Niezwykle istotne w procesie edukacyjnym fizyków i inżynierów jądrowych jest rozumienie zachowania reaktora poprzez prowadzenie własnych eksperymentów, pomiarów i jego obsługę. Najprostsze urządzenia, które idealnie spełniają cele dydaktyczne, ale zarazem stanowią narzędzia do badań naukowych w dziedzinie fizyki reaktorowej są to zestawy krytyczne i podkrytyczne. Są to układy składające się z paliwa jądrowego i moderatora. W przypadku zestawu krytycznego masa paliwa jest taka, że pozwala osiągnąć stan krytyczny dopiero po wprowadzeniu zewnętrznego źródła neutronów. Z kolei zestawy podkrytyczne mają wymiary i masę paliwa mniejsze od krytycznych wartości. W artykule analizujemy możliwości budowy prostej, niedrogiej instalacji jądrowej – zestawu podkrytycznego, przeznaczonego do celów kształcenia, szkolenia i badań eksperymentalnych w zakresie inżynierii reaktorowej, którą można zlokalizować na terenie kampusu uczelni wyższej.
EN
It is extremely important in the educational process of nuclear physicists and engineers to understand the behavior of the reactor by conducting their own experiments, measurements and its operation. The simplest devices that perfectly meet didactic goals, but at the same time are tools for scientific research in the field of reactor physics, are critical and subcritical assemblies. These are systems consisting of a nuclear fuel and a moderator. In the case of the critical assembly, the mass of the fuel is such that it allows to reach the critical state only after the introduction of an external neutron source. On the other hand, subcritical assembly has dimensions and mass of the fuel smaller than critical values. In the article, we analyze the possibilities of building a simple, inexpensive nuclear installation – a subcritical assembly, dedicated to the purposes of education, training and experimental research in the field of reactor engineering, which can be located on the campus of a University.
Problem przerw i dużych wahań siły wiatru i generacji energii z paneli pV, opisany w poprzednim naszym artykule, nie zniknie po zainstalowaniu większej liczby wiatraków i paneli. Czy rozwiązaniem jest magazynowanie energii? Czy też trzeba utrzymywać drugi równoległy system elektroenergetyczny, mogący zastąpić odnawialne źródła energii (OZE), gdy brak jest wiatru i słońca?
Koszt wyprodukowania jednej kilowatogodziny energii w elektrowni jądrowej jest jednym z argumentów spornych w kwestiach związanych z rozwojem przemysłu jądrowego na świecie. Przeciwnicy tego źródła energii nie zgadzają się na wysokie koszty budowy elektrowni jądrowej, twierdząc, że jest to inwestycja nieopłacalna w krajach mniej zamożnych, jak Polska. Czy faktycznie powinniśmy się bać kosztów budowy elektrowni jądrowej?
Propagatorzy odnawialnych źródeł energii twierdzą, że wiatr i słońce przy współudziale innych źródeł (np. biomasy) mogą zapewnić stabilne i niezawodne zasilanie systemu elektroenergetycznego. Czy rzeczywiście?
W poprzednich dwóch artykułach przedstawiliśmy nierównomierność i wielogodzinne, a nawet kilkudniowe przerwy w produkcji energii elektrycznej w instalacjach wiatrowych i słonecznych, a następnie wykazaliśmy, że magazynowanie ilości energii potrzebnych do wyrównania takich luk nie jest obecnie technicznie możliwe. Wobec tego, że energię elektryczną musimy dostarczać wtedy, gdy jest ona potrzebna, zastanówmy się, jak zapewnić ciągłość zasilania w systemie elektroenergetycznym.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.