Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
O 600 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych będą mogły starać się gminy w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Eksperci przekonują, że warto powalczyć o te pieniądze, bo PSZOK to ustawowy obowiązek samorządów. Sęk w tym, że nie wiadomo, czy po dotacje będą mogli sięgnąć wszyscy.
PL
Jeśli w najbliższych tygodniach Sejm przyjmie zmiany w Prawie zamówień publicznych, umożliwiające gminom bezprzetargowe zlecanie zadań w gospodarce odpadami swoim podmiotom, to na przełomie roku może dojść do rewolucji. To właśnie wtedy bowiem w ponad 40% sektorów, z których odbierane są odpady, kończą się umowy z firmami wybranymi wcześniej w przetargu.
PL
Systemy, które umożliwiają kontrolę nad wykonywaniem usług przez firmy odbierające odpady oraz monitorowanie zarówno ilości odebranych śmieci, jak i sposobów ich zagospodarowania, są dość powszechnie stosowane w Europie. Jednak w Polsce dopiero zaczyna się je wdrażać. Jakimi doświadczeniami mogą się podzielić krajowi „pionierzy”?
PL
Jak spalarnie odpadów wpłyną na rynek? Jakie będą miały opłaty „na bramie”? Czy mieszkańcy zapłacą więcej za takie zagospodarowanie odpadów? Mimo że budowy sześciu zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych są już na finiszu, wciąż niewiele wiemy o tym, co nas czeka po ich uruchomieniu.
PL
Tylko w roku wprowadzenia zmian systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (2013) ceny wywozu nieczystości wzrosły o prawie 30% – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego na temat rynku gospodarowania odpadami. Autorzy opracowania prognozują, że to nie koniec wzrostu kosztów funkcjonowania tego systemu.
PL
Jak wejście w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wpłynęło na rynek i jakie przyniosło skutki? Czy „rewolucja śmieciowa” spełniła oczekiwania i jakościowo zmieniła sposób zagospodarowania odpadów? Na takie pytania odpowiedzi poszukiwało kilkudziesięciu przedstawicieli branży gospodarki odpadami podczas debaty „Nowy ład w gospodarce odpadami komunalnymi – bilans zysków i strat po roku”, organizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) 23 czerwca br. w Warszawie.
PL
Sporo dyskusji wywołał w branży odpadowej raport końcowy drugiego etapu ekspertyzy mającej na celu ankietyzację istniejących w Polsce instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów komunalnych. Najwięcej kontrowersji wzbudziły wnioski dyskredytujące niektóre stosowane rozwiązania oraz fakt zlecenia opracowania dokumentu firmie, która jest jednym z uczestników tego rynku.
PL
Około 9 tys. km zmodernizowanych lub zbudowanych dróg gminnych i powiatowych to wynik czterech lat funkcjonowania Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. I zarazem główny powód pozytywnej oceny zarządzania siecią dróg gminnych i powiatowych przez samorządy. Jednak, niestety, nieprawidłowości też nie brakowało.
PL
Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy polskich miast mogli z nich korzystać tylko podczas zagranicznych wojaży, tymczasem dziś rowery miejskie stają się powszechnym elementem ulicznego ruchu – i to nie tylko w metropoliach. Które miasto jest najbardziej rowerowe w Polsce i ile kosztuje taki środek transportu?
10
Content available remote Wody podziemne głębokich systemów krążenia na Niżu Polskim
PL
Wody podziemne hydrogeologicznych pięter paleozoiku i mezozoiku wyróżniają się bardzo dużym zróżnicowaniem mineralizacji począwszy od wód zwykłych (słodkich) w strefach wychodni pod serią skał czwartorzędowych, do silnie stężonych solanek - roztworów niemal nasyconych w partiach osiowych struktur nieckowych. Geneza wód oraz zmienność mineralizacji i składu chemicznego zależy w dużym stopniu od budowy geologicznej Niżu Polskiego, charakteru litologicznego warstw wodonośnych (tzw. skał zbiornikowych), geometrii tych warstw w basenie sedymentacyjnym w stosunku do obszarów zasilania i drenażu oraz od miąższości kompleksów skał nieprzepuszczalnych. Ważnym elementem dla zasięgu ich systemów krążenia i kierunku przepływu wód podziemnych lub w skrajnym przypadku ich stagnacji, są gradienty ciśnień złożonych w profilu pionowym i rozkład przestrzenny przewodnictwa wodnego (oporów hydraulicznych) w ośrodku skalnym. W starszych piętrach hydrogeologicznych notowane są anomalne ciśnienia złożowe solanek.
EN
The groundwaters occurring in the Palaeozoic and Mesozoic strata reveal a great differentiation ofTDS (total dissolved solids) in range from the fresh waters in the outcrop region, below the Quaternary deposits, to the almost saturated brines in the central parts of the sedimentary basins. A great influence on TDS variability, the chemical composition and water origin is connected with geostructures, lithological composition of the aquifer, position of the aquifer in relation to recharge area and with the thickness of the aquitards or aquicluds in the geological profiles. The changes of hydraulic head value of the deep connate groundwater, distribution of transmissivity and particular their anomalies is the very important factor for the determination of the water flow direction or their stagnation. In the older -paleozoic aqiufers - the anomalies of pressure are stated.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.