Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
4
Content available remote Zastosowanie termowizji w przemyśle chemicznym
PL
Wspólną cechą wszystkich gałęzi przemysłu chemicznego jest ogromne zapotrzebowanie na energię w różnej postaci. W zakładach azotowych zużywany jest gaz ziemny (metan) do produkcji nawozów i innych produktów oraz do podgrzewania składników w procesach technologicznych. Do podgrzewania używa się też przegrzanej pary dostarczanej przez własne elektrociepłownie (głównie węglowe). W zakładach rafineryjnych i petrochemicznych podstawowym surowcem produkcyjnym jest ropa naftowa, a źródłem energii gaz ziemny, odpady surowcowe i węgiel. W zakładach sodowych surowcem produkcyjnym jest sól kamienna i węgiel odsmołowany w postaci koksu, a energetycznym - węgiel i coraz częściej gaz ziemny. Produkcja cementu, zarówno metodą suchą jak i mokrą, wymaga również wielkich ilości energii. Wszystkie te procesy odbywają się w wysokiej temperaturze i często przy wysokim ciśnieniu. W takich warunkach głównymi problemami są: izolacja cieplna, kontrolowane rozpraszanie ciepła do otoczenia (chłodzenie) oraz wytrzymałość instalacji, głównie związana z temperaturą i ciśnieniem. W warunkach wysokiego zużycia energii i wysokiej temperatury występującej w procesach technologicznych, nieocenionym narzędziem badawczym może i powinna być termowizja.
PL
Omówiono zasady i warunki wykonywania pomiarów termograficznych urządzeń energetycznych, dobór aparatury i podstawowe procedury pomiarowe oraz ocenę otrzymanych wyników.
EN
The paper discusses principles and conditions ofthermographic measurements of electric power equipment, selection of instruments, basic measurement procedures and valuation of results.
PL
Omówiono wykorzystanie badań termograficznych w budownictwie poprzez analizę rozkładu temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynków.
EN
The paper discusses application of thermographic tests in building industry by analysis of temperature distribution outside and inside of buildings.
7
Content available Badania termograficzne w elektroenergetyce
PL
Pewność zasilania w energię elektryczną jest dla współczesnej cywilizacji podstawowym warunkiem istnienia. Stąd waga, jaką przykłada się do technik diagnostycznych w elektroenergetyce – począwszy od wytwarzania, poprzez dystrybucję, aż do „konsumpcji”. Jedną z najlepszych, bo zdalnych, jest technika termowizyjna. Wykrycie stanu przedawaryjnego możliwe jest na pracującym urządzeniu, bez konieczności jego wyłączania, czego wymagały klasyczne techniki diagnostyczne. Mało tego – obciążenie, praca urządzenia jest warunkiem koniecznym wykrycia wady.
8
Content available Badania termograficzne w elektroenergetyce
PL
Raport powstały w wyniku badań termograficznych powinien zawierać zestaw danych oczekiwanych przez zamawiającego, umożliwiających mu podjęcie właściwej decyzji. Rzetelne pomiary prowadzące do tego celu muszą być wykonywane w odpowiednich warunkach, przy pomocy odpowiedniej aparatury, przez wykwalifikowany personel i z zachowaniem właściwych procedur badawczych.
9
Content available remote Badania termograficzne w budownictwie. Badania termograficzne od zewnątrz
PL
W budownictwie mieszkaniowym badaniom termograficznym podlegają wszystkie elementy ścian osłonowych budynku, od piwnic (pasy przyziemia) aż do dachów. W załączonych termogramach przedstawiono niektóre z wad budowlanych, natomiast niżej omówiono elementy składowe budynków, przy badaniu których wykonawca badań powinien zwrócić szczególną uwagę na zastosowaną metodę badań, warunki środowiskowe w czasie badań i wcześniej oraz w czasie opracowywania i interpretacji. Nie zawsze bowiem wyniki badań można zinterpretować, stosując schemat myślowy: „zimna ściana = dobra izolacyjność cieplna”, „ciepła plama (fragment ściany) = zła izolacja”.
PL
W pierwszej części artykułu (opublikowanej w nr 6/2008 CH&K) omówione zostały zagadnienia takie, jak: wykrywanie anomalii termicznych, przyrost temperatury, przegrzanie i klasyfikacja wad oraz warunki wykonywania pomiarów. W tej części szczegółowo przedstawiona zostanie metodyka wykonywania badań.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.