Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 140

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
PL
Niemal we wszystkich gminach rozstrzygnięto przetargi na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców. Zanim to jednak nastąpiło, zarówno samorządowcy, jak i mniejsze firmy obawiały się przejęcia polskiego rynku odbioru odpadów przez dużych, nierzadko zagranicznych graczy. Czy sprawdziły się te czarne scenariusze?
PL
Organizacje zajmujące się statutowo ochroną praw zwierząt i opieką nad nimi biją na alarm, bowiem w wielu gminach sytuacja czworonogów jest nie do pozazdroszczenia. Błąkające się psy, dziko żyjące koty i przepełnione schroniska – to główne bolączki w tym obszarze. Stąd NIK skorzystał ze swych uprawnień i po raz kolejny skontrolował gminy pod kątem wykonywania przez nie zadań dotyczących ochrony zwierząt.
PL
W sierpniu br. Komisja Europejska opublikowała „Siódme sprawozdanie z wykonania dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG)”. Ewidentnie uwidacznia ono różnicę pomiędzy „starymi” i „nowymi” krajami członkowskimi w zakresie ochrony środowiska przed ściekami.
PL
"Rewolucja śmieciowa" trwa. Przyjęte wojewódzkie plany gospodarki odpadami wytyczają strategie działania, a samorządy niższego szczebla podejmują szereg niezbędnych działań (chociażby w postaci tworzenia prawa miejscowego), które mają pozwolić optymalnie zbudować system odpadowy na ich obszarze. Rodzi się jednak pytanie, czy decyzje lokalnych władz idą w parze z ideami, jakie przyświecały tej reformie.
PL
Jednym z głównych celów działalności regionalnych dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ) jest dbałość o utrzymanie równowagi pomiędzy gospodarczym rozwojem województwa a ochroną terenów cennych przyrodniczo. NIK postanowił sprawdzić, jak RDOŚ-e radzą sobie z tym zadaniem. Okazało się, że choć w toku kontroli wykryto pewne nieprawidłowości, to jednak ogólna ocena jest pozytywna.
PL
Jak wyglądał rynek usług komunalnych w Polsce w 2011 r.? Jakie można zaobserwować tendencje zmian w tym obszarze działalności? Odpowiedzi na te pytania przedstawił Główny Urząd Statystyczny. Choć informacje zawarte w opracowaniu GUS-u pt. "Infrastruktura komunalna w 2011 r." są niezwykle cenne, to jednak należy mieć na względzie fakt, że przekazywane do Urzędu dane z samorządów, instytucji i branżowych przedsiębiorstw nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym.
PL
Kształtowanie polityki przestrzennej samorządów należy do ich zadań własnych. Niestety, gros gmin marginalizuje kwestię sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.), a takie dokumenty jak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przygotowywane są według różnych standardów. Mając zatem na względzie niewielkie zaangażowanie gmin w realizację zadań z ww. zakresu, NIK postanowił zbadać, jak radzą sobie w tym obszarze samorządy w woj. łódzkim.
PL
Rzekome ograniczenia techniczne, które uniemożliwiały dwóm białostockim spółkom samodzielne ubieganie się o wykonanie zamówienia publicznego, stały się podstawą zawiązania konsorcjum. Powstępowanie antymonopolowe, przeprowadzone przez Delegaturę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie, jednoznacznie wykazało, że porozumienie to w rzeczywistości miało umożliwić przedsiębiorcom utrzymanie dotychczasowych udziałów rynkowych, z pominięciem mechanizmów konkurencji.
PL
Aktualnie polskie gminy mają przed sobą nie lada wyzwanie – zorganizowanie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u). Niestety, przepisy w tym zakresie są mało precyzyjne. W związku z tym samorządy mogą wykazać się dużą inwencją w stworzeniu PSZOK-u i wytyczeniu reguł tam panujących. W którą stronę pójść, by wizja lokalnych władz nie rozminęła się z lokalnymi uwarunkowaniami?
PL
Sytuacja prawna dotycząca oświetlenia dróg i innych przestrzeni publicznych jest bardzo niespójna. Z jednej strony, gminy są odpowiedzialne za całość zagadnień związanych z oświetleniem ulic, z drugiej zaś – w sporej części nie są właścicielami majątku oświetleniowego. Zagmatwane stosunki własnościowe nie pozwalają jednoznacznie wskazać, czyim obowiązkiem jest jego odtwarzanie. Stąd też NIK postanowił sprawdzić, jak gminy radzą sobie z realizacją zadań w tym zakresie.
PL
Los zwierząt trafiających do schronisk czy przytulisk budzi sporo kontrowersji. Dyskusje na ten temat odżywają szczególnie w momentach, gdy ujawniane są przypadki niehumanitarnego traktowania czworonogów. Tak było m.in. w przypadku opublikowania w 2010 r. wyników kontroli NIK-u odnoszącej się do przestrzegania praw zwierząt w gminach. Niestety, jak pokazała kolejna inspekcja, niewiele się w tym obszarze zmieniło.
PL
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) budzi wśród samorządów zarówno nadzieje na sfinansowanie wielu projektów, jak i strach, że podjęte w tym obszarze działania mogą zostać uznane za niegospodarne lub nawet nielegalne. Swoiste asekuranctwo oraz często niewiedza w tej mierze powodują, że wciąż nie ma chętnych na ponad 60% ofert wychodzących spod ręki urzędników. Nie dziwi więc fakt, że NIK postanowił przyjrzeć się realizacji przedsięwzięć w tej formule.
PL
Usługi wodociągowo-kanalizacyjne świadczone są w warunkach monopolu naturalnego. Jednak może to rodzić obawę, że koszty i ceny wzrosną powyżej niezbędnego poziomu, zaś jakość usług stanie się niezadowalająca. Stąd niezbędne są działania kontrolne w tym zakresie. Taki nadzór spełnia m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
PL
Realizowane obecnie projekty związane z budową instalacji termicznego przekształcania odpadów to swoisty bieg z przeszkodami. Czy zatem zakończenie procedur przetargowych i wyłonienie wykonawców tych inwestycji oznacza także kres kłopotów przy realizacji przedsięwzięć? Czas to pieniądz – wiedzą o tym zarówno firmy wykonawcze, jak i inwestorzy, a zarazem beneficjenci unijnego wsparcia. Czy spalarnie odpadów powstaną w wyznaczonych terminach?
PL
Jak Polska długa i szeroka, w ostatnim czasie zaroiło się od uchwał rad gmin i miast dotyczących wyboru metody naliczania opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców. Niestety, w wielu gminach społeczeństwo dość opornie przyjmuje "podatek śmieciowy", obawiając się, że wysokość rachunków z tego tytułu znacznie przekroczy dotychczasowe opłaty ponoszone za wywóz odpadów.
PL
Wieloletnia walka samorządów o "władztwo" nad strumieniem odpadów komunalnych została zwieńczona sukcesem - za sprawą nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w 2011 r. Dziś jednak można odnieść wrażenie, że ilość nowych obowiązków, jakie spadły na gminy, nieco przyćmiła niedawny hurraoptymizm z tym związany. A wszystko za sprawą mnogości danych, jakie trzeba pozyskać i właściwie przetworzyć...
PL
Wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, bazującego na znowelizowanych przepisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przypomina bieg z przeszkodami. Pokonanie wyznaczonego dystansu - i to w ściśle określonym czasie - zdaje się graniczyć z cudem. Zarówno bowiem barier bez liku, jak i droga wyboista...
PL
Nie po raz pierwszy NIK zagląda do gmin, by sprawdzić, jak radzą sobie z realizacją zadania własnego polegającego na usuwaniu i oczyszczaniu ścieków komunalnych. Wykonanie tego zadania jest szczególnie trudne na obszarach nieskanalizowanych, gdzie przeważa gromadzenie ścieków w zbiornikach bezodpływowych. Niestety, zarówno poprzednio prowadzone w tym zakresie kontrole, jak i obecne inspekcje wskazują, że gminy nie najlepiej radzą sobie z tym zagadnieniem.
PL
Czy gminy właściwie przygotowywały wnioski o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew? Jak wypełniały ustalone w tych zezwoleniach wytyczne? Czy sposób prowadzonej wycinki nie budził zastrzeżeń? Co samorządy robiły z pozyskanym tą drogą drewnem? – m.in. na te pytania starali się uzyskać odpowiedź kontrolerzy NIK-u, wyruszając do 22 gmin miejskich oraz siedmiu starostw powiatowych (ramka) na „wywiad” terenowy.
PL
"Dla przyrody i krajobrazu nie mają znaczenia podziały administracyjne" - podkreślił NIK we wnioskach pokontrolnych, dotyczących analizy funkcjonowania parków krajobrazowych w Polsce. Niestety, obowiązujące w kraju przepisy w zakresie ochrony przyrody oraz rozmywanie się kompetencji w tym obszarze powodują, że ani zasoby środowiska, ani kulturowe czy historyczne nie są w dostatecznym stopniu chronione.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.