Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Barwniki do tatuaży – skład, właściwości i wpływ na zdrowie
PL
Jedną z obecnie bardzo popularnych form sztuki są tatuaże, zarówno czarne, jak i kolorowe. W skład barwników wchodzą m.in. TiO2 , BaSO4 , Fe3 O4 , FeO, HgS czy CdSe. Związki organiczne znajdujące się w tuszach wykorzystywanych do tatuowania dzieli się na związki azowe i związki wielopierścieniowe. Barwniki azowe mogą w organizmie ulec rozpadowi, tworząc aminy wykazujące właściwości kancerogenne. Barwniki wykorzystywane w tuszach bardzo często są zanieczyszczone metalami ciężkimi, takimi jak kadm, ołów, arsen czy rtęć, które w zależności od stężenia, mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Oprócz metali ciężkich w barwnikach można wykryć nanocząsteczki, ftalany i węglowodory. Niektóre z nich wykazują działanie rakotwórcze lub wpływają na gospodarkę hormonalną. W analizie barwników do tatuaży wykorzystuje się różne metody analityczne. Do oznaczania metali ciężkich w tuszach najczęściej wykorzystuje się metodę ISP-MS, czyli spektrometrię mas sprzężoną z plazmą wzbudzaną indukcyjnie, natomiast do oznaczenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz amin aromatycznych wykorzystuje się chromatografię gazową ze spektrometrem mas.
PL
Celem pracy było zbadanie zawartości kadmu i ołowiu, przy użyciu anodowej woltamperometrii stripingowej, w próbkach wody surowej, pobranych ze Zbiornika Dobczyckiego oraz w wodzie po zakończonym procesie uzdatniania. Kolejno starano się oszacować wydajność procesu filtrowania za pomocą antracytu oraz jego wpływ na stężenie Pb2+ i Cd2+ w wodzie. Uzyskane wyniki nie przekraczały wartości 1 μg/L, zatem mieszczą się w granicach wyznaczonych przez normę. Stwierdzono również, że filtracja na złożu antracytowym przyczynia się do wzrostu stężenia jonów oznaczanych metali ciężkich.
EN
This research aims at examining the cadmium and lead ions concentrations, with the use of differential pulse anodic stripping voltammetry, in the raw water samples from the Dobczyce Reservoir and the water samples after completion of the water purification process. Furthermore, this paper attempts to assess efficiency of the filtration method involving use of anthracite and its influence on the Pb2+ and Cd2+ content in water. The determined concentrations were below 1 μg/L and are therefore in compliance with national regulations. The results indicated also that the filtration process on anthracite filter layer leads to increase of the of the examined heavy metals' ions concentrations.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.