Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Czy „nowe” przepisy w sprawie jakości ścieków z przydomowych oczyszczalni to zabójstwo dla tych instalacji, czy kolejne martwe paragrafy?
PL
Za nami fala powodzi i podtopień. Jak zwykle przy takiej okazji w mediach zaczęto wracać do tematu ochrony przeciwpowodziowej i poruszać kwestię zarządzania wodami. Rok temu na stronie Ministerstwa Środowiska pojawił się projekt założeń do zmiany ustawy Prawo wodne. To kolejna, co najmniej trzecia w ciągu ostatnich kilku lat, próba zmiany zarządzania wodami w Polsce. Jak dotąd jednak żadna z nich nie została wprowadzona w życie.
PL
Naturalne ukształtowanie terenu Lublina - tak jak całej Lubelszczyzny - charakteryzuje występowanie suchych dolin, wąwozów lessowych, niewielkich wzniesień i obniżeń terenu. Te różnice w poziomach i wysokościach oraz stałe i okresowe cieki wodne tworzą piękny i zróżnicowany krajobraz, który często określany jest jako "warty zachowania" i "cenny". Jednak gdy na te obszary wchodzi zabudowa, pojawia się problem kształtowania tego krajobrazu na potrzeby budowy. Dochodzi wtedy do wyrównywania terenu, zasypywania zagłębień i podnoszenia poziomu działek.
PL
Przepisy ochrony środowiska przewidują całą gamę instytucji, które mogą przeprowadzać kontrole firm, gospodarstw domowych, a nawet urzędów. W obszarze ochrony środowiska, oprócz takich podmiotów, jak stacje sanitarno-epidemiologiczne czy wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) – których inspekcje wydają się oczywiste – uprawnienia kontrolne posiadają też jednostki samorządu terytorialnego (JST). Niestety, wiele z nich nie prowadzi w tym zakresie żadnych działań.
PL
W przypadku niezabezpieczonych i niewykorzystywanych studni pojawia się problem, w jaki sposób zobowiązać właścicieli do ich zabezpieczenia lub do likwidacji ujęć, które nie są i prawdopodobnie nie będą już używane. W praktyce prawo nie przewiduje wprost takiej możliwości, ale dopóki nie zostanie zmienione, można posiłkować się kilkoma przepisami - w zależności od sytuacji, z jakimi mamy do czynienia.
PL
Zwykle zaczyna się od zmiany ukształtowania terenu. Zasypano coś, a może podniesiono grunt pod przyszłą budowę lub wyrównano kawałek działki ze spadkiem? Wszystkie te działania mogą być przyczyną zmiany stanu wody na gruncie. Wówczas może zaistnieć konieczność przeprowadzenia postępowania administracyjnego.
PL
Prawo powinno być tak skonstruowane, żeby efekty jego stosowania przyczyniały się do poprawy naszego życia, uniknięcia bezpośrednich zagrożeń czy pozytywnego uregulowania kwestii społecznych. Najważniejszą rolą, jaką mają do odegrania przydomowe oczyszczalnie, to faktyczne oczyszczanie ścieków, przed ich odprowadzeniem do ziemi. Dlatego celem uregulowań prawnych dotyczących tego typu obiektów powinno być doprowadzenie właśnie do tego stanu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.