Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przez użytkowanie maszyny rozumiemy wszelkie czynności związane z maszyną, w szczególności jej uruchamianie lub zatrzymywanie, posługiwanie się nią, transportowanie, naprawianie, modernizowanie, modyfi kowanie, konserwowanie i obsługiwanie, w tym także czyszczenie. Część z tych czynności może być realizowana w miejscach trudno dostępnych, znajdujących się na różnych poziomach. Dlatego też istotnym aspektem bezpieczeństwa pracy jest zapewnienie właściwego dostępu do wszystkich stref pracy maszyny i miejsc maszyny, do których potrzebę dostępu podczas wszystkich faz „życia” maszyny można przewidzieć.
2
Content available remote Nowe przepisy dotyczące oceny zgodności i nadzoru rynku - cz. I
PL
20 kwietnia 2016 roku weszła w życie Ustawa z 13 kwietnia 2016 roku o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z dnia 19.04.2016 r., poz. 542). Autor artykułu pokazuje czytelnikom, jak jej wdrożenie zmieniło dotychczasowe przepisy.
3
Content available remote Tabliczka znamionowa – wymagania
PL
Tabliczka znamionowa to niezbędny element wyposażenia każdej maszyny. Powinna być ona do niej trwale przymocowana. Tabliczka taka, zgodnie z dyrektywą maszynową 2006/42/WE, zawiera opis urządzenia oraz podstawowe informacje. Jakie są szczegółowe wymagania dyrektywy odnośnie do zawartości i umiejscowienia tabliczki znamionowej?
4
Content available remote Bezpieczny dostęp do stref pracy maszyny
PL
Głównym źródłem czynników niebezpiecznych generujących wypadki przy pracy jest sprzęt roboczy w szczególności maszyny i inne urządzenia techniczne. Prace związane z różnego rodzaju maszynami stanowią prawie połowę wszystkich czynności, przy których dochodzi do wypadków. Najczęściej mają one miejsce w czasie obsługi produkcyjnej stacjonarnych maszyn i urządzeń, przy użytkowaniu sprzętu do pracy na wysokości, maszyn i urządzeń mobilnych oraz wyposażenia do podnoszenia ładunków.
PL
Większość zakładów pracy posiada warsztat mechaniczny, w którym znajdują się obrabiarki skrawające do metalu, takie jak wiertarki czy szlifierki tarczowe. Bezpośredni kontakt rąk operatora z wirującym narzędziem obrabiarki to jedno z głównych wydarzeń prowadzących do urazów. Jakie inne zagrożenia niesie ze sobą proces obróbki skrawaniem? Jakimi zasadami bezpieczeństwa należy się kierować przy pracy z obrabiarkami? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule.
6
Content available remote Oznakowanie bezpieczeństwa maszyn. Znaki i barwy bezpieczeństwa
PL
W życiu codziennym, chociażby na drogach publicznych, często mamy do czynienia z różnymi znakami pełniącymi funkcje informacyjne, ostrzegawcze, nakazujące czy też zakazujące określonego działania. Informacje te najczęściej wyrażane są za pomocą określonego symbolu oraz odpowiedniej kolorystyki. Aby te znaki spełniały swoją funkcję, powinny być zrozumiałe dla odbiorców, czyli wszystkich przebywających na oznakowanym terenie.
7
Content available remote Osprzęt do podnoszenia. Wymagania Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE
PL
Osprzęt do podnoszenia to element lub wyposażenie niezwiązane z maszyną podnoszącą, w tym również zawiesia i ich elementy umożliwiające utrzymanie ładunku, umieszczane pomiędzy maszyną a ładunkiem lub na samym ładunku lub mogące stanowić integralną część ładunku, które są wprowadzane do obrotu oddzielnie.
8
Content available remote Elementy bezpieczeństwa w myśl dyrektywy maszynowej 2006/42/WE
PL
Element bezpieczeństwa służy do spełnienia funkcji bezpieczeństwa i nie jest nieodzowny w kontekście działania maszyny. Element ten jest wprowadzany do obrotu niezależnie, a jego uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie zagraża bezpieczeństwu osób. Należy zauważyć, że elementy bezpieczeństwa dookreśla się również terminem ; „maszyny" stosowanym w szerokim znaczeniu tego słowa.
9
Content available remote Drogi komunikacyjne i transportowe w zakładach pracy. Wymagania prawne
PL
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić na terenie zakładu pracy wykonane i oznakowane, zgodnie z polskimi normami i właściwymi przepisami, drogi komunikacyjne i transportowe, drogi dla pieszych i dojazdy pożarowe oraz utrzymywać je w stanie niestwarzającym zagrożeń dla użytkowników. Na jakie zatem elementy należy kłaść nacisk, by praca w zakładzie produkcyjnym była bezpieczna?
10
Content available remote Wyposażenie wymienne maszyn. Wymagania w myśl dyrektywy maszynowej 2006/42/WE
PL
„Wyposażenie wymienne" oznacza urządzenie, które po oddaniu do użytku maszyny jest zamontowane do tej maszyny przez samego operatora, w celu zmiany funkcji maszyny lub przyporządkowania nowej funkcji, o ile wyposażenie to nie jest narzędziem. Należy zauważyć, że wyposażenie wymienne określa się również terminem „maszyny" stosowanym w szerokim znaczeniu tego słowa.
11
Content available remote Wprowadzanie maszyn do obrotu. Regulacje prawne
PL
Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE, obowiązująca we wszystkich krajach unijnych od 29 grudnia 2009 roku, została wprowadzona do naszego prawodawstwa Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228). W jaki sposób dyrektywa określa zasady wprowadzania do obrotu maszyn dla przemysłu? Czym różni się pojęcie maszyny w wąskim i szerokim znaczeniu?
12
Content available remote Europejska koncepcja bezpieczeństwa maszyn
PL
Zarówno w traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską (Traktat Amsterdamski), jak i w aktualnie obowiązującym traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Traktat Lizboński) znajdują się zapisy wyznaczające kierunki działań dla Wspólnoty Europejskiej, tj. zapewnienie swobodnego przepływu towarów między krajami wspólnoty (art. 114 TL, dawny art. 95 TA) oraz ochronę zdrowia obywateli, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (art. 153 TL, dawny art. 137 TA).
13
Content available remote Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna w maszynach. Wymagania prawne
PL
Sygnały świetlne i sygnały dźwiękowe powinny być stosowane, gdy wymaga tego sytuacja, w celu zasygnalizowania niebezpieczeństwa i wezwania ludzi do podjęcia określonych działań albo do ewakuacji. Pracodawca powinien zapewnić stosowanie sygnałów bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować zagrożenia środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi w organizacji pracy.
14
Content available remote Przewody i kable również mają wymagania
PL
Dobór przewodów i kabli należy przeprowadzić tak, aby były one odpowiednie do mogących wystąpić warunków pracy. Trzeba zatem wziąć pod uwagę napięcie, prąd, ochronę przed porażeniem elektrycznym, pogrupowanie kabli. Nie bez znaczenia jest również wpływ warunków zewnętrznych, np. temperatury otoczenia, obecności wody lub substancji żrących, narażeń mechanicznych, w tym narażeń podczas instalowania, zagrożenia pożarem.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.