Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available Najstarsze trolejbusy świata
PL
W artykule przedstawiono historię powstania pierwszych na świecie trolejbusów oraz ich wykorzystania w komunikacji miejskiej w Chille.
2
PL
Komunikacja miejska krajów Azji Środkowej, jako gałąź gospodarki finansowana ze środków publicznych ulega degradacji. O ile w dużych miastach podtrzymuje ją popyt nakręcany przez mieszkańców, o tyle w średnich i małych transport publiczny przeżywa agonię. W artykule omówiony został transport publiczny trzech krajów: Uzbekistanu, Kirgistanu i Kazachstanu.
3
Content available remote Najdłuższa linia trolejbusowa na świecie czyli trolejbusem nad Morze Czarne
PL
Przez wiele dziesięcioleci Półwysep Krymski był ulubionym miejscem wypoczynku całego Związku Radzieckiego. Pod koniec XIX wieku dotarła tam pierwsza linia kolejowa łacząca kontynent z nadmorskim Sewastopolem. Doprowadzenie kolei do najznamienitszych kurortów tzw. Południowego Brzegu nigdy nie zostało zrealizowane z uwagi na ich położenie w trudnym górskim terenie. Decyzją Rady Ministrów Ukrainskiej SSR w 1958 r. rozpoczęto budowę pierwszej w Europie górskiej trasy trolejbusowej Symferopol - Jałta. Pierwszy miejski trolejbus uruchomiono 7 października 1959 r.
4
Content available 10 lat warszawskiego metra
PL
Gdy 7 kwietnia 1995 r., z pięcioletnim opóźnieniem na liczącą 11,5 km trasę między Kabatami a Politechniką wyjechały pierwsze pociągi metra mało kto łudził się, że składane przez polityków obietnice przyspieszenia budowy zawierają choćby ułamek prawdopodobieństwa. Budowa metra jednak sukcesywnie posuwała się do przodu dostojnym tempem i po 10 latach od inauguracji długość pierwszej linii liczy już 17,5 km, zbliżając się pomału do finału. 8 kwietnia 2005 r. otwarto bowiem stację Plac Wilsona, szesnastą z dwudziestu jeden planowanych stacji pierwszej linii metra.
5
Content available remote Moskiewskie autobusy
PL
Moskwa to nie tylko stolica Rosji i symbol potęgi dawnego imperium. To także jedna z największych metropolii świata zamieszkiwana przez ponad 10 mln obywateli. W tak wielkim organizmie miejskim komunikacja publiczna działa w zupełnie innej skali. Podstawowym środkiem transportu jest metro, a jego uzupełnieniem są autobusy, trolejbusy i tramwaje. Ponad 7,5 tys. Pojazdów obsługujących 641 linii naziemnych przewozi dziennie 12,5 mln pasażerów. W moskiewskiej komunikacji zatrudnionych jest 35 tys. Pracowników. 3/4 podanych wielkości przypada na trakcję autobusową.
6
Content available remote Niezwykłe autobusy w Polsce : Heuliez O 305
PL
W artykule przedstawiono autobusy marki Heuliez, które również w Polsce są prawdziwym rarytasem, ze względu na ograniczoną ich liczbę. Do Polski sprowadzono bowiem wyłącznie 23 egzemplarze tego typu.
7
Content available remote Warszawa. Nowi przewoźnicy, nowe autobusy
PL
W 2002 roku Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie ogłosił przetarg na świadczenie usług przewozowych pięćdziesięcioma autobusami komunikacji miejskiej. Specyfikacja przewidywała autobusy niskopodłogowe. Rezultatem przetargu było wprowadzenie na ulice miasta autobusów dwóch firm: Mobilis oraz ITS - A. Michalczewski.
8
Content available remote Saviem/Renault SC10 : zmierzch legendy
PL
Autobusy Saviem/Renault serii SC10 przez długie lata stanowiły nieodłączny element francuskiego transportu. Produkowane od 1965 roku aż do końca lat osiemdziesiątych były jednmi z najlepiej sprzedających się modeli.
9
Content available remote Nowe autobusy i trolejbusy dla Aten
PL
W artykule przedstawiono nowe autobusy oraz trolejbusy zakupione przez miasto Ateny z okazji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku.
10
Content available remote Niezwykłe autobusy w Polsce. Volvo B58-55/Wiima N100 w Rzeszowie
PL
W artykule zaprezentowano eksploatowane przez ostatnie kilka lat w Rzeszowie, bardzo rzadkie na polskim rynku autobusy przegubowe Volvo-Wiima.
11
Content available remote MAZ : nowoczesny autobus z Białorusi
PL
Marka motoryzacyjna MAZ na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła produkcję autobusów miejskich. Białoruskie autobusy błyskawicznie opanowały lokalny rynek. Obecnie są to jedne z najnowocześniejszych autobusów we wschodniej Europie.
12
Content available remote Koniec ery DUObusów w Essen
PL
We wrzesniu 2001 roku przedsiębiorstwo komunikacyjne w Essen w Zagłębiu Ruhry wycofało z ruchu jedyne w swoim rodzaju autobusy z drzwiami po obu stronach nadwodzia. Pojazdy te wyposażone były w dwa silniki: spalinowy i elektryczny oraz szereg innych elementów nie spotykanych w zwykłych autobusach. Aktykuł poświęcony jest historii duobusów w Niemczech.
13
Content available Perspektywy rozbudowy sieci metra warszawskiego
PL
W 1995 r. Warszawa dołączyła do zaszczytnego grona ponad stu metropolii szczycących się posiadaniem kolei podziemnej, jak dotąd najsprawniejszego środka komunikacji w wielkich skupiskach miejskich. Choć od chwili uruchomienia stołecznego metra minęło dopiero siedem lat, to historia jego budowy liczy już 75 lat, w większości wypełniona trudnościami i porażkami.
14
Content available remote Wałbrzyskie linie autobusowe
PL
W artykule nakreślono specyfikę komunikacji miejskiej w Wałbrzychu. Opisano linie przyspieszone oraz linie zwykłe. Przedstawiono różnorodność taboru autobusowego.
15
Content available remote VII Wystawa Komunikacji Miejskiej w Łodzi
PL
W artykule przedstawiono autobusy różnych klas wystawione w Łodzi na VII Wystawie Komunikacji Miejskiej. Swoje produkty prezentowało ponad 100 firm z Europy.
16
Content available remote Autobusy miejskie w Chorwacji
PL
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja taboru autobusowego w Chorwacji. Autor przedstawił różnice w taborze autobusowym w większych miastach tego kraju.
17
Content available Zintegrowany system kolejowo-tramwajowy w Zwickau
PL
W dotychczas poznanych przykładach integracji komunikacji kolejowej i tramwajowej zwykle tramwaje wjeżdżały na tory kolejowe. Zupełnie odwrotny system funkcjonuje we wschodnioniemieckim mieście Zwickau. Na zastosowanie opisanego rozwiązania znaczący wpływ miało duże oddalenie dworca kolejowego Zwickau Hbf od centrum miasta, co było solą w oku spółki Vogtlandbahn, lokalnego przewoźnika kolejowego.
18
Content available remote Pierwsze autobusy w Warszawie
PL
Pomysł powołania do życia trakcji autobusowej i utworzenie nowego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, podporządkowanego bezpośrednio Radzie Miejskiej, zrodził się zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Zdecydowały tu względy praktyczne. Znaczna liczba wagonów tramwajowych była zdewastowana przy równocześnie dużych potrzebach przewozowych tak wewnątrz miasta, jak i na jego obrzeżach. Ten nowy środek transportu zakupiono w Austrii i to w dość dużej ilości, bo aż 56 jednostek, w styczniu 1920 roku. W artykule przedstawiono opisy pierwszych konstrukcji autobusów z okresu międzywojennego i czasu wojny.
19
Content available remote Komunikacja miejska w Siewierzu
PL
Pięciotysięczne miasto Siewierz położone w połowie drogi pomiędzy Katowicami a Częstochową należy do najmniejszych miast w Polsce posiadających komunikację miejską. Miasto i gmina Siewierz wchodzą w skład Komunalnego Związku Komunikacyjnego organizującego komunikację publiczną na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
20
Content available remote Komunikacja miejska w Rybnickim Okręgu Węglowym
PL
Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku były dla komunikacji miejskiej czasem przełomowym. Istniejący przez wiele lat stan równowagi został zachwiany przemianami gospodarczymi. Największe zmiany w transporcie miejskim zaszły w rejonach najbardziej uprzemysłowionych i tych, które w wyniku transformacji ucierpiały najbardziej. Do takich rejonów należy zaliczyć dawne województwo katowickie, opierające swój potencjał gospodarczy głównie na górnictwie węglowym i hutnictwie. Likwidacja kopalń i hut odbiła się ogromnym spadkiem przewozów pasażerskich, zarówno w komunikacji miejskiej, jak i kolejowej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.