Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Podczas spalania drewna może powstawać wiele toksycznych i kancerogennych związków chemicznych. Rozważając przyszłość energetyczną naszego kraju, a zwłaszcza odnawialne źródła energii, należy zwrócić również uwagę na jakość małych pieców na drewno, kominków i wsadów kominkowych stosowanych w budownictwie. Polskie Normy określają dopuszczalne poziomy tylko niektórych substancji powstających w wyniku spalania drewna w urządzeniach o mocy pow. 1 MWt. Natomiast piece o mniejszej mocy i kominki takiej regulacji nie podlegają.
2
Content available remote Wskaźnikowa ocena energochłonności ogrzewania budynku
PL
Problem wprowadzenia jasnej i prostej charakterystyki cieplno-energetycznej staje się bardzo ważny, z uwagi na wzrastające ceny energii i paliw oraz ograniczone źródła naturalnych surowców energetycznych. Dysponowanie najlepiej jednym lub najwyżej kilkoma wskaźnikami ujmującymi w formie liczb właściwości cieplno-energetyczne budynków, jest również nieodzowne do podejmowania właściwych decyzji dotyczących inwestycji racjonalizujących zużycie ciepła do ogrzewania budynków i oceny ich efektów. W Polsce i zagranicą zagadnienia związane z tą problematyką były rozwiązywane w podobny sposób. W Polsce zmiany w tym zakresie wprowadzano jednak wolniej i były one jakościowo mniejsze w stosunku do zmian zachodzących w krajach europejskich o zbliżonym klimacie.
3
Content available remote Wybrane problemy mikroklimatu wnętrz
PL
W związku z coraz większym zatruciem środowiska naturalnego, baczniejszą uwagę kieruje się ostatnio na warunki bytowania człowieka w środowisku sztucznym, gdzie spędza on znaczną część swojego życia. Pojęcie mikroklimat wnętrz odnosi się do zbioru parametrów fizycznych i chemicznych, kształtujących mikrośrodowisko danego pomieszczenia i oddziałujących na ludzki organizm. Bezpośrednio nasilniejszy wpływ na człowieka mają elementy termiczne mikroklimatu. Niezwykle istotne jednak, dla w pełni prawidłowego funkcjonowania organizmu, są także elementy pozatermiczne. Zespół termicznych elementów mikroklimatu tworzą temperatura, wilgotność względna i prędkość przepływu powietrza oraz temperatura promieniowania otoczenia. Zespół elementów pozatermicznych jest bardzo rozległy i obejmuje wiele czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych, jak m. in. hałas, oświetlenie, barwy, promieniowanie jonizujące i niejonizujące, zjawiska elektrostatyczne, zanieczyszczenie powietrza substancjami chemicznymi i mikrowłóknami, mikroflora czy mikrofauna. Właściwe ukształtowanie wartości poszczególnych elementów mikroklimatu jest podstawowym warunkiem osiągnięcia przez osoby przebywające w danym środowisku stanu komfortu cieplnego oraz ogólnego dobrego samopoczucia i zdrowia.
4
Content available remote Wybrane problemy komfortu cieplnego osób w pomieszczeniach
PL
Komfort cieplny człowieka, to stan zadowolenia z warunków cieplnych otoczenia, taki w którym zachowana jest równowaga cieplna organizmu ludzkiego. Dąży się do ukształtowania takich, optymalnych warunków wewnątrz pomieszczeń, żeby każdy człowiek był z nich zadowolony. Ze względu na istniejące różnice biologiczne między ludźmi, nie jest możliwe skonstruowanie takiego wnętrza, które satysfakcjonowałoby wszystkie przebywające w nim osoby. Należy zmierzać jednak do uzyskania takich warunków komfortu cieplnego, które byłyby akceptowane przez jak największą liczbę osób. W praktyce, stan obojętnego odczuwania doznań związanych z warunkami panującymi w pomieszczeniu, identyfikowany jest z idealnym stanem komfortu.
5
Content available remote Ukształtowanie brył budynków szkół a zużycie ciepła do ich ogrzewania
PL
Każdy budynek bez względu na jego przeznaczenie ma pewne cechy charakterystyczne. Cechy te „tworząc” dany budynek jako architektoniczno-budowlaną całość nie pozostają bez wpływu na zużycie ciepła do jego ogrzewania. Najbardziej widocznymi i zarazem charakterystycznymi cechami każdego budynku jest jego wielkość i kształt. Ujmując wspomniane cechy w formie jednego wskaźnika A/V, odnoszącego powierzchnię przegród zewnętrznych budynku A do jego kubatury V, można analizować ich wpływ na ilość ciepła zużywanego do ogrzewania budynku. Na podstawie takich analiz stwierdzono istnienie wielu, niekorzystnych z uwagi na wysoką wartość wskaźnika A/V rozwiązań projektowych budynków szkół, które są przyczyną zwiększonego zużycia ciepła do ich ogrzewania. W badanej zbiorowości istnieją także rozwiązania, które można częściowo wykorzystać jako podstawę przy projektowaniu nowych szkół. Działanie takie jest na poziomie projektowania działaniem niskonakładowym i charakteryzującym się wysoką efektywnością ekonomiczną. Również w budynkach istniejących możliwe są pewne modyfikacje, wymagają one jednak wysokich nakładów i są mniej atrakcyjne z ekonomicznego punktu widzenia.
6
Content available remote Mikrośrodowisko w budynkach przedszkoli
PL
Pojęcie mikroklimat pomieszczeń odnosi się do zbioru parametrów fizycznych i chemicznych, kształtujących mikrośrodowisko danego wnętrza i oddziałujących na ludzki organizm. Badania prowadzone w warunkach rzeczywistych nad mikroklimatem wnętrz i komfortem cieplnym ludzi, wykazały znaczne różnice w ocenie warunków panujących w danym środowisku, w stosunku do badań prowadzonych w warunkach laboratoryjnych czy przy użyciu symulacji komputerowych. Dotychczas szczegółowe badania nad mikroklimatem wnętrz i komfortem cieplnym ludzi w warunkach rzeczywistych prowadzono w budynkach mieszkalnych i w biurach. Badania środowisk przeznaczonych do długotrwałego przebywania dzieci prowadzono przede wszystkim w budynkach szkół podstawowych oraz częściowo średnich. W związku ze wzrostem zachorowalności dzieci na różnorodne postacie alergii oraz astmę wznowiono ostatnio badania nad jakością środowisk, w których przebywają dzieci, pod kątem bezpośredniego wpływu tych warunków na pogarszanie się stanu zdrowia u dzieci. W latach 1995-1996 przeprowadzono badania mikrośrodowiska, panującego w budynkach przedszkoli, zlokalizowanych na terenie miasta Częstochowa. Głównym przedmiotem badań było ustalenie rzeczywistych warunków mikroklimatu w salach przedszkolnych, gdzie głównie przebywają dzieci oraz sprecyzowanie wymagań, związanych z odczuwaniem przez nie stanu komfortu cieplnego.
7
Content available remote Komfort cieplny osób w budynkach przedszkoli
PL
Komfort cieplny to stan zadowolenia z warunków otoczenia, taki w którym zachowana jest równowaga cieplna ludzkiego organizmu. Właściwe ukształtowanie wartości elementów mikroklimatu wnętrz jest podstawowym warunkiem osiągnięcia przez osoby przebywające w danym środowisku stanu komfortu cieplnego oraz ogólnego dobrego samopoczucia i zdrowia. Budynki przedszkoli stanowią znaczny udział wśród budynków oświatowych. Wpływ środowiska na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci w wieku przedszkolnym jest znaczny i długofalowy ze względu na większą wrażliwość ich nie w pełni ukształtowanych organizmów. Warunki mikroklimatu wnętrz w budynkach przedszkoli są kształtowane przez osoby dorosłe, zgodnie z lepiej poznanymi dotychczas ich biowymaganiami. Biowymagania osób dorosłych związane z odczuwaniem przez nie stanu komfortu cieplnego wydają się nieco inne niż dzieci. Przy kształtowaniu warunków mikrośrodowiska sal przedszkolnych konieczny jest więc pewien kompromis, gdyż sale te użytkują dwie grupy osób o nieco odmiennych wymaganiach, za priorytetowe należałoby uznać jednak wymagania dzieci. Badania środowiska sal przedszkolnych przeprowadzono w budynkach zlokalizowanych na terenie Częstochowy. Celem prowadzonych prac było poznanie rzeczywistych warunków, jakie panują w poszczególnych budynkach przedszkoli, a następnie sprecyzowanie optymalnych wielkości poszczególnych elementów mikroklimatu wnętrz i komfortu cieplnego osób, koniecznych do osiągnięcia dobrego samopoczucia, zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
EN
The relationship between human warmth sensation and physical environment in compartment has been presented. Paper also contains some practice remarks.
9
Content available remote Praktyczne problemy mikroklimatu pomieszczeń
PL
Badania mikroklimatu i komfortu cieplnego ludzi w pomieszczeniach prowadzono w latach siedem dziesiątych w ponad czterystu eksploatowanych mieszkaniach w typowych wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. W latach osiemdziesiątych prowadzono badania mikroklimatu i komfortu cieplnego ludzi w pomieszczeniach przemysłowych browaru na gorących stanowiskach pracy w przemyśle.
PL
Spalanie drewna powoduje emisję groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń (tlenków azotu, siarki i węgla, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, aldehydów, dioksyn, furanów, wielochlorowanych związków organicznych, metali ciężkich i małych cząstek stałych PM 10). Ponieważ drewno wzbudza zainteresowanie jako alternatywne źródło energii, a stosowanie kominków i wsadów kominkowych w budownictwie jednorodzinnym staje się coraz powszechniejsze, konieczne jest zwrócenie uwagi na ich jakość.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.