Nie od dziś wiadomo, że niejednokrotnie sukces przyjęcia danej koncepcji zagospodarowania terenu publicznego w dużej mierze zależy od tego, jak zostanie ona nazwana i opisana. Często jednak użyte hasła nie do końca są spójne z tym, co dany projekt tak naprawdę w sobie zawiera.
W minionym roku jednym z najczęściej pojawiających się haseł w kontekście miejskiego designu były zielone przystanki. Radom, Białystok, Siemiatycze - powstałe "żyjące" wiaty stały się sensacją w mediach społecznościowych. W efekcie mieszkańcy innych polskich miast z entuzjazmem domagali się wybudowania zielonych przystanków także u nich.
Ten projekt to coś więcej niż przykład pomyślnej renaturyzacji cieku, czyli przywrócenia rzece stanu naturalnego, możliwie bliskiego stanowi pierwotnemu sprzed wprowadzenia w nim zmian przez człowieka, poprzez wdrożenie odpowiednich działań inżynieryjnych, głównie hydrotechnicznych.
Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie nasuwają się na myśl o Japonii, są kwitnące drzewa sakury. Nie bez powodu przecież nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Wisenna tradycja podziwiania ulotnego piękna kwiatów japońskich wiśni ozdobnych - hanami, bo o niej mowa - od lat przyciąga tłumy turystów z całego świata. Jednocześnie stanowi jedno z największych wydarzeń społecznych w życiu japończyków. Nieco mniej znanym, ale równie zjawiskowym, jesiennym odpowiednikiem hanami jest momijigari - zwyczaj delektowania się widokiem zmieniających się kolorów liście drzew i krzewów. Dosłownie tłumaczyć go można jako "polowanie na czerwone liście klonu japońskiego".
"Nothing goes to waste in Sweden" - w Szwecji nic nie idzie na marne - to hasło idealnie odzwierciedla idee, które przyświecają osiedlu mieszkaniowemu Hammarby Sjostad, powstałym na terenach portu i dawnej dzielnicy przemysłowej Sztokholmu.
Błękitno-zielona infrastruktura (BZI) to hasło, które w ostatnich latach coraz cześciej pojawia się w mediach. Większość z nas kojarzy je przede wszystkim z ogrodami deszczowymi, o których dużo się słyszy w kontekście zagospodarowania wody opadowej w przestrzeni miejskiej, ale czy tylko one zawierają się w tym terminie?
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.