Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono analizę pracy oczyszczalni ścieków dla miasta Sanoka zlokalizowanej w miejscowości Trepcza. Oczyszczalnia ścieków w Trepczy została poddana przebudowie i modernizacji w latach 2012-2013. W trakcie rozruchu technologicznego i eksploatacji w latach 2013-2017 wystąpiły problemy eksploatacyjne związane m.in. z nieprawidłową pracą niektórych urządzeń, czy też innymi czynnikami (np. specyfiką dopływających ścieków). W artykule dokonano analizy występujących problemów eksploatacyjnych w czasie 4-letniej eksploatacji po zakończeniu rozruchu i sposobów rozwiązywania zaburzeń występujących w ciągu technologicznym. Najistotniejszymi problemami były m.in.: przeciążenie ciągu technologicznego ładunkiem zanieczyszczeń, prze ciążenie hydrauliczne, duża zmienność dobowa w zakresie dopływających stężeń zanieczyszczeń, zaburzenia procesu fermentacji. powstający struwit w ciągu przeróbki osadów itp. Jednym z działań optymalizującym działanie oczyszczalni było zastosowanie strącania wstępnego przy użyciu PIX-113. W artykule dokonano analizy działania oczyszczalni ścieków po zastosowaniu PIX-113, przeprowadzono analizę statystyczną zmienności składu ścieków surowych i oczyszczonych.
PL
Oczyszczalnia Ścieków dla miasta Sanoka została oddana do eksploatacji w 1993 r. Obiekt zlokalizowano w Trepczy, na terenie o powierzchni 6 ha, położonym na północny zachód od miasta. Pierwotny projekt budowlany oczyszczalni został opracowany w 1979 r. Do 2013 r. oczyszczalnia funkcjonowała jako obiekt z klasycznym procesem osadu czynnego pracującym w systemie jednofazowym. W celu poprawy efektywności procesu oczyszczania ścieków, w latach 2000-2013 stosowane było strącanie wstępne i symultaniczne przy użyciu PIX-u, głównie dla intensyfikacji usuwania związków biogennych. Technologia ta była cały czas optymalizowana, co zaowocowało osiągnięciem stabilnej redukcji zanieczyszczeń w układzie jednofazowym opartym na technologii nie przystosowanej do usuwania związków biogennych. W 2007 roku został opracowany projekt rozbudowy oczyszczalni, uwzględniający aktualne wymogi w zakresie redukcji związków biogennych.
PL
Od dłuższego czasu zagospodarowanie osadów ściekowych stanowi coraz większy problem dla eksploatatorów oczyszczalni ścieków. W wielu przypadkach przy projektowaniu nowych lub modernizacji istniejących oczyszczalni ścieków końcowy etap przeróbki i zagospodarowania powstających na oczyszczalni osadów jest nierozwiązany. Problem ten często dotyczy mniejszych lub średnich oczyszczalni. Brak właściwej strategii w fazie projektowania w zakresie końcowego etapu postępowania z osadami stwarza poważne problemy w późniejszej eksploatacji. Właściwe i przede wszystkim niedrogie rozwiązanie tego problemu stawia duże wyzwania dla zarządzających tego typu obiektami. Bardzo często nawet na nowych, nowoczesnych obiektach eksploatatorzy są postawieni przed faktem dokonanym, co zrobić z górą rosnącego osadu i jak zgodnie z przepisami go zagospodarować.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.