Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Wszechstronne możliwości systemów z tworzyw sztucznych
PL
W infrastrukturze podziemnej, jak i w obiektach mostowych coraz powszechniej stosowane są systemy z tworzyw sztucznych. Stosowanie ich daje możliwość efektywnego i taniego rozwiązania. Coraz częściej z tworzyw sztucznych budowne sa układy rotacyjne i układy rozsączania. Wraz z rozwojem techniki materiały z tworzy sztucznych będą oferować dłuższy czas eksploatacji, kompatybilność rozwiązań technicznych i materiałowych, wyeliminowane zostanie zjawisko korozji chemicznej i zapewniona szczelność kanałów.
3
Content available remote Stuletni czas eksploatacji?
PL
Systemy wodociągowe i kanalizacyjne wymagają obecnie rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkowników. Szybki rozwój technologii budowlanej wymaga na inżynierach i konstruktorach szukania nowoczesnych i trwałych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych w sytuacjach, w których tradycyjne materiały okazują się nie przydatne. Obecnie wprowadza się do użytku tworzywa sztuczne, co stwarza ogromne możliwości w zakresie rozbudowy sieci dystrybucyjnych.
PL
Rury z tworzyw sztucznych są coraz powszechniej stosowane do budowy wodociągów. Oceną jakości wykonanych prac instalacyjnych jest między innymi próba szczelności. Istniejąca norma krajowa PN-B-10725:1997 „Wodociągi. Przewody zewnętrzne. Wymagania i badania" określa „...wymagania i badania przy częściowych i końcowych odbiorach technicznych przewodów wodociągowych z rur stalowych, żeliwnych i z żywic poliestrowych lub epoksydowych ze wzmocnieniami z włókna szklanego oraz innych tworzyw sztucznych, mających certyfikat lub deklarację zgodności z wymaganiami Polskich Norm lub aprobat technicznych." [1). Przedstawiona w tej normie procedura badania szczelności odcinków przewodu z zastosowaniem próby hydraulicznej nie jest odpowiednia dla rurociągów z tworzyw termoplastycznych ze względu na właściwości lepko sprężyste jakie wykazują te materiały. Wodociąg wykonany z rur polietylenowych (PE) lub z rur z polichlorku winylu (PVC) poddany działaniu ciśnienia wewnętrznego (tak próbnego jak i roboczego) ulega pełzaniu. Zjawisko pełzania ze względu na długotrwałe właściwości użytkowe takich rurociągów jest pomijalne, ale podczas przeprowadzania próby szczelności rurociągu (zwłaszcza nowo wybudowanego) ma istotne znaczenie.
PL
Stosowanie i użytkowanie jakiegokolwiek wyrobu związane jest z posiadaniem przynajmniej podstawowej wiedzy o tym produkcie. Chcąc optymalnie wykorzystać jego wszelkie możliwości, nasza wiedza o tym wyrobie powinna być możliwie kompletna. Wiedza ta powinna, między innymi, wskazywać możliwości danego produktu, ale też i jego ograniczenia, gdyż tylko wtedy będziemy mogli odnosić korzyści z jego stosowania przez odpowiednio długi czas.
PL
Obecnie w Polsce stosowane są różne metody do obliczeń wytrzymałościowych, m.in. skandynawska, ATV. Wittelsa, a otrzymane wyniki są różne dla podobnych warunków instalacji. Przedstawiono metodę skandynawską uznaną za empiryczną i nieskomplikowaną. Podano wzory na obliczenie: sztywności obwodowej rury, obciążenia gruntem, obciążenia pionowego pochodzącego od naporu gruntu i ruchu kołowego, maksymalne ugięcie rury, odkształcenie względne, odporność na wyboczenie (dozwolone parcie zewnętrzne). Omówiono czynniki wpływające na walory eksploatacyjne rur i określono ich wartości graniczne.
EN
Plastic pipelines strength calculations. Scandinavian method for plastic pipelines strength calculation (for underground pipelines). Designing criteria in the Scandinavian method.
EN
Tightness testing procedures included in European standard project. Example of a tightness test for a PE water supply system.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.