Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: lepsze jest wrogiem dobrego. Celem pracy układu wzrokowego jest przekazanie nam bezpiecznego obrazu. Wydaje się to oczywiste, jednak wcale nie jest to proste zadanie. Gdy na dodatek jesteśmy w ruchu, to wyzwanie staje się poważniejsze. Jeśli pojawia się kłopot w kierowaniu samochodem, to problemy wzrokowe z reguły powodują stres układu wzrokowego. Powoduje to dodatkowy spadek jakości widzenia. Ostrość wzroku jest parametrem stosunkowo łatwo mierzalnym i jej wartość jest często uznawana za najważniejszy parametr przez dobierających korekcję. Jednak warto pamiętać, że nie jest to najważniejszy parametr dla układu wzrokowego.
2
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: autorefraktometr. Opinie na temat jakości pomiaru auto refraktometrem są różne. Większość uwielbia ten przyrząd i nie wyobraża sobie pracy bez niego. Inni, ci, którzy mają więcej młodych klientów, narzekają na niego. Nierozwiązanym problemem autorefraktometru jest rozluźnienie akomodacji. Producenci stosują coraz to nowsze algorytmy mające poprawić ten mankament, jednak do sukcesu jest ciągle daleko. Wszyscy spodziewają się kłopotów tylko z dziećmi i młodzieżą. Nasuwa się pytanie, gdzie jest granica wieku, po przekroczeniu której bez problemu można zaufać wskazaniom autorefraktometru. Czy prezbiop jest już pod tym względem bezpieczny. Odpowiedź wydaje się raczej oczywista - TAK. Przecież on nie może już mieć napiętej akomodacji. Nie po to zrobiono setki pomiarów i ustalono normy maksymalnej oczekiwanej akomodacji, żeby wahać się z odpowiedzią. Jednak życie to nie teoria. Fot., tab.
3
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: o emmetropizacji. Układ wzrokowy ciągle dostosowuje się do potrzeb wzrokowych – oznacza to emmetropizację. Z reguły jest ona pożądana, czasem jednak zawodzi. Ma to miejsce wtedy, gdy układ wzrokowy błędnie określi priorytety. Złe priorytety, tak jak w życiu – prowadzą do błędnych wyborów. Wada minusowa i eso to sprzeczność, która prędzej czy później doprowadzi do ślepego zaułku.
4
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: siła skiaskopu. Czy autorefraktometr wysłał skiaskop do lamusa? Większość odpowie, że tak. Część autorefraktometrów działa nawet na podobnej zasadzie. Poza metodą różnica między tymi badaniami polega na tym, kto podejmuje decyzje: Ty czy urządzenia? Autorefraktometr jest pięknym przyrządem przyspieszającym pracę, jednak ograniczając się do niego rezygnujesz z podjęcia decyzji, nie obserwujesz, jak działają oczy w stanie aktywnym. Czy ma to tak duże znaczenie? Czasem średnie, ale bywa, że jest decydujące w akceptacji korekcji. Tym razem omówię przypadek niedowidzącego oka. Jeśli widzenie jest słabe, to odpada metoda subiektywna – pacjent widzi na tyle niewyraźnie, że nie potrafi Ci pomóc w określeniu wady. Bardzo często w takich przypadkach usiłujesz zrzucić decyzję na autorefraktometr. Nie jest to takie dziwne – jedyny pomiar, który Ci zostaje, to pomiar obiektywny. Jednak autorefraktometr stosuje pomiar jednooczny i ignoruje działanie peryferii. Może to jednak wystarczy przy słabej ostrość jednego oka. W końcu w takim przypadku jego wpływ na dwuoczne widzenie powinien być mały. Ale "mały" to kwestia względna.
5
Content available remote Oczopląs – jak możemy pomóc?
PL
W czerwcu odbył się organizowany przez PTOO webinar na temat oczopląsu w kontekście współpracy między specjalistami. Po wysłuchaniu prezentacji uznałem, że uczestnicy mogą odczuwać niedosyt praktycznego powiązania przedstawionych wiadomości z codzienną praktyką optometrysty. Z wykładów nie wynikało, że mamy możliwość samodzielnej pomocy takim pacjentom. Dlatego zdecydowałem się opublikować ten tekst na łamach OPTYKI, który jest fragmentem przygotowywanej przeze mnie publikacji. Przedstawione w niej poglądy mogą być uznane jako kontrowersyjne przez część środowiska. Może dzięki temu publikacja będzie nawet bardziej interesująca. Poniższy tekst nie powinien jednak wzbudzać kontrowersji. Jest to fragment z części, która opisuje postępowanie w konkretnych badaniach. Teoria łączy się z omówieniem przypadków z mojej praktyki. Starałem się zachować styl jak najbardziej zwięzły, co może być odbierane jako pewnego rodzaju „chropowatość”. Będę wdzięczny za słowa komentarza, choć zdaję sobie sprawę, że każdy autor jest związany z napisanym tekstem i niechętnie wnosi do niego zmiany w późniejszym czasie. Życzę przyjemnej lektury!
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.