Dzięki postępującej informatyzacji coraz więcej firm decyduje się na rozwój, zmianę systemu informatycznego wspierającego pracę przedsiębiorstwa. W opisanym studium przypadku omówimy, jak sensownie podejść do wdrożenia systemu klasy WMS, aby nie przepłacić zarówno przy wdrożeniu, jak i przy utrzymaniu systemu.
Ponoc doświadczony internista diagnozuje pacjenta po 10 sekundach od wejścia do gabinetu. Jak? Być może sam nie potrafiłby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, może chodzi o pewne subtelne sygnały, nieuświadomioną umiejętność wychwytywania i porównywania. Może temat jest mniej procesowy, a bardziej ma charakter intuicyjny?
Jesteśmy na interesującym nas wydarzeniu, robimy zdjęcie i ląduje ono w chmurze. Inny przypadek: mamy dane w fabryce i chcemy je wykorzystać do przewidywania awarii. Łączymy się z instniejącym nrzędziem, które nasze dane w chmurze przeanalizuje i zacznie nas zwrotnie zasilać interesującymi nas informacjami. Jeszcze jeden przykład z fabryki: regularnie wykonujemy zaawansowane analizy obrazu do celów kontroli jakości, ale zaczyna nam brakować mocy obliczeniowych. Zwiększamy moc wynajmując ją w chmurze.
Pytanie o korzyści dla przedsiębiorcy rozumiem dwojako. Pierwsza interpretacja brzmi: „który kamień mogę wyciągnąć z buta”. I w tym wypadku technologia, automatyzacja, czy cyfryzacja procesów powinna odpowiadać w sposób prosty, szybki i odczuwalny w kieszeni na istniejący problem. Przy takim modelu wyboru priorytetów stosowane narzędzia powinny być tanie we wdrożeniu i dać możliwość wykonania próbki, wdrożenia pilotażowego. Wynika to z tego, iż ryzyko nietrafionej decyzji jest wysokie.
W logistyce szczególnie potrzebne są wszechstronne, zaawansowane systemy wspomagające zarządzanie łańcuchami dostaw XXI wieku, zapewniające współpracę, przejrzystość, zgodność i szybkość we wszystkich procesach. Jest to kluczowe dla przyszłego rozwoju firmy. Wybierając odpowiednie rozwiązania IT, menedżerowie łańcucha dostaw powinni przygotować swoją działalność na przyszłe wyzwania, aby uzyskać przewagę konkurencyjną. Dziś podstawą do integracji – często zupełnie różnych rozwiązań IT, są właśnie wdrożenia cloudowe.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.