Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Dyskusja na temat wysokości taryf za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki wydaje się nie mieć końca. Analizując wnioski o ustanowienie taryf trudno ustalić, w jakim stopniu taryfowe ceny zależą od efektywności działań stanowiącego je przedsiębiorstwa, w jakim od życzeń regulatora, na ile wpływają na nie ułomne metody ich stanowienia i czy i w jakim stopniu są one zależne od jakości świadczonych usług. Zawarte we wnioskach taryfowych uzasadnienia przyjętych stawek mogą budzić wątpliwości i rodzą szereg pytań.
PL
Wydawałoby się, że zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej to kwestia czysto inżynierska. Nic bardziej mylnego, to także decyzje polityczne. Niestety, zazwyczaj lokalna polityka ogranicza się do czekania na potknięcia tych, którzy tworzą, a potem realizują projekty.
PL
Znaczny przyrost kosztów amortyzacji, podatku od nieruchomości oraz odsetek od pożyczek, spowodowany realizacją dużych projektów budowy nowych i modernizacji eksploatowanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, zakładów uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, jest obecnie zasadniczym powodem wzrostu kosztów usług wodociągowo-kanalizacyjnych, a co za tym idzie – także opłat za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki.
PL
Na pytanie, czy dostarczanie wody na cele przeciwpożarowe mieści się w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, trudno odpowiedzieć. Respons zarówno twierdzący, jak i przeczący - w świetle obowiązujących "mętnych" przepisów - budzi szereg wątpliwości, a co za tym idzie - prowokuje do stawiania nowych pytań.
PL
W opinii prawników, nie ma w Polsce taryfy za wody opadowe, którą można uznać za zgodną z przepisami obowiązującej Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72, poz. 747). Dlatego też 2 października br. wpłynął do Sejmu poselski projekt zmiany tej ustawy, dający delegację Ministrowi Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej do wydania rozporządzenia w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzanie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
PL
"Trzeba uczyć się na błędach, ale lepiej uczyć się na błędach cudzych niż na swoich" – ta dewiza wydaje się przyświecać benchmarkingowi. Wykorzystanie tego narzędzia w zarządzaniu w branży wodociągowo-kanalizacyjnej polega na porównywaniu procesów i praktyk stosowanych przez własne przedsiębiorstwo z wdrożonymi w podmiotach uważanych za najlepsze. A wyniki takiej analizy mogą stanowić podstawę doskonalenia tego przedsiębiorstwa.
PL
W artykułach publikowanych na łamach "Przeglądu Komunalnego" wielokrotnie identyfikowano i opisywano trzy kardynalne wady ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków: przypisanie gminie funkcji regulatora, kosztowną formułę stanowienia taryf oraz za dużą możliwość ingerencji organów lokalnej władzy w sferę działalności przedsiębiorstwa, w ramach procedur związanych z uchwalaniem regulaminów świadczenia usług oraz wieloletnich planów inwestycyjnych przedsiębiorstwa.
PL
Powierzenie gminie funkcji regulatora przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych należy uznać za jedną z trzech kardynalnych wad obowiązującej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Rozsądną krytykę tegoż rozwiązania można znaleźć w raporcie UOKiK-u pt. "Kierunki ochrony konkurencji i konsumentów w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym".
PL
Aby podjąć decyzję, czy jeszcze eksploatować technicznie sprawne urządzenia, czy też zastąpić je innymi, nowszymi, rokującymi mniejsze koszty albo lepsze wskaźniki charakteryzujące jakość i poziom świadczonych przez przedsiębiorstwo usług, potrzebne są dobre dane o stanie posiadanych urządzeń i potencjalnych osiągach nowych. Prywatny właściciel taką decyzje podejmowałby po wykonaniu stosownych kalkulacji, w pełnej świadomości wszystkich trudnych do przewidzenia uwarunkowań. Nieco inaczej jest w firmie publicznej, szczególnie gdy jest to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
PL
Od wiosny tego roku na stronach internetowych Najwyższej Izby Kontroli dostępne są wyniki kontroli gmin, dotyczącej realizowanych przez nie zadań w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Choć analizowano nie więcej niż 1,5% rynku usług wod-kan i trudno te wyniki uogólniać, to jednak warto się z nimi zapoznać. Sygnalizują one bowiem szereg godnych zainteresowania zjawisk i prowokują do stawiania pytań.
PL
Aktualnie nie ma zapotrzebowania na rzetelne opisy uwarunkowań ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych związanych z wyborem optymalnych rozwiązań dla różnych układów wodociągowo-kanalizacyjnych. A bez nich trudno odpowiedzieć na pytanie, czy decyzje, jakie są w tym zakresie podejmowane, są słuszne.
PL
Specjaliści, którzy zabierali głos w dyskusji na temat regulatora sfery usług wodociągowo-kanalizacyjnych, zorganizowanej w pierwszym dniu tegorocznych Targów WOD-KAN w Bydgoszczy, zgodnie stwierdzali, że potrzebny jest "regulator zewnętrzny". Prawdopodobnie mowa tu o regulatorze innym niż gminny, choć w Polsce zdarza się, że gmina reguluje przedsiębiorstwo "zewnętrzne", niebędące jej własnością.
PL
Gdyby za podstawę wykładni mało przejrzystego prawa przyjąć wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, to każdą taryfę za wody opadowe, pozytywnie zweryfikowaną i zatwierdzoną przez władze gminne w trybie, jaki przewiduje ustawa, można uznać za nieważną.
PL
Funkcję regulatora, który ma chronić odbiorców usług przed monopolistycznymi praktykami przedsiębiorstw, ustawodawca przypisał władzom gminy. Te od ponad siedmiu lat nie bardzo wiedzą, jak ją realizować. Jedną z przyczyn niewiedzy są rozmyte w obowiązujących przepisach prawa zasady regulacji.
PL
Aby skutecznie regulować przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a tym samym chronić odbiorcę usług przed skutkami wykorzystywania przez nie swojej monopolistycznej pozycji, regulator powinien mieć odpowiednie narzędzia i umiejętnie je stosować, a odbiorca usług - posiadać dane do obiektywnej oceny skuteczności działań regulatora.
PL
Prywatyzacja publicznych przedsiębiorstw komunalnych powoduje polaryzację stanowisk radnych i miejscowych środowisk opiniotwórczych. Wyraźne "tak" deklarują tak zwani liberałowie, zwolennicy wolnego rynku i przejrzystych, jednakowych dla wszystkich warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zdecydowane "nie" artykułują "konserwatyści", przeciwnicy powierzania lub sprzedaży należących do gminy urządzeń miejskiej infrastruktury firmom prywatnym.
PL
W "Przeglądzie Komunalnym" 9/2010 ukazał się artykuł pt. "Podmioty zarządzające" dotyczący kierunków zmian organizacyjno-prawnych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. W tym samym czasie na łamach "Forum Eksploatatora" ukazał się obszerny wywiad z prof. Olgierdem Dziekońskim, obecnym podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.
PL
Gmina jako regulator przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego powinna w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków jasno określić standardy charakteryzujące poziom usług świadczonych przez przedsiębiorstwo. Podstawą ustaleń wartości wskaźników w odniesieniu do odpowiednich standardów mogą być wyniki benchmarkingu.
PL
Ustalany w planach zagospodarowania przestrzennego plan dróg i ulic w dużym stopniu determinuje strukturę, a w szczególności trasy układanych w przekroju ulicy podziemnych przewodów wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych i gazowych oraz kabli elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. Sieci tych przewodów obsługują te same usytuowane przy ulicy nieruchomości.
PL
Środki pozyskiwane dzięki naliczaniu kosztów amortyzacji w polskich przedsiębiorstwach są na ogół podstawowym źródłem finansowania inwestycji. Teoretycznie powinny to być przedsięwzięcia odtwarzające lub modernizujące istniejące już urządzenia. Z amortyzacji można także korzystać, aby zmniejszyć koszty pozyskiwania kapitału na zadania rozwojowe.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.