Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wiosna to czas porządków, robienia remanentów w szafach, pozbywania się rzeczy już nieprzydatnych, zniszczonych i niemodnych. Zgodnie z definicją, którą sformułował Parlament Europejski: odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do pozbycia których został zmuszony. Tak więc każdy z nas, pozbywając się rzeczy niepotrzebnych, jednocześnie powiększa wolumen odpadów, w tym tekstylnych.
PL
Już w XVIII w. na terenie Polski pozyskiwano i wykorzystywano odzież używaną. Świadczy o tym edykt wydany w 1777 r., obowiązujący na terenie Wielkopolski, nakazujący wykorzystywanie m.in. „gałganów” włókienniczych. Rozbudowujący się w XIX w. przemysł włókienniczy w Łodzi, Bielsku-Białej i Białymstoku w dużym stopniu opierał się na odpadach poużytkowych, pozyskiwanych różnymi sposobami. Poużytkowe wyroby włókiennicze także po II wojnie światowej stanowiły znaczącą bazę dla przemysłu włókienniczego. Służyły do produkcji tkanin zgrzebnych, a po rozwinięciu się technik wyrobów nietkanych – do wytwarzania włókien oraz wykładzin. Pojawienie się na rynku dużo tańszych włókien chemicznych spowodowało wypieranie włókienniczych surowców wtórnych, których pozyskiwanie i uzdatnianie kosztowało coraz więcej. Znakomite parametry technologiczne włókien chemicznych pozwalały na osiągnięcie znacznych wskaźników wydajności, a w konsekwencji na wyparcie włókna wtórnego tym razem z produkcji włókien i wykładzin. Jednocześnie bardzo ograniczono zużycie włókienniczych surowców wtórnych w przemyśle celulozowo-papierniczym. Przeobrażenie naszej gospodarki z nakazowo-rozdzielczej na rynkową oraz urealnienie cen, także czynszów za lokale i taryf przewozowych, doprowadziło do likwidacji większości punktów skupu surowców wtórnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.