Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ochronę ujęć wód podziemnych organizuje się w zależności od szczelności utworów położonych nad warstwą wodonośną, chroniących ją przed infiltracją zanieczyszczeń z powierzchni. Dla ujęć wód słabo izolowanych ustawa Prawo wodne z 2017 r. przewiduje ustanawianie z urzędu strefy ochrony bezpośredniej i strefy ochrony pośredniej. Obecnie mamy w Polsce ponad 370 ustanowionych stref ochrony pośredniej, a pod rządami znowelizowanej ustawy Prawo wodne ma ich być około 2100 [1]. Biorąc pod uwagę, że przeciętna strefa ma powierzchnię około 4 km2, można szacować, że w kraju łącznie zajmą one powierzchnię zbliżoną do powierzchni całego województwa opolskiego. Dlatego w najbliższych latach problem stref ochrony ujęć wód podziemnych będzie na pewno szeroko dyskutowany.
PL
Artykuł zawiera szkic koncepcyjny, przedstawiony do rozważenia i dyskusji, inspirujący do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia przyszłym pokoleniom czerpania wód podziemnych o dobrej jakości z niektórych obecnie eksploatowanych ujęć położonych na terenie Głównych Zbiorników Wód Podziemnych.
EN
The articie presents a draft concept for consideration and discussion, constituting an inspiration for taking steps aiming at ensuring good quality underground water for future generations from some of the currently operated intakes located within the Major Groundwater Reservoirs (Główne Zbiorniki Wód Podziemnych).
PL
Problem stref ochrony ujęć wody reguluje ustawa Prawo Wodne [1], stwierdzając w art. 51-61, że można ustanawiać strefy ochrony bezpośredniej oraz strefy ochrony pośredniej. O ile strefy ochrony bezpośredniej nie budzą wątpliwości, to praktyka urzędowa w odniesieniu do stref ochrony pośredniej ujęć wód podziemnych nasuwa szereg wątpliwości na styku z problematyką zagospodarowania terenu.
PL
Po kilku latach zapowiadania w mediach i licznych obietnicach składanych wobec instytucji Unii Europejskiej wreszcie w lipcu 2017 r. została uchwalona nowa ustawa Prawo wodne. Został w niej spełniony podnoszony od lat postulat, aby w Polsce strefy ujęć służących zaopatrzeniu w wodę ludności były obowiązkowe.
PL
W Zakładzie Wytwarzania Tychy TAURON Ciepło finiszuje budowa energetycznego bloku ciepłowniczego BC-50 o mocy elektrycznej netto 58,3 MWe i znamionowej mocy cieplnej 86 MWt. Blok BC-50 jest realizowany w ramach drugiego etapu projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie i umożliwiać będzie produkcję ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji, spełniając przy tym wymagane prawnie normy emisyjne. Zakład Wytwarzania Tychy jest głównym producentem ciepła dla mieszkańców Tychów oraz firm działających w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zapewnia stabilne dostawy ciepła do systemu ciepłowniczego miasta.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.