Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jednym z głównych powodów opóźnień w przygotowaniu krajowych projektów inwestycyjnych w sektorze energetycznym są protesty lokalnych społeczności i organizacji ekologicznych. Postawa NIMBY, przejawiająca się próbą zablokowania realizacji inwestycji w swoim sąsiedztwie, stała się powszechnym utrapieniem inwestorów, projektantów i wykonawców. W przededniu konieczności uruchomienia szerokiego frontu inwestycyjnego w polskiej energetyce, problem ten staje się szczególnie istotny. Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej, na podstawie wieloletniego doświadczenia w komunikacji społecznej związanej z procedurami ocen oddziaływania na środowisko, opracowała metodykę zarządzania dialogiem społecznym, która skutecznie minimalizuje ryzyko konfliktów i protestów inwestycji energetycznych.
PL
Do końca czerwca 2010 roku ma powstać najważniejszy dokument dla energetyki odnawialnej w perspektywie najbliższych 10 lat, czyli Action Plan do Dyrektywy 2009/28/WE. Będzie to opracowanie, które pokaże ścieżki i mechanizmy osiągnięcia celów indykatywnych w zakresie udziału energii z odnawialnych źródeł w krajowym bilansie energii w 2020 roku. Dla Polski ten cel to 15% udziału zielonej energii w bilansie zużytej energii pierwotnej. Plan Działań określi, w jakim stopniu należy wykorzystać potencjał poszczególnych odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz paliw, aby ten cel osiągnąć. Program będzie zatwierdzany przez Komisję Europejską i co dwa lata oceniany przez nią pod kątem rzeczywistego wdrażania. Aby Plan Działań był dokumentem wiarygodnym i realnym do wdrożenia, podczas jego opracowywania muszą zostać uwzględnione następujące czynniki:o dostępność zasobów poszczególnych OZE,o plany inwestycyjne inwestorów branżowych,o uwarunkowania technologiczne, finansowe, organizacyjne, logistyczne realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych w poszczególnych sektorach OZE,o dostępność technologii,o uwarunkowania środowiskowe i społeczne wykorzystania poszczególnych OZE. Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej wykonała analizę powyższych czynników w odniesieniu do energetyki odnawialnej. Jej wyniki prezentuje niniejszy artykuł.
EN
The author provides a renewable energy forecast for Poland to 2020 and beyond towards 2030, identifying feasible investments in renewable resources as compared to the plans and goals specified in the documents and declarations issued by the Polish and European authorities. Planned to be prepared until the end of June 2010, the most important document setting up a 10 years perspective for renewable energy sources, the action plan to directive 2009/28/EC shall identify measures and mechanisms to reach indicative goals regarding the participation of RES in the domestic energy mix until the year 2020. for Poland, the share of green energy in the primary energy mix is planned to reach the level of 15%. the action plan, which is supposed to define the extent to which the potentials of particular RES should be utilized for the production of electricity, heat, cooling and fuels in order to achieve the assumed goal, shall be submitted to the European Commission for approval and assessed for progress in implementation every two years.
PL
Elektrownie wiatrowe są najdynamiczniej rozwijającym się pod sektorem energetyki i będą istotnie wpływały na redukcję emitowanych zanieczyszczeń. Jednak znaczący wzrost liczby elektrowni wiatrowych nie pozostanie bez wpływu na środowisko. Aby minimalizować te negatywne oddziaływania, wybór lokalizacji dla poszczególnych przedsięwzięć musi się odbywać w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a wiec opierać się na równoprawnym traktowaniu czynników społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Artykuł przedstawia najważniejsze zapisy "Wytycznych", które opisują wszystkie procedury i działania, jakie należy przeprowadzić w pełnym procesie przygotowania, wykonania i funkcjonowania elektrowni wiatrowej - od powstania pomysłu, przygotowania dokumentacji, poprzez jego realizację do likwidacji włącznie. Dodatkowo zamieszcza przykłady najważniejszych i najciekawszych interpretacji, rozstrzygnięć i dobrych praktyk.
EN
The most dynamic segment of the energy industry, wind power plants are likely to have a strong impact on emissions reduction, however, their growth may affect the environment. The authors give a comprehensive summary of the Guidelines for the Environmental Impact Assessment for Wind Farms, including all the procedures and actions required for the design, construction and commissioning of a wind farm, from idea development to its implementation. Moreover, examples of the most important and interesting interpretations, decisions and good practices are provided.
PL
Ministerstwo Gospodarki prowadzi intensywne prace nad kluczowym dla polskiej energetyki dokumentem strategicznym – „Polityką energetyczną Polski do roku 2030”. Dokument ten powinien określić nie tylko cele i kierunki rozwoju krajowego sektora energetycznego, ale także mechanizmy i działania wykonawcze, które powinny doprowadzić do ich osiągnięcia. Wyzwania stojące przed polską energetyką, zwłaszcza w kontekście polityki energetyczno-klimatycznej UE, są olbrzymie. Znacząca ich część dotyczy energetyki odnawialnej. Najwyższy więc czas poważnie zastanowić się, w jaki sposób w 2020 r. osiągnąć 15% udziału energii z OZE w bilansie energii finalnej. Dla energetyki odnawialnej ten cel oznacza bowiem istną rewolucję. Nie wystarczy powiedzieć, że chcemy osiągnąć taki, a nie inny poziom wykorzystania odnawialnych źródeł. Te 15% trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze i to w sposób wiarygodny, oparty na analizach zasobów i możliwości ich wykorzystania.
7
Content available Dyrektywa OZE, a ICP
PL
W związku z coraz częściej pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie możliwości zaliczenia inwestycji polegającej na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii do kategorii inwestycji celu publicznego, wyrażonych w kolejnych stanowiskach ministra właściwego ds. planowania przestrzennego, stanowiskach władz samorządowych odmawiających wydania decyzji lokalizacyjnych celu publicznego dla tego typu inwestycji oraz wyrokach sądów administracyjnych, a także licznymi publikacjami i stanowiskami kancelarii prawnych i organizacji branżowych, mając na uwadze konieczność ujednolicenia interpretacji w tym zakresie dla dobra rozwoju energetyki odnawialnej, FNEZ przedstawia stanowisko w tej sprawie.
8
Content available 2009 rok oczekiwań
PL
Mijający 2009 r. był dla energetyki odnawialnej rokiem wyczekiwania, a wyczekiwanie to było bardzo intensywne i wielowątkowe. Branża energetyczna, jak i cała gospodarka, czekała przede wszystkim na to, co się dalej wydarzy ze światowym kryzysem gospodarczym. Czy będzie się w Polsce rozwijał, powodując dalszą ucieczkę inwestorów z rynku OZE? Czy będzie stabilny, a tym samym będzie skutecznie utrudniał pozyskiwanie kredytów bankowych na duże i drogie inwestycje, takie jak farmy wiatrowe? Czy też może szybko się skończy, przyczyniając się niejako przy okazji do uporządkowania rynku i jego zdynamizowania z udziałem najsilniejszych inwestorów? Dziś można powiedzieć, że chyba najbardziej prawdopodobny jest scenariusz ostatni, a więc w gruncie rzeczy najbardziej optymistyczny.
PL
Pakiet energetyczno-klimatyczny Unii Europejskiej został ostatecznie przyjęty przez Parlament Europejski w dniu 17 grudnia 2008 r. Po wielomiesięcznych, bardzo zaciętych negocjacjach, przyjęto cztery akty prawne, mające na celu zrealizowanie przez Państwa Członkowskie Wspólnoty działań, których efektem będzie osiągnięcie w 2020 r.: redukcji emisji CO2 o 20%, wzrost efektywności wykorzystania energii o 20% i wzrost udziału energii z odnawialnych źródeł do 20% w bilansie energetycznym UE.
PL
Rok 2007 przejdzie do historii jako okres bardzo intensywnych przygotowań do rozkwitu energetyki odnawialnej w Polsce. System prawnego wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w OZE, który wszedł w życie w październiku 2005 roku, w końcu zaczął przynosić pierwsze efekty. Po korzystnej modyfikacji zobowiązań na kolejne lata w zakresie udziału zielonej energii w bilansie energii sprzedanej odbiorcom końcowym, wykonanej przez Ministra Gospodarki w listopadzie 2006 roku, na wniosek m.in. PIGEO, znacząco wzrosła wartość praw majątkowych świadectw pochodzenia. Przełożyło się to w oczywisty sposób na zwiększenie zainteresowania inwestorów krajowym rynkiem OZE.
14
Content available remote Regionalne Giełdy Biomasy Energetycznej (RGBE)
PL
Opisano zasady tworzenia Regionalnych Giełd Biomasy Energetycznej oraz cele ich działania w zakresie agroenergetyki.
EN
The rules for formation of the regional exchanges of the energy biomass are described including their aim in the Agro-Energy.
PL
Minął właśnie rok, od kiedy weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące wspierania wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Celem nowelizacji ustawy Prawo energetyczne było stworzenie mechanizmów pozwalających na tak dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej w Polsce, aby do roku 2010 osiągnąć 7,5% udział energii elektrycznej z OZE w bilansie energii użytkowanej brutto. Nowe rozwiązania miały więc zapewnić wykorzystanie krajowego potencjału OZE, szacowanego na 12,6-18,6 TWh rocznie i pozwolić tym samym na osiągnięcie celu indykatywny z dyrektywy 2001/77/WE.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.