Przeglądając obliczenia w świadectwach charakterystyki energetycznej czy audytach j energetycznych, często spotykam się z niepoprawnym liczeniem współczynnika przenikania ciepła U dla stropu pod nieogrzewanym poddaszem. Po rozważaniach na temat : sposobu liczenia powierzchni Af („PI"2/2016), zajmijmy się zatem kolejnym detalem przygotowania świadectw.
O znaczących zmianach merytorycznych w audycie, wynikających z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 września 2015 r., pisał już dość szeroko Marek Mickaniewski w poprzednim numerze Polskiego Instalatora. Chciałbym się jednak skupić na aspektach towarzyszących wejściu w życie wspomnianego rozporządzenia i pewnych „drobiazgach”. Zaniepokoił mnie bowiem sam tryb wprowadzania tych przepisów, a także swoista niefrasobliwość czy też mała precyzja ustawodawcy.
Nowelizacja metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej wprowadziła istotną, ale, jak sądzę, niedostrzeżoną przez część środowiska zmianę w sposobie liczenia powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza (Af). Jak oceniać to nowe wymaganie?
Wraz z nadejściem 2016 r. spodziewaliśmy się istotnej poprawy jakości programów dla domów jednorodzinnych oferowanych przez NFOŚiGW. Jak jest w połowie 2016 r? Trudno to dziś do końca ocenić (co już samo w sobie jest wymowne), ale o euforii z pewnością trzeba zapomnieć, żeby nie powiedzieć - coś się kończy. Zresztą, przyjrzyjmy się szczegółom.
Potrzeby opracowania obsługi ruchu pasażerskiego dla dynamicznie zwiększającego się ruch pasażerskiego na lotnisku w Krakowie spowodowały potrzebę kompleksowego opracowania obsługi tego ruchu. Jednym z elementów jest zaspokojenie potrzeb parkingowych. Referat opisuje zastosowane metody zbierania danych i wypracowane wnioski.
EN
Rapidly growing up volume of passenger traffic at the airport in Kraków causes the necessity of elaboration a study on passenger traffic service. One of the items is the provision of parking needs. The methods of data collection and drawing the conclusions have been described in the paper.
W artykule omówiono procedury i wyniki szeregu badań wspomagających audyt energetyczny dla przykładowego budynku (przedszkole miejskie w Jordanowie), wchodzącego w skład projektu zamiany lokalnych węglowych źródeł ciepła na centralną kotłownię wraz z siecią ciepłowniczą opalaną biomasą.
Doświadczenie mówi, że - ENERGIĘ MARNUJE SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM TAM, GDZIE NIE MA PIENIĘDZY NA TO, BY JĄ OSZCZĘDZAĆ. Mamy tu na ogół do czynienia z zamkniętym kołem niemocy.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.