Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zmiana modelu funkcjonowania sektora energetycznego, związana z promowaniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zachęca przedsiębiorców do poszukiwania oraz wykorzystywania niekonwencjonalnych paliw umożliwiających wytwarzanie energii, w szczególności energii elektrycznej. W polskim systemie prawnym podstawowym aktem normatywnym określającym mechanizmy i instrumenty wspierające wytwarzanie m.in. energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest ustawa o odnawialnych źródłach energii1 (dalej: u.o.z.e.). W kontekście wykorzystywania paliw niekonwencjonalnych w energetyce na szczególną uwagę zasługują również zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami, które na podstawie szczegółowych przepisów prawa mogą być kwalifikowane jako źródła odnawialne. W tym zakresie podstawowym aktem normatywnym jest ustawa o odpadach (dalej u.o.)2, określająca m.in. zasady termicznego przekształcania odpadów w celu odzysku energii, w tym w szczególności wykorzystywania odpadów głównie jako paliwa do wytwarzania energii (R1). Do tego procesu zalicza się także obiekty przekształcenia termicznego, przeznaczone wyłącznie do przetwarzania komunalnych odpadów stałych, pod warunkiem że ich efektywność energetyczna, obliczana na podstawie wskazanego wzoru, osiąga określony limit wskazany w załączniku I do u.o. Należy prześledzić podstawowe regulacje prawne, wskazujące, na jakich zasadach energia odzyskana z odpadów może być zakwalifikowana jako OZE, a także w jakim zakresie podlega ona wsparciu w ramach nowego systemu aukcji OZE.
PL
Prace związane z procesem legislacyjnym rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2412) wkroczyły już w ostatnią, decydującą fazę.
PL
W ramach toczącego się procesu legislacyjnego dotyczącego nowelizacji ustawy o OZE, umożliwiającego przeprowadzenie aukcji OZE w 2018 r., warto wskazać na znaczącą pozycję biogazowni na składowiskach odpadów, które powinny stać się ważnym elementem realizacji celów w zakres polityki klimatyczno-energetycznej. Pojęcie biogazu w prawie polskim, na podstawie implementacji rozwiązań unijnych, zostało uregulowane w Ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej: ustawa o OZE). Zgodnie z definicją ustawową, wskazaną w art. 2 pkt 1 ustawa o OZE, biogaz jest gazem uzyskanym z biomasy, w szczególności z instalacji przeróbki odpadów zwierzęcych lub roślinnych, oczyszczalni ścieków oraz składowisk odpadów. Chodzi więc o biogaz powstały w wyniku fermentacji beztlenowej substancji stanowiących biomasę, których przykładem może być biogaz powstający na składowiskach odpadów (tzw. biogaz składowiskowy) oraz biogaz powstały w wyniku fermentacji osadów ściekowych. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma również odwołanie się do ustawowej definicji biomasy, wskazanej w art. 2 pkt 3 ustawy o OZE, która wskazuje, jakie substraty mogą być poddane procesowi fermentacji beztlenowej, prowadzącej do powstania metanu wykorzystywanego w sektorze energetycznym.
PL
Integracja sieci gazowej z biogazowniami rolniczymi jest regulowana zarówno przez prawodawcę europejskiego, jak i polskiego ustawodawcę. Niemniej brak jednolitej regulacji na poziomie unijnym powoduje, że każde z państw członkowskich przyjmuje własne szczegółowe parametry techniczne, umożliwiające zatłaczanie biogazu rolniczego do sieci gazowej. Polski ustawodawca wskazał, że operator gazowego systemu dystrybucyjnego jest zobowiązany do odbioru biogazu rolniczego i zatłaczania go do gazowej sieci dystrybucyjnej, jeżeli spełniane są odpowiednie parametry jakościowe tego biogazu, tożsame z parametrami technicznymi gazu wysokometanowego grupy E albo gazu zaazotowanego podgrupy Lw, Ls, Ln, Lm.
EN
The integration of the gas grids with the agricultural biogas plants is regulated both by the European and the Polish legislators. However, the lack of unitary regulation at EU level means that the each Member State adopts their own technical specifications to allow for the injection of agricultural biogas into the gas grids. The Polish legislator indicated that the gas distribution system operator is obliged to receive agricultural biogas and inject it into the gas grids if the relevant qualitative parameters of this biogas are fulfilled. This biogas paramtetrs are identical to the technical parameters of the high-methane gas (group E) or the nitrogen gas group like Lw, Ls, Ln, Lm.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.