Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Małe i średnie jest piękne
2
Content available remote Cztery swobody. Część II
PL
Inicjatorzy zjednoczonej Europy zdawali sobie sprawę, że żadna wspólnota polityczna nie ma szans na przetrwanie, jeśli nie zostaną stworzone dla niej mocne podstawy ekonomiczne. Powołujący EWG Traktat Rzymski z 25 marca 1957 roku był prawnym wyrazem takiego sposobu myślenia. Przewidywał on stworzenie wewnętrznego rynku, opartego na czterech fundamentalnych zasadach: swobodnego przepływu towarów, usług, osób i kapitału. Rynek ten, obejmujący terytorium 15 państw, jest dziś faktem. W tej części artykułu omówiono przepływ osób i kapitału.
3
Content available remote System podatkowy w Unii Europejskiej.
4
Content available remote Projektowanie jakości wyrobu.
5
Content available remote Nowa waluta Starego Kontynentu
6
Content available remote System podatkowy w Unii Europejskiej
PL
Choć polski system podatkowy nie różni się zbytnio od obowiązującego w Unii Europejskiej, wraz z naszym wejściem do UE czeka go nieco zmian, zwłaszcza w kwestii wysokości VAT i akcyzy. Trzeba będzie podnieść ich stawki na wiele towarów, ale jednocześnie obniżyć nadmierne opodatkowanie innych. Niewielkie zmiany będą dotyczyć opłat skarbowych i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
7
Content available remote Odpowiedzialność producenta za wyrób. Ogólne bezpieczeństwo wyrobu
PL
Aktem wspólnotowym, związanym wyraźnie z problematyką bezpieczeństwa wyrobów, jest Dyrektywa Rady 92/ 59/EEC z dnia 22 czerwca 1992 r. o zbliżeniu praw dotyczących ogólnego bezpieczeństwa wyrobów Official Journal of the European Communities - OJ (Dziennik Urzędowy Wspólnot Europejskich); OJ L z 11.08.1992 r. s. 24, której celem jest zapewnienie wprowadzania do obrotu tylko wyrobów bezpiecznych.
8
Content available remote Nowa waluta Starego Kontynentu
PL
1 stycznia 1999 r. jedenaście krajów Unii Europejskiej (UE) rozpoczęło największy eksperyment ekonomiczny mijającego stulecia. W imię zjednoczonego rynku dobrowolnie zrezygnowały one ze swoich walut i utworzyły wspólny pieniądz - euro.
9
Content available remote Napędy i Sterowania Pneumatyczne 2000
PL
Niniejsze normy i projekty norm zostały opracowane (metodą tłumaczenia) w Normalizacyjnej Komisji Problemowej (NKP) Nr 208 ds. Napędów i Sterowań Pneumatycznych, której zakres tematyczny obejmuje całokształt prac normalizacyjnych, dotyczących stosowania we wszystkich dziedzinach gospodarki elementów, zespołów i układów pneumatycznych, w których nośnikiem energii jest sprężone powietrze płynące w układzie.
10
Content available remote Małe i średnie jest piękne
PL
Wspólnota Europejska, z którą Polska jest stowarzyszona do 1 lutego 1994 roku i której członkiem chce być w niedalekiej przyszłości, stanowi potencjalnie bardzo duży rynek dla polskiego eksportu. Ale jest to niewątpliwie rynek wybredny, o dużych wymaganiach, które dodatkowo zaostrzyły się od czasu, gdy na mocy Jednolitego Aktu Europejskiego (1986 r.) zaczął funkcjonować Jednolity Rynek Europejski. Swobodny przepływ towarów sprawił, że zaostrzyła się m.in. konkurencja pomiędzy krajami "piętnastki" i wzrosła konkurencja jakościowa.
11
Content available remote Kreowanie kultury jakości kluczem do pokonania konkurencji
12
Content available remote Cztery swobody. Część l
PL
Inicjatorzy zjednoczenia Europy zdawali sobie sprawę, że żadna wspólnota polityczna nie ma szans na przetrwanie, jeśli nie zostaną stworzone dla niej mocne podstawy ekonomiczne. Powołujący EWG Traktat Rzymski z 25 marca 1957 roku jest prawnym wyrazem takiego sposobu myślenia. Przewidywał on stworzenie wewnętrznego rynku, opartego na czterech fundamentalnych zasadach: swobodnego przepływu towarów, usług, osób i kapitału. Rynek ten, obejmujący terytorium 15 państw, jest dziś faktem. W tej części artykułu omówiono przepływ towarów i usług.
13
Content available remote Znoszenie barier technicznych w handlu UE
PL
Przedstawiono zagadnienia dotyczące harmonizacji wymagań technicznych, jako głównego instrumentu zapewniającego swobodny obrót towarów w obrębie terytorium Wspólnot Europejskich, która jest warunkiem wstępnym integracji gospodarczej Polski ze Wspólnotami Europejskimi.
15
Content available remote Producent odpowiedzialny
PL
Autor omawia dwie dyrektywy Unii Europejskiej: 1. Dyrektywę Rady 92/59/EEC z dnia 22 czerwca 1992 r. dotyczącą bezpieczeństwa wszystkich wyrobów przemysłowych i żywnościowych, wprowadzanych do obrotu, 2. Dyrektywę Rady 85/374/EEC z dnia 25 lipca 1985 r. normującą problematykę odpowiedzialności za wyrób.
17
Content available remote Ochrona interesów konsumenta
PL
W artykule scharakteryzowano wybrane publicznoprawne środki ochrony konsumenta, występujące w ramach prawa europejskiego oraz określono stopień niedostosowania prawa polskiego do przepisów i standardów europejskich w zakresie tej ochrony. Skoncentrowano się zatem wokół zakresu przedmiotowego ochrony konsumenta, wolnej konkurencji, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumenta, informacji, edukacji i reprezentacji konsumenckiej oraz ochrony interesu ekonomicznego konsumenta.
18
Content available remote Nie taka Unia Europejska straszna, jak ją (niektórzy) malują
PL
Zakres opracowania ogranicza się do przedstawienia podstawowych cech i zasad porządku prawnego oraz źródła prawa wspólnotowego. Omówiona została problematyka podstawowych aktów prawnych Wspólnoty, tj. rozporządzeń, dyrektyw, decyzji i opinii. W następnych opracowaniach zostaną przedstawione inne dokumenty normatywne związane tematycznie z odpowiedzialnością producenta za wyrób, sprzętem AGD, RTV itp.
19
Content available remote Konkurencja z wyjątkami
PL
Wchodząc za kilka lat do Unii Europejskiej powinniśmy pamiętać, że istnieją tam przepisy chroniące przedsiębiorstwa przed zagrażającymi swobodnej konkurencji posunięciami innych firm. Szeroko rozbudowane są regulacje pomocy państwowej, która mogłaby zniekształcać warunki wolnej gry rynkowej. Choć wzorowany na europejskim polski system ochrony antymonopolowej budujemy już od ośmiu lat, czeka go jeszcze wiele zmian. Zniknąć musi ustawowy monopol firm, przede wszystkim jednak trzeba będzie wprowadzić twarde reguły przyznawania i rozliczania pomocy finansowej państwa dla firm.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.