rocznych w drzewie, przy czym nie trzeba go ścinać i przeżynać, bo podstawowym narzędziem dendrochronologa jest specjalny świderek pozwalający z żywego, rosnącego nawet drzewa pobrać próbkę wszystkich słojów w przekroju drewna, wyciągając ją tym świdrem (rys. 1), jak korek z butelki wina. Metoda ta wcale nie musi być inwazyjna i szkodzić drzewu, gdyż podobnie robiliśmy w fińskim lesie z kolegą wykonującym w Fińskim Instytucie Celulozowo-Papierniczym pracę licencjacką, wprowadzając w nawiercone otworki aerosol paraquatu, w celu zwiększenia wydzielania przez drzewo związków żywicznych.
EN
The article describes how astronomer A. Douglass was searching some evidence of periodic sunspot cycles in tree rings and how his former student E. Schulman discovered the oldest bristlecone pine trees which allowed to recalibrate a radiocarbon dating method, rewriting history and origin of our European civilisation.
PL
Od dawna sygnalizujemy i szczegółowo informujemy Czytelników o technicznych możliwościach nadania opakowaniom papierowym pewnych znamion inteligencji (1–6), stwarzającej wiele różnych nowych możliwości ich producentom, handlowcom i konsumentom. Sygnalizowaliśmy zarazem wielkie, wręcz rewolucyjne zmiany, jakie nadchodzą w tym zakresie, a – jak przypomniał John L. Harris, dyr. ds. marketingu w Superior Creative z Wlk. Brytanii na 31. Konferencji PRIMA (Paper Related Industries Marketing Association) w Berlinie w 2000 r. – Jedyną pewną rzeczą odnośnie przyszłości są ZMIANY! A zmiany mogą być jeszcze głębsze, niż w mijającym, wyjątkowo nowatorskim XX w., bowiem zastosowania obecnych technologii i technik praktycznie ograniczone są tylko wyobraźnią ludzką!.
PL
Wydawałoby się, że receptura bibułek higienicznych i sanitarnych typu tissue ukształtowała się raz na zawsze, stosownie do ich podziału na wyroby celulozowe i makulaturowe. Tymczasem poszukując możliwości obniżki kosztów produkcji należy skupić się przede wszystkim wlaśnie na masach włóknistych, gdyż ich cena stanowi ponad połowę kosztów produkcji bibułek tissue. Ale o recepturze tych papierów decydują przede wszystkim specyficzne wymagania w stosunku do poszczególnych papierowych wyrobów higienicznych i sanitarnych, jak: papier toaletowy, ręczniki kuchenne i toaletowe, ściereczki i czyściwa, chusteczki higieniczne i kosmetyczne, serwetki, obrusy itp.
EN
The article discusses general rules for optimization of tissue composition for different purposes and quality in order to reduce production costs.
PL
Na trudności w odbarwianiu makulatury zadrukowanej niektórymi farbami drukarskimi, atramentami i tonerami, o których pisze nasz amerykański stały korespondent w USA, dr hab. Tomasz Graczyk, zwróciłem uwagę już dwie dekady temu, dokonując przeglądu stanu wiedzy na ten temat, publikując artykuły oraz aplikując o finansowanie projektów badawczych. Wydawało mi się bowiem niezbędne poznanie rzeczywistych przyczyn trudności w odbarwianiu i bieleniu makulatury z papierów barwionych lub zadrukowanych szczególnie trwałymi barwnikami, by na podstawie znajomości ich chemicznej struktury i mechanizmu zatrzymania w masie papierniczej, dobrać właściwe metody usuwania nadawanego przez nie zabarwienia. Nawiązałem w tym celu współpracę z profesorem specjalizującym się w technologii barwników. Miało to stworzyć podstawy do opracowania nowoczesnych, proekologicznych technologii pełnego i niezawodnego odbarwiania makulatury, a zwłaszcza niesortowanej makulatury biurowej (tzw. MOW – od ang. Mixed Office Waste), która jest cennym źródłem bielonych mas celulozowych, stanowiących surowiec do wyrobu wysokogatunkowych papierów bezdrzewnych (drukowe, biurowe) lub celulozowych bibułek higienicznych. Niektóre barwniki nie poddają się bieleniu stosowanymi w odbarwialniach makulatury konwencjonalnymi środkami bielącymi (nadtlenek wodoru, podsiarczyn sodu) i zabarwiają odbarwioną masę i wytwarzany z niej papier, co bardzo ogranicza jej zastosowanie w wyrobie wysokogatunkowych papierów drukowych i do pisania. W przerobie na te papiery barwniki te muszą zatem zostać całkowicie odbarwione lub usunięte, nawet drogą segregacji makulatury. Makulatura taka stanowiła zatem wdzięczny model do badania i porównywania działania różnych środków bielących oraz optymalizacji warunków ich użycia. Również usuwanie nierozpuszczalnych pigmentów i tonerów stanowiło duże wyzwanie i stwarzało możliwość zbadania i zoptymalizowania zarówno konwencjonalnych (flotacja, dyspergowanie i wymywanie), jak i niekonwencjonalnych metod ich uwolnienia z masy i separacji, takich jak agregacja i sortowanie, rozwłóknianie metodą eksplozji parowej i oddzielanie uwolnionych w ten sposób cząstek pigmentu przez ich odmywanie, albo ultradźwiękowe dyspergowanie, z ewentualnym enzymatycznym wspomaganiem takiego odbarwiania.
PL
W poszukiwaniu sposobów taniego rozwiązania problemu fleksograficznego drukowania gazet i zadowalającego odbarwiania uzyskiwanej z nich makulatury pojawiły się też publikacje na temat użycia innych, niekonwencjonalnych metod wspomagania odbarwiania chemicznymi środkami pomocniczymi, jak na przykład rozpylanie środków powierzchniowo czynnych w obecności konwencjonalnych środków przeciwpianowych w odbarwianiu makulatury gazetowej w 100% zadrukowanej fleksograficznie (31). Takie wprowadzenie emulsji silikonowego środka przeciwpianowego do napowietrzanej zawiesiny masy makulaturowej, przy specyficznym stężeniu chlorku wapnia, sprzyjało flotacji elektrostatycznie ustabilizowanych cząstek farby fleksograficznej submikronowej wielkości. Dla zrównoważenia gaszenia piany wzbogaconej farbą fleksograficzną środkiem przeciwpianowym natryskiwano na jej powierzchnię ów środek powierzchniowo czynny. Manipulując stosunkiem środka przeciwpianowego do chlorku wapnia po 6 minutach flotacji uzyskiwano przyrost białości do 7 punktów procentowych.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.