W szerokiej gamie produktów elektronicznych oferowanych na rynku wyraźnie zauważalną grupę stanowią urządzenia radiowe. Wśród nich możemy znaleźć zarówno te przeznaczone do powszechnego użytku, bardzo proste konstrukcje, jak np. „piloty” do sterowania bramą garażu czy dzwonki „bezprzewodowe”, jak i znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje – np. systemy telemetryczne lub systemy alarmowe.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Dla starszych maszyn (wprowadzanych do obrotu po raz pierwszy w Unii Europejskiej przed 29 grudnia 2009 roku) deklarowano najczęściej spełnienie zasadniczych wymagań bezpieczeństwa oczywiście przede wszystkim względem „starej” dyrektywy maszynowej 98/37/WE (MD), lecz również niskonapięciowej, kompatybilności elektromagnetycznej i ewentualnie innych, jak na przykład dotyczącej emisji hałasu do środowiska (tzw. dyrektywy hałasowej) czy sprzętu przeznaczonego do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (ATEX).
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Listy kontrolne są szeroko stosowanymi narzędziami, które pomagają osiągnąć zamierzony cel. W codziennym życiu najczęściej używamy ich, idąc na zakupy. Nie chcemy bowiem zapomnieć o kupieniu towarów, które są nam niezbędne do życia. W zastosowaniach przemysłowych jednym z głównych celów, dla których tworzone są listy kontrolne, jest uzyskanie relatywnie szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi na określone pytanie. Na przykład: Czy przedmiot analizy (np. maszyna) jest zgodny z określonymi wymaganiami (np. wymaganiami dyrektywy maszynowej, normy zharmonizowanej bądź innej specyfikacji technicznej uzgodnionej np. w kontrakcie)?
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Maszyny, urządzenia oraz inny sprzęt roboczy (ang. work equipment) użytkowany na terenie Polski (podobnie jak w pozostałych krajach UE i EOG) musi spełniać co najmniej minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Obowiązek ten wynika z dyrektywy 2009/104/WE (poprzednio 89/655/EWG + 95/63/WE + 2001/45/WE), która często jest w Polsce określana potoczną nazwą "dyrektywa narzędziowa". Dyrektywa ta wprowadzona została do prawa polskiego rozporządzeniami ministra gospodarki z 2002 r.1 i 2003 r.2.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W związku z przedłużeniem do 31 grudnia 2011 r. domniemania zgodności dla normy EN 954-1:19961 z nową dyrektywą maszynową, automatycy stoją wobec wyboru, którą normę zastosować - EN 954-1 czy EN ISO 13849-1:20082 lub alternatywnie EN 62061:20053. Wielu producentów, np. Schmersal, Sick, Pilz, niezależnych krajowych i zagranicznych specjalistów (CEN, BGIA) oraz serwisów branżowych (np. CE-InfoService, MachineBuilding.net) poleca możliwie najszybsze odejście od EN 954-1. Dlaczego? Jest mnóstwo powodów, by nie stosować EN 954-1.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.