Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Efektywność energetyczna jest zasobem o znacznych rozmiarach, podobnie jak węgiel kamienny, brunatny czy gaz ziemny lub OZE. Największą kopalnią w Polsce są więc użytkownicy energii. Negawaty i negawatogodziny można kupować i sprzedawać podobnie jak megawaty i megawatogodziny, czy też tony węgla. Po raz pierwszy do tych zasobów mają dostęp zwykli użytkownicy energii, ale także jej wytwórcy. Ci ostatni mogą i powinni uwzględniać efektywność energetyczną w swoich planach rozbudowy źródeł i sieci energetycznych.
PL
Efektywność energetyczna jest zasobem o znacznych rozmiarach, podobnie jak węgiel kamienny, brunatny czy gaz ziemny lub OZE. Największą kopalnią w Polsce są więc użytkownicy energii. Negawaty i negawatogodziny można kupować i sprzedawać podobnie jak megawaty i megawatogodziny, czy też tony węgla. Po raz pierwszy do tych zasobów mają dostęp zwykli użytkownicy energii, ale także jej wytwórcy. Ci ostatni mogą i powinni uwzględniać efektywność energetyczną w swoich planach rozbudowy źródeł i sieci energetycznych.
PL
Ilościowa ocena efektu wymiany pomp c.o. i c.w.u. Czasokres zwrotu nakładów z tytułu ograniczenia zużycia energii.
EN
Methods and results of calculation for pump replacement in municipal hot water systems.
PL
Wychodząc z założenia, że wytwarzanie sprężonego powietrza jest bardzo kosztowne stwierdzono, że 1 kW mocy w sprężonym powietrzu (dla powszechnie stosowanego zakresu ciśnień 6-7 barów) wymaga zużycia ok. 8 kW mocy elektrycznej. Najczęściej w punktach zużycia sprężone powietrze jest uważane za właściwie „darmowy” nośnik energii, gdyż jest łatwo dostępne i bardzo wygodne w użyciu. Istnieją metody i sposoby obniżenia kosztów sprężonego powietrza w obiektach i instalacjach przemysłowych. Wymagają one odpowiedniego podejścia i wiedzy ze strony eksploatatorów oraz determinacji kierownictwa zakładu do stałego obniżania (lub kontroli) jego kosztów. W artykule podano teoretyczne podstawy procesu sprężania powietrza, elementy jego wykorzystania oraz niektóre sposoby poprawy efektywności energetycznej układów sprężonego powietrza. Podkreślono wagę układu sprężonego powietrza (jako zestawu sprężarki napędzanej silnikiem, instalacji rurociągów, zbiorników, armatury oraz końcowych punktów zużycia wraz z systemami sterowania wydajnością) w przeciwieństwie do rozważania jedynie sprężarki z silnikiem. Jest to spowodowane tym, że największy potencjał poprawy efektywności energetycznej istnieje w układzie obsługiwanym przez sprężarkę oraz, że zużycie energii elektrycznej dla wytwarzania sprężonego powietrza jest w gospodarce bardzo duże.
EN
Ascertained is that compressed air production is very expensive and 1 kW of power created in the compressed air (for the commonly used pressure range of 6-7 bar) takes about 8 kW of compressor consumption. Most often in points of use the compressed air is considered to be practically the “free” energy charger as it is easily accessible and comfortable in use. There are methods and ways to reduce the compressed air production costs in industrial objects and installations, but they need proper approach and knowledge from the users as well as the plant management determination to reduce (or control) the costs. Given are theoretical bases of the air compressing process, elements of its usage and some methods of compressed air systems energy efficiency improvement. Emphasized is the importance of investigating of the compressed air system as a whole (as a set consisting of a motor driven compressor, piping installation, compressed air tanks, fittings and points of use together with delivery control systems) in contradiction to considerations limited to a motor-compressor set only. It is caused by the fact that the biggest potential of energy efficiency improvement lies in a compressor fed system and because the amount of electric energy used in global economy for the needs of compressed air production is very big.
PL
Założenia, procedury i organizacja oceny energetycznej w przedsiębiorstwach w USA.
EN
Guidelines and the procedure of energy audits procedures for carrying out energy audits in pump systems.
PL
Analiza wyników obliczeń energochłonności sześciu pomp do ścieków i wskazanie oszczędności w eksploatacji wynikających z wyboru najlepszego rozwiązania.
EN
Comparing of energy consumption of six wastewater pumps.
PL
Omówienie układów pompowych chłodzenia reaktorów. Szczególne rozwiązania i sytuacja w EJ Fukushima, Wnioski autora i komentatora artykułu na temat bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.
EN
Description of pumping systems for cooling of reactors. Solutions and critical situation in evaluation at Fukushima.
PL
Artykuł stanowiący kontynuację cyklu dotyczącego zrównoważonego budownictwa na świecie dotyczy aspektów polityki i oceny energetycznej oraz certyfikacji budynków w Wielkiej Brytanii. Jako członek Unii Europejskiej Wielka Brytania jest zobowiązana do wdrożenia dyrektywy 2002/91/WE o charakterystyce energetycznej budynków – zrobiła to jako jeden z pierwszych krajów UE. Efektywność energetyczna budynków jest jednak (chociaż bardzo ważnym) tylko jednym z elementów szerszego Pakietu Informacji o Budynku, który jest dostępny bezpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby danym budynkiem. Autor przybliża szczegóły zagadnienia.
PL
Publikacja stanowi kontynuację cyklu dotyczącego zrównoważonego budownictwa na świecie. Opisano w niej działania na rzecz efektywności energetycznej w Kanadzie. O ile system certyfikacji budynków przedstawiony w poprzednim artykule (RI 1–2/08, s. 51.) powstał w wyniku oddolnej inicjatywy obywatelskiej, to kanadyjskie rozwiązanie jest wynikiem ukierunkowanych działań Biura Efektywności Energetycznej (EWE) – agencji rządu Kanady. Może ona stanowić wzorzec do naśladowania również dla polskiego rządu, i to nie tylko w kwestii efektywnego wykorzystania energii, ale także w zakresie promocji osiągnięć własnego sektora budownictwa.
PL
Niniejszy artykuł stanowi pierwszy z serii zrównoważonego budownictwa na świecie i opisuje amerykański program LEED – Przywództwo w Zakresie Efektywnego Energetycznie i Środowiskowo Projektu Budynku. Kolejne będą dotyczyć zrównoważonego budownictwa w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii.
PL
W artykule zwrócono uwagę na kilka aspektów wykorzystania energii geotermalnej do celów grzewczych, które pozwolą Czytelnikom na głębsze i szersze spojrzenie na energię geotermalną i jej wykorzystanie w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.