Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Pojawienie się nowych układów zasilania trakcji kolejowej bezpośrednio z sieci energetyki 110 kV, zamiast powszechnie stosowanego zasilania z sieci 15 kV (ewentualnie 30 kV), wzbudziło oczekiwania istotnej poprawy warunków zasilania pojazdów trakcyjnych, zwłaszcza pojazdów o dużych mocach, które eksploatowane są już dzisiaj, ale przede wszystkim, które niewątpliwie będą potrzebne w przyszłości. Jest to problem dużej wagi i jest rzeczą pożądaną spojrzenie na to zagadnienie z wielu stron, tak aby ograniczyć do minimum możliwość popełnienia jakiegoś błędu, czy zaniedbania i uniknąć w przyszłości niepotrzebnych zawodów i ponoszenia dodatkowych kosztów.
2
Content available remote Układy prostownikowe 18-pulsowe
PL
W artykule omówiono negatywne oddziaływanie układów prostownikowych na jakość energii elektrycznej, a w szczególności na kształt napięcia w sieci zasilającej, na tle obowiązujących przepisów Prawa Energetycznego. Następnie dokonano krótkiego przeglądu najczęściej stosowanych układów prostownikowych w aspekcie ich oddziaływania na sieć zasilającą. Omówiony został układ prostownikowy 9-fazowy 18-pulsowy (jego działanie i podstawowe zależności w nim występujące). Podane zostały właściwości układu 18-pulsowego nie sterowanego i sterowanego w oparciu o oscylogramy pomierzone na układzie laboratoryjnym oraz na podstawie obliczeń. Przedstawiono zalety układu 18-pulsowego w porównaniu z układami 6-pulsowymi i 12-pulsowymi.
EN
Adverse influence of rectifier systems on the quality of electric energy, particularly on the shape of voltage in the mains, against the background of the obligatory rules of the Power Law. A short survey of the most frequently used rectifier systems in the aspect of their influance and basic relationships associated with it. Properties of the non-controlled and controlled 18-pulse system obtained on the basis of oscillograms made in a laboratory and calculations. Mertis of the 18-pulse system as compared with 6-pulse and 12-pulse systems.
PL
Układy zasilania sieci trakcyjnej, jakie ukształtowały się na przestrzeni ostatnich lat, wykazują dużą niezmienność rozwiązań. Są to - w przypadku sieci tramwajowej - układy mostkowe 6-pulsowe, zastępowane coraz częściej układami 12-pulsowymi, składającymi się w istocie z dwóch mostków 6-pulsowych połączonych równolegle oraz - w przypadku trakcji kolejowej - układy 12-pulsowe, w skład których wchodzą dwa mostki 6-pulsowe, połączone szeregowo. W artykule przytoczone zostały argumenty mające na celu przekonanie Czytelników, że nadszedł czas wykonania kroku w kierunku stosowania zasilających zespołów prostownikowych o wyższej liczbie impulsów. W szczególności do tego celu predysponowany jest układ 18-pulsowy mostkowy, który zostanie dokładniej opisany.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.