Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zbadano jakość mikrobiologiczną oraz cechy fizykochemiczne i organoleptyczne 14 partii zamrożonych truskawek klasy II wyprodukowanych w roku 2003 w 6 krajowych chłodniach. W badanych owocach nie stwierdzono obecności patogennych bakterii: Escherichia coli, Salmonella, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, laseczek beztlenowych przetrwalnikujących. Ogólna liczba drobnoustrojów tlenowych mezofilnych (102-103 j.t.k./g) była kilkadziesiąt razy niższa od wartości dopuszczalnych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz w wymaganiach zagranicznych odbiorców owoców mrożonych. Liczba drożdży i pleśni nie przekraczała liczby 103 j.t.k./g. Oceniając zamrożone truskawki na zgodność z wymaganiami normy przedmiotowej PN-A-78652, stwierdzono, że owoce te spełniały wymagania jakościowe normy dla następujących cech: wygląd ogólny, dojrzałość, konsystencja oraz smak i zapach w stanie rozmrożonym. Zawartość owoców ze zmianami enzymatycznymi kształtowała się w granicach od 1,4 do 19,1%. Badane truskawki charakteryzowały się drobnymi owocami o wysokiej zawartości ekstraktu, niską zawartość owoców pokruszonych i uszkodzonych mechanicznie.
PL
Celem pracy było ustalenie, czy nowy preparat P3 Hypochloran (Ecolab) wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe w stosunku do szczepów bakterii (Enteroccocus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphy-lococcus aureus) i grzybów (Aspergillus niger, Candida albicans, Geotrichum candidum). Preparat, który w warunkach badania określonych normą PN-EN 1040; 1997 powodował redukcję liczby zdolnych do życia bakterii 10 do 5-krotną lub większą w czasie 60 min lub krótszym, określano jako mający działanie bakteriobójcze. Preparat, który w warunkach badania określonych normą PN-EN 1275; 2000 powodował redukcję liczby zdolnych do życia grzybów 10 do 4-krotną lub większą w czasie 60 min lub krótszym, określano jako mający działanie grzybobójcze. Preparat P3 Hypochloran w stężeniu 0,10% w czasie 5 min i dłuższym wykazywał działanie bakteriobójcze w stosunku do wszystkich szczepów bakterii użytych do badań. Najbardziej wrażliwy na działanie P3 Hypochloranu spośród grzybów był szczep G. candidum; stężenie 0,025% hamowało wzrost grzyba po 15 min. Preparat hamował wzrost C. albicans w stężeniu 0,15% i A. niger w stężeniu 0,30% po 15 min.
EN
The aim of the study was to determine whether the new preparation P3 Hypochloran (Ecolab) shows bactericidal activity towards Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus and fungicidal activity towards Aspergillus niger, Candida albicans, Geotrichum candidum. Preparation, which under the test conditions defined by PN-EN 1040 (1997) Standard caused decrease of bacteria count by 10 do 5 or more was described as bactericidal. Preparation, which under the test conditions defined by PN-EN 1275 (2000) Standard caused decrease of fungi count by 10 do 4 or more was described as fungicidal. P3 Hypochloran in the concentration of 0.10% after 5 min. contact and longer time showed bactericidal activity towards all bacterial strains tested in the study. The most sensitive to P3 Hypochloran among the all fungi was the strain G. candidum; the concentration of 0.025% inhibited the fungi growth after 15 min. The preparation inhibited the C. albicans growth with 0.15% concentration and A. niger with 0.30% concentration after 15 min. treatment.
PL
Zamrażanie żywności i przechowywanie w niskich temperaturach wywiera niekorzystny wpływ na żywotność znajdujących się w produkcie drobnoustrojów. W czasie procesu zamrażania ginie około 60% mikroorganizmów, a dalsza wolniejsza redukcja ich ilości następuje w czasie przechowywania. Na obumieranie komórek największy wpływ mają tworzące się w tkankach kryształy lodu i proces osmozy powodujący odwodnienie cytoplazmy.
PL
Dokonano oceny mikrobiologicznej warzyw: fasoli szparagowej, kalafiora, brukselki, marchwi bezpośrednio po zamrożeniu w tunelu fluidyzacyjnym oraz po 1, 2,3 i 6 miesiącach przechowywania w komorach chłodniczych o temperaturze - 18°C. Przeprowadzono badania w kierunku określenia liczby bakterii mezofilnych, drożdży i pleśni oraz obecności w określonej ilości produktu pałeczek z grupy coli, Salmonella i Listeria, enterokoków i beztlenowych laseczek przetrwalnikujących. Stwierdzono w warzywach bezpośrednio po zamrożeniu wysoki stopień kontaminacji bakteriami mezofilnymi rzędu 10[do 5]-10[do 6] j.t.k./g, drożdżami i pleśniami rzędu odpowiednio 10[do 3]-10[do 4] j.t.k./g i 10[ do 2]-10[do 3] j.t.k./g. Bakterie z grupy coli oraz enterokoki obecne były w 10[do -1]-10[do -4] g, natomiast beztlenowe laseczki przetrwalnikujące wykrywano tylko w fasoli szparagowej i kalafiorze w 10[do -1]-10[do -2] g. W żadnej z pobranych do badań, bezpośrednio po zamrożeniu, prób warzyw nie stwierdzono obecności pałeczek Salmonella i Listeria w 25 g. W czasie 6 miesięcznego przechowywania warzyw w -18° C obserwowano spadek liczby bakterii i grzybów o ponad połowę. Poziom pałeczek z grupy coli i enterokoków obniżył się odpowiednio do 10[do -1]-10[do -3] g i 10[do -1]-10[do -2] g, natomiast laseczek beztlenowych przetrwalnikujących nie wykryto w warzywach po tym czasie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.