Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Niemal we wszystkich gminach rozstrzygnięto przetargi na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców. Zanim to jednak nastąpiło, zarówno samorządowcy, jak i mniejsze firmy obawiały się przejęcia polskiego rynku odbioru odpadów przez dużych, nierzadko zagranicznych graczy. Czy sprawdziły się te czarne scenariusze?
PL
W praktyce zamówień publicznych wiele mówi się o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem przez wykonawców zaniżonych czy wręcz dumpingowych cen. Podejmowane są zatem różne działania, które – przynajmniej teoretycznie – mają na celu dbałość o jakość prac wykonywanych na zlecenie podmiotów publicznych. Przykładem mogą być przyjęte przez Krajową Izbę Urbanistów (KIU) „Zasady etyki zawodowej urbanisty” oraz „Zasady określania zakresu rzeczowego oraz wartości zamówień publicznych na prace projektowe i związane z projektowaniem zagospodarowania przestrzennego”.
PL
W sierpniu br. Komisja Europejska opublikowała „Siódme sprawozdanie z wykonania dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG)”. Ewidentnie uwidacznia ono różnicę pomiędzy „starymi” i „nowymi” krajami członkowskimi w zakresie ochrony środowiska przed ściekami.
PL
Wieloletnia walka samorządów o "władztwo" nad strumieniem odpadów komunalnych została zwieńczona sukcesem - za sprawą nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w 2011 r. Dziś jednak można odnieść wrażenie, że ilość nowych obowiązków, jakie spadły na gminy, nieco przyćmiła niedawny hurraoptymizm z tym związany. A wszystko za sprawą mnogości danych, jakie trzeba pozyskać i właściwie przetworzyć...
PL
Powodzie to ekstremalne zjawiska hydrologiczne. I choć są to zdarzenia uzależnione przede wszystkim od warunków meteorologicznych, a ich wystąpienia nie sposób wykluczyć, istnieje przecież wiele metod służących ograniczaniu negatywnych skutków związanych zarówno z przejściem wysokiej fali na dużych rzekach, jak i z lokalnymi podtopieniami.
PL
Wychodząc naprzeciw wymogom obowiązującego prawa, Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ) opublikował „Raport o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w 2012 roku”. Jest to materiał o tyle ciekawy, że dotyczy okresu jeszcze przed startem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w którym swoje miejsce ma też zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE).
PL
Połączenie przestrzeni i komunikacji było tematem wiodącym tegorocznej, trzynastej już, konferencji z cyklu "Zielone Miasto", organizowanej przez Agencję Promocji Zieleni (niejako "zbrojne ramię" Związku Szkółkarzy Polskich). W dniach 23-24 sierpnia br., tradycyjnie już w Warszawskim Centrum Expo XXI zebrało się szerokie grono osób zainteresowanych zarówno upiększaniem przestrzeni publicznych, jak i poprawą warunków zamieszkiwania w miastach.
PL
Hamletowskie pytanie: "być albo nie być" zdaje się iść z duchem czasu, bowiem przed podobnym dylematem jak bohater szekspirowskiego dramatu stają dziś firmy zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych. O ile jednak w przypadku literackiego księcia Danii był to początek jednego z bardziej znanych monologów, o tyle obecnie mamy do czynienia z wielogłosem w branżowej debacie, którą można czasem przyrównać do wręcz bezkompromisowego konfliktu.
PL
Jednym z kluczowych elementów nowego systemu gospodarowania odpadami będą opłaty za ich odbiór. Aby rewolucja się powiodła, muszą być one odpowiednio skalkulowane - to znaczy tak, by były akceptowalne zarówno przez mieszkańców, którzy będą je ponosili, jak i przez samorządy gminne, które w przypadku przyjęcia złej metodologii ich ustalania będą zmuszone dołożyć do tego "interesu". Stąd też 21 lutego br. w siedzibie firmy Abrys, wydawcy "Przeglądu Komunalnego", przeprowadzona została debata pt. "Rewolucja śmieciowa - kształtowanie opłat za odbiór odpadów".
PL
Wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wydaje się być zadaniem, którego wykonanie, bez wdrożenia odpowiednich narzędzi informatycznych, będzie bardzo trudne. Potwierdzają to liczne pytania i głosy padające ze strony samorządowców i pracowników urzędów gmin.
PL
"Opracować każdy może - trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi" - ta parafraza znanego skądinąd tekstu niemal bezbłędnie trafia w sedno oceny, jaką sformułował NIK po skontrolowaniu prawidłowości planowania i realizacji przez gminy zadań z zakresu ochrony środowiska. Okazuje się bowiem, że większość gminnych strategii w tym obszarze staje się "półkownikami", do których mało kto zagląda.
PL
Dla współczesnego świata jednym z wiodących tematów w sferze zarówno politycznej, jak i gospodarczej są zmiany klimatu. Wiele rozmów toczy się wokół działań, które powinny być podejmowane na rzecz zahamowania wzrostu średniej temperatury na Ziemi. Jak to jednak zazwyczaj bywa - problemem pozostają pieniądze. Kto i ile środków powinien wyasygnować na ograniczenie niekorzystnych zmian?
PL
W urzędach marszałkowskich panuje gorąca atmosfera - i to już blisko rok! Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. To w jej wyniku marszałkowie województw stali się kreatorami nowej odpadowej rzeczywistości w regionach. Przygotowywane przez nich aktualizacje wojewódzkich planów gospodarki odpadami - w myśl nowych przepisów - to "być albo nie być" wielu instalacji oraz nowy rozdział w funkcjonowaniu gospodarki odpadami komunalnymi.
PL
Jednym z corocznych działań, podejmowanych przez Stowarzyszenie Europejskiej Prasy Środowiskowej (European Environmental Press - EEP), jest wręczenie nagrody - EEP Award. jest ona przyznawana innowacyjnym rozwiązaniom służącym ochronie środowiska, zaprojektowanym przez firmy pochodzące z krajów reprezentowanych w Stowarzyszeniu przez poszczególne czasopisma.
PL
Od pewnego czasu w branży wodociągowo-kanalizacyjnej widoczny jest wzrost zainteresowania tematyką dotyczącą ewentualnego wprowadzenia regulatora zewnętrznego, który - w miejsce organów gminy - określałby warunki świadczenia usług w tym obszarze.
PL
...żeby wiele samorządów chciało na raz. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gmin, niestety, często z wielu względów kwestia ta była i jest marginalizowana. Jednak od pewnego czasu wśród samorządów obserwowane jest pewne ożywienie w zakresie budowy nowych schronisk i poszukiwania możliwości współpracy na tym polu.
PL
To prawie jedyna branża w Polsce, w której mamy sukcesy, w której nam się powiodło! Jeszcze trzy - cztery lata temu udział metod termicznych - najbardziej nowoczesnych, a jednocześnie bezpiecznych - był na poziomie 2%, a dziś sięga 30%! - tak o rozwoju termicznych metod unieszkodliwiania osadów ściekowych w Polsce mówił dr inż. Tadeusz Pająk podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych" w Kielcach.
PL
Zmiana systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wcale nie zmniejszy nacisku, jaki gminy będą musiały położyć na edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami. Można wręcz zaryzykować tezę, iż dopiero teraz edukacja ta nabierze rumieńców i przez rozmaite centra i ścieżki edukacyjne przewiną się dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy osób. Wszak samorząd wreszcie otrzyma upragnione narzędzie - władztwo nad strumieniem odpadów, a co za tym idzie - pieniądze, z których na pewno przy odrobinie chęci uda się "wykroić" niemałe kwoty na edukację sozologiczną.
PL
Początki spółki Remondis Szczecin (działającej najpierw pod szyldem: Rethmann Szczecin) - gospodarza jesiennego Zjazdu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast w Kołobrzegu - wiążą się z prywatyzacją części Miejskiego Zakładu Usług Sanitarnych w 1993 r. W jej wyniku firma Rethmann przejęła część zadań miejskiego podmiotu z dziedziny odbioru odpadów od mieszkańców i sprzątania ulic. Zakres działania spółki - w swym zasadniczym obszarze - pozostał niezmieniony do dziś.
PL
Polska jest krajem, w którym coraz więcej uwagi zaczyna się zwracać na jakość przestrzeni publicznych. Jedną z ich kategorii są tereny zieleni, które w dobie rodzącej się powoli świadomości ekologicznej mieszkańców, w coraz ciaśniej zabudowywanych przestrzeniach miejskich, zaczynają odgrywać rolę dobra luksusowego.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.