Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Do wyprodukowania energii elektrycznej wykorzystuje się niejednokrotnie bardzo duże ilości wody. Ile potrzeba jej na cele chłodnicze?
PL
W których państwach świata mieszkańcy wykorzystują najwięcej energii do codziennego życia?
PL
Jednym z najistotniejszych filarów, budujących właściwie prosperujące państwo, jest bezpieczeństwo energetyczne. Szczególnie dobrze widać to w obliczu konfliktu zbrojnego, czego świadkami jesteśmy już od ponad roku.
PL
Odnawialne źródła energii na terenie Polski funkcjonują już od długiego czasu. Początkowo bazowano jedynie na energii pochodzącej z wody – czego przykładem może być Elektrownia Wodna Włocławek, uruchomiona w roku 1963 – oraz na biopaliwach stałych.
PL
Lata temu popularnym sposobem w Polsce były przeróbki węglowych pieców kaflowych na elektryczne. W tańszej, nocnej taryfie cegły szamotowe ogrzewał prąd, ciepło oddawały za dnia. Potrzebę magazynowania energii cieplnej odczuwa każdy, w skali mikro i makro. Dlatego rozwijają się coraz potężniejsze i sprawniejsze sposoby magazynowania ciepła, także na skalę przemysłową.
PL
Wraz ze wzrostami cen energii elektrycznej, pochodzącej przede wszystkim z konwencjonalnych źródeł, zwiększa się tempo rozwoju technologii pozwalających na jej alternatywne generowanie.
PL
Posiadanie surowców energetycznych na terenie własnego kraju to duży atut, co udowadnia choćby obecna sytuacja na światowym rynku. Polska, owszem, ma jeszcze stosunkowo duże zasoby węgla. Kierunki naszej polityki ekologicznej dotychczas zdawały się jednak wykluczać możliwość korzystania z tych zasobów w przyszłości. Możliwe jednak, że ten trend się odwróci.
PL
Kwestia skutecznego sposobu magazynowania energii elektrycznej jest istotna mniej lub bardziej bezpośrednio dla większości z nas. Wielu uczonych i praktyków borykało się z tym problemem, który przybrał na znaczeniu wraz ze wzrostem znaczenia takich pojęć jak energooszczędność, efektywność energetyczna, obniżanie emisji itp. Skutek ich działań można ocenić jako całkiem niezły, choć ciągle nie w pełni zadowalający.
PL
Istnieje wiele różnych sposobów na znaczne oszczędności energii. Na realizację większości potrzeba czasu i pieniędzy. Na szczęście, pośród nich są jednak i takie, które nie pociągają za sobą poważniejszych kosztów, a część z nich można wprowadzić niemalże od ręki. W artykule omówimy oba te rodzaje pomysłów na oszczędzanie.
PL
Wpływ na zmianę cen paliw płynnych miało wiele czynników. Przede wszystkim były to sytuacja geopolityczna na świecie oraz odkrywanie nowych złóż ropy naftowej.
PL
Biomasa od wielu lat stosowana jest jako paliwo w zakładach energetycznych. Co więcej, jest to prawdopodobnie pierwsze źródło energii, które zostało wykorzystane przez człowieka. Choć wspiera ona ludzkość od dawna, należy zastanowić się, czy jej konwersja na inne formy energii ma podstawy nie tylko ideologiczne. Spalanie biomasy oraz jej współspalanie praktykowane jest w wielu elektrowniach i elektrociepłowniach na całym świecie. Procesy te rozpatrywane są najczęściej w kontekście neutralnego (zerowego) bilansu węglowego. Mało kto zwraca jednak uwagę na problemy pojawiające się podczas spalania lub sprowadzania biomasy na teren naszego kraju.
PL
W celu wygenerowania energii elektrycznej niezbędne jest jej źródło. Może nim być podmuch wiatru lub nurt wody, które napędzają turbiny. Inną opcją jest wykorzystywanie reakcji jądrowych. Najczęściej jednak mamy do czynienia z czerpaniem energii chemicznej zawartej w paliwach kopalnych. W niniejszym artykule przedstawione zostanie zestawienie wielkości generowanej energii w zależności od regionu, w podziale na poszczególne rodzaje paliw oraz w połączeniu obu tych kryteriów.
PL
Dla właściwego funkcjonowania praktycznie każdego sektora przemysłu niezbędna jest energia. Choć jej formy mogą być różne, to każda wymaga zapewnienia odpowiednich dostaw paliw, a tym samym poniesienia stosownych nakładów finansowych. To zaś stanowi coraz większy problem, zwłaszcza w obliczu galopującej inflacji i rosnących kosztów. Jednak bez względu na to, czy chodzi o elektryczność, czy o ciepło, dostęp do tego rodzaju mediów jest niezwykle istotny.
PL
Szalejące ceny różnego rodzaju dóbr szokują każdego. Nie inaczej jest w przypadku surowców energetycznych, których wzrost cen przeraził wielu przedsiębiorców, zarządców budynków użyteczności publicznej czy właścicieli przedsiębiorstw komunalnych. Wpłynęło to jednocześnie na wzrost zainteresowania różnego rodzaju rozwiązaniami, opartymi na odnawialnych źródłach energii. Ich wprowadzenie w życie umożliwia uzyskiwanie znacznych oszczędności, które można wykorzystać na wprowadzanie dalszych innowacji.
PL
Od wielu lat w naszym kraju rozwijany jest recykling przeróżnych rodzajów odpadów. Czołowymi, o których uczymy się już od najmłodszych lat, są papier, plastik i szkło. Na drugim planie znajdują się metal oraz coraz bardziej popularne elektroodpady, czyli urządzenia elektroniczne oraz elektryczne. Nieco na uboczu pozostaje drewno.
PL
Polska to jedno z czołowych państw Europy pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów. Tak wysoki stopień zmotoryzowania nie oznacza jednak, że wszystkie z nich są nadal w użytkowaniu. Blisko 30% nie posiada aktualnej polisy OC. Bardzo często oznacza to, że auto zostało porzucone lub zezłomowane w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Bez wątpienia stanowi to poważne zagrożenie, gdyż każdy pojazd zawiera w sobie wiele substancji niebezpiecznych, które – przedostając się do gleby lub wody – negatywnie na nie oddziałują.
PL
Obecnie, w dobie ciągłych braków towarów, galopującej inflacji i problemów na różnych szczeblach polityki międzynarodowej, każdy surowiec jest niezwykle cenny. Cóż zatem można powiedzieć o sytuacji, gdy wraz z niektórymi towarami, które straciły już swoją przydatność – najczęściej z uwagi na popsucie się – pozbywamy się pewnych ilości drogocennych substratów tworzących wspomniane dobra? Chodzi tu między innymi o miedź, srebro, złoto, platynę oraz pallad.
PL
Z biegiem lat zmienia się ukierunkowanie przemysłu, jego energochłonność, wielkość wydobycia surowców naturalnych - w tym paliw kopalnych - jak również wskaźnik ich konsumpcji. Wszystkie wymienione powyżej aspekty są ze sobą ściśle powiązane, choć zagospodarowanie surowców energetycznych nie wiąże się tylko i wyłącznie z działalnością przemysłu. Równie istotnymi obszarami są tu gospodarstwa komunalne oraz transport.
PL
Istnieje wiele możliwości przekształcania węgla, które należą do tak zwanych czystych technologii węglowych.
PL
Wojna, w mniejszym lub większym wymiarze, towarzyszy człowiekowi praktycznie od samego początku jego panowania nad znanym nam światem. Na wstępie przybierała raczej charakter walki o pożywienie oraz opał niezbędny do wzniecenia ognia. Później przerodziła się w konflikty, bardzo często rozgrywające się w okolicy bogatych zasobów surowców naturalnych. Można zatem wysnuć tezę, że za zdecydowaną większością wojen stoi potrzeba posiadania dostępu do surowców energetycznych, a sama energia jest słowem-kluczem dla działań militarnych na przestrzeni dziejów.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.