Wszyscy w branży skupiamy się na technologiach, przepisach prawa, ekonomii czy też ochronie środowiska. Jednak kluczowym czynnikiem są ludzie i ich stosunek do zjawiska recyklingu.
Jak wiemy, ochrona środowiska to duże inwestycje, małe projekty, szumne akcje i często praca u podstaw. Całą otoczką, nazwijmy ją pozatechniczną, muszą zajmować się ludzie. A ci są specjalistami o różnym zakresie wiedzy i jeszcze bardziej nierównomiernym doświadczeniu. Osoby te pracują w rozmaitych firmach, tak więc skupmy się na przedsiębiorstwach projektowo-doradczych, często określanych mianem „naciągaczy w stylu eko”.
Spadek cen złomu miał ogromny wpływ na branżę recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Pierwsze półrocze było szczególnie trudne, ponieważ doszło do skumulowania się kilku czynników negatywnie wpływających na rynek.
Projekt Ustawy z 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji utrwala zapisy zawarte w poprzednich projektach. Niestety, nie są one korzystne dla branży i całego systemu.
W ostatnim czasie prace legislacyjne dotyczące ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji przyspieszyły ze względu na skierowanie przeciwko Polsce pozwu w związku z nieprawidłową implementacją dyrektywy 2000/53/WE.
Najnowszy projekt Ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji został przedstawiony 10 lipca 2014 r. (z uwzględnieniem modyfikacji z 28 lipca 2014 r.). Projekt jest kontynuacją zmian przedstawianych w latach 2010-2013. Polska została zobligowana do korekty prawodawstwa związanego z pojazdami wycofanymi z eksploatacji (PWE), aby w pełni transponować zapisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (w skrócie określanej dyrektywą „wrakową” lub dyrektywą 2000/53/WE). Komisja Europejska w 2009 r. wystosowała zarzuty wobec Polski, a 22 marca 2012 r. uzasadnioną opinię odnośnie nieprawidłowej transpozycji dyrektywy 2000/53/WE. Opinia ta jest notyfikowana jako naruszenie nr 2008/2330. Treści naruszenia nie upubliczniono. Przedstawiony projekt ustawy wprowadza dużą ilość zmian. Modyfikowana będzie nie tylko Ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, ale również Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Ustawa z 14 grudnia 2010 r. o odpadach i Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Planowane zmiany w systemie recyklingu pojazdów są niewątpliwie rewolucyjne. Projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji zakłada bowiem zlikwidowanie dopłat do demontażu pojazdów. Taki kierunek działań narusza zapisy dyrektywy 2000/53/WE, która jednoznacznie stwierdza, że każde państwo członkowskie ma podjąć niezbędne środki w celu zobowiązania producentów (ale również oficjalnych importerów) do pokrycia wszystkich lub części kosztów odbioru pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Na początku października br. został przedstawiony kolejny projekt ustawy zmieniającej Ustawę z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W ramach autopoprawki ministra środowiska zaproponowano wprowadzenie w miejsce opłaty recyklingowej tzw. opłaty depozytowej. Miałby ją wnosić każdy wprowadzający pojazd na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Wysokość opłaty wynosiłaby, tak jak dotychczas, 500 zł dla szeroko rozumianych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 t. Nowością jest określenie opłaty depozytowej w wysokości 200 zł za pojazdy z kategorii L2e (tzw. quady, trójkołowce). Z wnoszenia opłaty zwolnieni byliby wprowadzający pojazdy nie starsze niż dwa lata od daty produkcji bez względu na ich pochodzenie (krajowe czy zagraniczne). Opłatę musiałby wnieść nowy właściciel, który po dwóch latach od daty produkcji pojazdu dokonał jego nabycia. Informacja o wpłaceniu należności miałaby być odnotowywana w systemie oraz w karcie pojazdu. Z obowiązku wnoszenia opłaty depozytowej zwolnione byłyby tzw. pojazdy specjalne (m.in. jednostki ochrony przeciwpożarowej czy transportu sanitarnego).
Kolejny projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji został opublikowany 10 kwietnia 2013 r. Znowu ożyły nadzieje całej branży na uregulowanie tego systemu.
Autor przypomina o zbliżającym się ostatecznym terminie uzyskania pozwolenia zintegrowanego dla instalacji w odlewnictwie i o sposobach przygotowania wniosku o pozwolenie w oparciu o doświadczenia poznańskiej firmy EKO-LOG Sp. z o.o.
EN
The author reminds that the deadline for obtaining integrated permits for installations in foundries is approaching. He explains how the application ahould be prepared - on the bases of experience of the EKO-LOG - Limited Liability Company - from Poznań.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.