Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
O zmianach klimatu i związanych z nimi zagrożeniach mówi się od lat, przede wszystkim w kontekście konieczności ograniczania emisji gazów cieplarnianych i utrzymania wzrostu temperatury na Ziemi na względnie bezpiecznym poziomie (2ºC w stosunku do ery przedindustrialnej). Społeczność międzynarodowa podejmuje coraz liczniejsze wysiłki mające na celu zmniejszenie presji klimatycznej. Przoduje w nich Unia Europejska, która jako priorytetowe traktuje działania wspierające poprawę efektywności energetycznej, rozwój wykorzystania OZE czy rozwój niskoemisyjnych technologii – i inwestuje w nie spore środki. Należy jednak pamiętać, że łagodzenie zmian klimatu to tylko jeden z frontów walki z zagrożeniem, jakie niosą one dla nas wszystkim. Drugim, równie istotnym, staje się adaptacja do tych zmian. Niezależnie od podejmowanych wysiłków mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych zmiany klimatu są już faktem i przejawiają się coraz większą liczbą ekstremalnych zjawisk pogodowych, obserwowanych w różnych regionach świata. Także w Polsce mamy do czynienia z coraz częstszymi gwałtownymi burzami, huraganowymi wiatrami, powodziami czy okresami długotrwałej suszy, takimi jak ta, która miała miejsce w 2015 roku i wymusiła konieczność ograniczenia poboru prądu przez zakłady zużywające najwięcej energii. A sytuacje takie będą się powtarzać i musimy przygotować się na nie, w tym nauczyć rozpoznawać i oceniać zagrożenia oraz planować działania adaptacyjne.
PL
Stan techniczny ścian i instalacji, wyposażenie, sposób jego użytkowania i organizacja pracy, ludzkie zachowania - wszystkie te komponenty mają wpływ na zużycie energii w budynku, a budynek można uznać za efektywny energetycznie tylko wówczas, gdy wszystkie one są efektywne energetycznie.
PL
Ochrona klimatu wymaga skoordynowanych działań w wielu obszarach. Najwięcej inicjatyw podejmowanych jest w obszarze budownictwa i transportu, które należą do najbardziej energochłonnych, a zatem odpowiadających za znaczną część emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Warto jednak pamiętać, że istotny wpływ na klimat mają także inne sfery ludzkiej działalności, np. produkcja, transport i przygotowanie żywności. O ile jednak zużycie paliwa w samochodzie czy gazu i energii elektrycznej w domu łatwo zmierzyć, o tyle ślad węglowy związany z żywieniem ludzi trudniej dostrzec i wyliczyć. Jest on związany z wieloma czynnikami, które są bezpośrednio lub pośrednio powiązane z produkcją artykułów żywnościowych, ich transportem i wykorzystaniem do przygotowania posiłków. Należą do nich wycinanie lasów tropikalnych, emisja metanu przez zwierzęta przeżuwające, stosowanie nawozów oraz zużycie energii w całym łańcuchu żywienia.
PL
Kopalnie Górażdży Kruszywa łatwo poznać. Dominują „firmowe” kolory przesiewaczy czy odwadniaczy, w połączeniu z szarością elementów z ocynkowanej stali. Ale są i inne koncernowe wytyczne jakim muszą sprostać zakłady z Heidelberg Cement Group. Również i ten niedawno postawiony w Stoszycach.
PL
Podkrakowskie Brzegi. To tu podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży gromadziły się tysiące pielgrzymów, którzy – zanim doszli do właściwych sektorów – przechodzili tuz obok przenośników zaopatrujących pobliska żwirownię w urobek. Tym samym nowy zakład należący do KZEK S.A. to prawdopodobnie najczęściej oglądana kruszyw na świecie. Zresztą do dziś warto ją zobaczyć – z powodu zastosowanych tu rozwiązań technicznych.
PL
W czwartek na kopalni odnotowano dobre wykorzystanie wydajności na pierwszej zmianie, lecz równocześnie pogorszyło się wykorzystanie czasu. Z kolei obniżenie współczynnika wykorzystania zakładu produkcyjnego spowodowało wzrost kosztów paliwa na tonę produkcji. Wszystkie te dane można odczytać z raportów generowanych przez system TMS.
PL
Leżąca w okolicy Międzyrzecza kopalnia Dębówko (SKSM S.A.) od swych początków, czyli lat 70. ub. wieku, zmagała się z problemem zanieczyszczeń organicznych w złożu. Pojawiał się w nim przede wszystkim węgiel drzewny i margiel. „Życiorys” Dębówka to więc historia poszukiwania urządzenia, które pozwoliłyby na uzyskanie najwyższej jakości, najczystszego kruszywa, bez znacznego spadku wydajności. Niedawno zostało ono znalezione…
PL
Drony. Stworzone kiedyś na potrzeby wojska, szybko stały się urządzeniami kupowanymi zwłaszcza przez pasjonatów fotografii. Coraz częściej wykorzystywane są jednak i do celów profesjonalnych. Także na kopalniach (a raczej nad kopalniami) kruszyw.
PL
Podczas wysokich stanów Warty i intensywnych opadów deszczu, poznański Aquanet nie miał możliwości przetłoczenia całej ilości dopływających ścieków ani zrzutu ich nadmiaru przelewem kanalizacji ogólnospławnej. Podjęto więc decyzję o budowie nowej pompowni ścieków na Garbarach. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu z 1908 r. Pozwoliło to na zwiększenie bezpieczeństwa hydraulicznego pomp.
PL
W największej w Polsce elektrowni zawodowej w Bełchatowie, na trzynastu blokach funkcjonują setki pomp: pompy wody zasilającej kocioł, wody chłodzącej, pompy kondensatu oraz wiele innych.
PL
Laborant energicznie wstrząsa kolbą, usuwa korek i wącha. Po pewnym czasie nabiera do ust odpowiednią ilość wody, przetrzymuje ją kilka sekund i nic nie połykając, usuwa... Pracownicy laboratorium Dąbrowskich Wodociągów, nazywani przez dziennikarzy sommelierami, od kilku lat badają wodę w zakresie smaku i zapachu.
PL
„Kolokwialnie mówiąc – to zupa. Często mętna i pełna zawiesiny” – tak mówią o wodzie z jeziora Gosławickiego, wykorzystywanej przez Elektrownię Pątnów. Od niedawna pracuje tam jednak stacja demineralizacji, która daje sobie radę z tą „zupą”.
PL
W największej w Polsce elektrowni zawodowej w Bełchatowie, na trzynastu blokach funkcjonują setki pomp: pompy wody zasilającej kocioł, wody chłodzącej, pompy kondensatu oraz wiele innych.
PL
Legnica, Głogów, inne okoliczne miasta... W 1975 roku powstał projekt ogromnego Zakładu Produkcji Wody w Legnicy, którego moce nigdy nie były w pełni wykorzystane. Obecnie trwają próby, by z molocha stworzyć obiekt na miarę dzisiejszych potrzeb.
EN
The paper presents a comparative analysis of reallocation algorithms in a structure of wireless sensor network in the event of a failure of network nodes. The article contains detailed research results of wireless sensor networks technology, with particular emphasis on thte network-layer protocols - routing protocols. In the research the simulation environment OMNeT++ was used to study the properties of reconfiguration and reallocation problems in the wireless sensor networks.
PL
Przedstawione tezy dotyczą ogólnych założeń organizacyjnych i funkcjonalnych, stanowiących podstawę do realizacji wspólnych działań przez ŻW i Policję. Działania te realizowane są w ramach szeroko pojmowanego współdziałania pozwalającego osiągnąć pożądany efekt "synergii". W przypadku obu tych instytucji, odpowiedzialnych za zapewnienie i utrzymanie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w obszarach określonych odrębnymi przepisami, ma to szczególne znaczenie w sytuacji wystąpienia niezwłoczności działania i potrzeby użycia specjalistycznego sprzętu na terenie obiektów wojskowych w celu eliminacji zagrożeń o charakterze niemilitamym. Obowiązujące przepisy prawne zapewniają i tworzą warunki do wspólnych działań, uwzględniając specyfikę wykonywanych czynności niezależnie od czasu i miejsca ich realizacji. Jednakże we wszystkich tych sferach i aspektach wymagane jest współdziałanie, a więc sprawne działanie w ramach stworzonego podsystemu prawno-organizacyjnego, który w ramach realizowanych rutynowych czynności w sytuacjach kryzysowych, a także realizacji przedsięwzięć związanych z zadaniami operacyjnymi umożliwi osiągnięcie wzajemnych korzyści oraz zwiększenie efektywności.
EN
The thesis shown above concerns the main assumption, organizational and functional which form the basis for common action by the Police and Military Police. These activities are carried out to reach the goal, the effect of so-called ‘synergy’. Both these institutions are responsible for the maintenance of a security and public order in the area determined by some separated regulations. It is especially important in the situation of immediate action and the need for using the specialist equipment in the military area in order to eliminate a non-military making risk. The current legislative regulations guarantee and create the conditions to accomplish the common action regardless of time and place of its realization. However, all the aspects of the operation need strict cooperation to reach the mutual benefits and to increase the effectiveness of the action.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.