Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wykorzystanie słomy , jako paliwa w systemach grzewczych jest coraz częściej postrzegane jako alternatywa gospodarcza dla społeczności lokalnych. Doświadczenia PEC Lubań (spółki prawa handlowego ze 100% udziałem gminy) z prowadzenia procesu inwestycyjnego i trzyletniej eksploatacji kotłowni na słomę świadczą, że w polskich warunkach słoma, czy też szerzej ujmując, lokalnie produkowana biomasa, stanowi diskonałą bazę do pobudzenia koniunktury gospodarczej nie tylko na poziomie gminy. Warunkiem uzyskania pozytywnego efektu jest poważne potraktowanie planowania energetycznego na szczeblu gminy przez samorząd lokalny. Przy czym nie jest konieczne znaczące angażowanie się w bezpośrednią realizację konkretnych przedsięwzięć. Wystarczy stworzenie warunków w postaci sprzyjającej, przejrzystej polityki inwestycyjnej, i związany z nią rozwój gospodarczy. Zrealizowane w Lubaniu przedsięwzięcie pokazuje, że dzięki szerszemu spojrzeniu na politykę lokalną-nie tylko przez pryzmat literalnie pojętych obowiązków nałożonych na Gminę przez Prawo Energetyczne - możliwe jest wyzwolenie dużej aktywności gospodarczej w dziedzinach niezwiązanych bezpośrednio z energetyką. Między innymi w sposób niemal nawet naturalny otwiera się droga do rozszerzenia rynku zbytu dla rolnictwa, zwiększenia popytu na zagospodarowanie dotychczasowych nieużytków i likwidację zagrożeń związanych z ich utrzymaniem.
PL
Temat energetycznego wykorzystania słomy coraz częściej pojawia się na łamach prasy jako sposób na rozwiązanie szeregu problemów wielu środowisk. Z jednej strony środowiska rolnicze podnoszą problem sensownego i taniego zagospodarowania znaczących, powstających co roku nadwyżek słomy szacowanych nawet na 11 mln ton. Energetycy, a ostatnio coraz częściej także sami rolnicy widzą w słomie szansę na tańsze, dostępne lokalnie paliwo. Ekolodzy pdkreślają efekty odnawialności tego źródła energii i możliwości ograniczenia emisji gazów szklarniowych. Niestety, do tej pory ilość publikacji zdecydowanie przewyższa ilość praktycznych zastosowań.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.