Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jak wynika z ostatniego raportu E-Commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska, przygotowanego przez firmę Gemius SA i Izbę Gospodarki Elektronicznej, spośród szacowanej na 27,8 mln osób2 społeczności internautów naszym kraju, kupujący w sieci stanowią 56% z nich. Przy czym 54% kupujących nabywa dobra przez internet w polskich sklepach, a 23% korzysta z oferty zagranicznych e-sklepów. Kupujący za pośrednictwem internetu reprezentują różny poziom wieku, wykształcenia oraz dochodów na gospodarstwo domowe; różnie też oceniają swoją sytuację ekonomiczną. Jednak to, co na pierwszy rzut oka odróżnia ich od grupy niekorzystającej z tej formy realizacji zakupów, to przewaga osób w wieku poniżej 50 lat, wykształcenie wyższe oraz dobra kondycja finansowa własnego gospodarstwa domowego, którą deklaruje 54% badanych (40% ocenia ją jako średnią, a 6% jako złą).
PL
Przynajmniej od kilku lat media epatują nas odmienianym we wszelkich możliwych przypadkach pojęciem współdzielenia, w tym współdzielenia mobilności. Tocząca się wokół tego dyskusja na różnych łamach, forach i konferencjach koncentruje się przede wszystkim w odniesieniu do wykorzystania koncepcji współdzielenia na obszarze dużych aglomeracji i miast, gdzie coraz bardziej odczuwalny jest m.in. brak miejsc postojowych, nadmierne zatłoczenie pasów ruchu kołowego, a także pogarszająca się z roku na rok jakość powietrza, „doładowywanego” codziennie tonami wyziewów z rur wydechowych pojazdów spalinowych – bez względu na porę roku.
PL
W parku logistycznym P3 Prague Horní Počernice w Czechach firma Etnetera Group (właściciel laboratorium Virtuplex) otwarła wiosną br. największe w Europie laboratorium wirtualnej rzeczywistości B2B. Wybór lokalizacji na obrzeżach stolicy Czech nie był przypadkowy: niedaleko są położone główne huby handlowe, motoryzacyjne i produkcyjne. Ponadto laboratorium Virtuplex potrzebowało dużej przestrzeni, a do tego doskonale nadawały się magazyny klasy A parku logistycznego, umożliwiając przeprowadzenie niemal każdego wirtualnego doświadczenia.
PL
Pierwszy w Polsce punkt obsługi przesyłek kurierskich, wyposażony m.in. w przebieralnię dla klientów odbierających przesyłki z odzieżą, otwarła 9 kwietnia br. na jednym z poznańskich osiedli firma GLS Poland1 (General Logistics Systems Poland Sp z o.o.). Rozpoczęcie działalności tej placówki pn. „Punkt Szybkiej Paczki”, zainaugurowało wdrażanie przez GLS pilotażowego programu wprowadzającego nowy standard obsługi przesyłek kurierskich, który jest odpowiedzią na błyskawiczny rozwój handlu online.
PL
27 marca 2019 roku UPS ogłosił wprowadzenie nowej usługi logistycznej, wykorzystującej drony do transportu próbek medycznych pomiędzy wybranymi budynkami na obszarze kampusu szpitala Wake- Med w obszarze metropolitalnym Raleigh, w stanie Karolina Północna (USA).
PL
Na Automate 2019 Show and Conference – największych północnoamerykańskich targach dotyczących trendów, najnowszych technologii w automatyce oraz innowacji biznesowych, zorganizowanych wiosną br. w Chicago (USA), firma Mobile Industrial Robots (MiR) pokazała robota MiR1000 do transportu dużych ładunków i palet o masie do 1 tony.
PL
W końcu marca br. pokazano na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang (NTU) w Singapurze pierwszy na świecie, w pełni elektryczny, 12-metrowy autonomiczny autobus miejski, który zaliczył już pomyślnie próbny kurs z pasażerami na pokładzie.
PL
W szwajcarskiej miejscowości Dübendorf pod Zurychem, na terenie kampusu Instytutu Empa Materials Science and Technology, otwarto oficjalnie 27 lutego 2019 roku DFAB HOUSE, będący pierwszym na świecie domem mieszkalnym, zaprojektowanym i – w dużym stopniu – zbudowanym cyfrowo. Obiekt zajmuje część najwyższej kondygnacji trzypiętrowego kompleksu modułowego NEST, gdzie są prezentowane i testowane w warunkach rzeczywistych różne innowacyjne rozwiązania budowlano-architektoniczne oraz w zakresie wykończenia i wyposażenia wnętrz, czy mieszkalnych rozwiązań energetycznych.
PL
Od dziesięcioleci małe i średnie przedsiębiorstwa były bezsilne wobec problemu wynegocjowania niższych cen u swoich dostawców – w porównaniu do dużych i globalnych konkurentów, którzy mogli żądać nieporównywalnie większych rabatów korzystając z efektu skali.
PL
Wraz z rozwojem różnych form mobilności – tej współdzielonej i bardziej „tradycyjnych” jej odmian – pojawiła się potrzeba jeszcze lepszego ich wykorzystania w drodze kojarzenia poszczególnych środków transportu dla usprawnienia podróży, a także dla kompleksowej obsługi innych potrzeb osób przemierzających bliższe i dalsze odcinki przestrzeni w określonym czasie. Ucieleśnieniem tego stał się MaaS (Mobility-as-a-Service), czyli cyfrowa usługa mobilności, integrująca w ramach jednej platformy i konta użytkownika (na aplikacji w smartfonie) pełny dostęp np. do oferty publicznego transportu, mobilności współdzielonej, czy mobilności na żądanie (Mobility On Demand, MOD). MaaS jest również określany mianem multimodalnego planera podróży, który dodatkowo zapewnia możliwość rozliczania wszelkich dostępnych usług, realizowanych przy jego pomocy. Krótko mówiąc: usługa ta integruje różnych usługodawców mobilności w celu zaspokojenia naszych potrzeb, pojawiających się w danej chwili.
PL
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała w 2019 roku raport „The Changing Face of Distribution: The Shape of Things to Come” poświęcony współczesnym uwarunkowaniom działania branży logistycznej w Europie, w tym m.in. obecnym i przewidywanym w najbliższych latach kluczowym korytarzom dystrybucyjnym, które powstaną do 2030 roku i będą wspierały rozwój branży logistycznej na naszym kontynencie.
PL
W przekonaniu Johana Jemdahl’a, CEO of Greencarrier Group1, znajdujemy się w wysoce transformującej się erze i tym, co ogólnie nazywamy Czwartą Rewolucją Przemysłową. Postępujące zmiany, choć będą wymagały czasu, następować będą w szybszym tempie, niż wcześniej. Jak zauważa J.Jemdahl, można obecnie określić 7 globalnych trendów logistycznych, realizacji których możemy się spodziewać w ciągu najbliższych kilku lat.
PL
Wykorzystywanie dronów wspierających działalność gospodarczą, szeroko rozumiane usługi oraz zastosowanie ich w opiece zdrowotnej, które do niedawna zaprzątało uwagę wizjonerów, rozpowszechnia się w tak szybkim tempie, że można już zaryzykować tezę, iż staje się właściwie standardem.
PL
W przekonaniu Fredrika Hermanssona, Dyrektora zarządzającego Greencarrier Liner Agency, w obecnych czasach, cechujących się nieustannymi zmianami i wszechobecnym ruchem, trudno jest przewidywać przyszłość, zwłaszcza w dalszej perspektywie. Mimo to, zdaniem F. Hermanssona, można z pewnym prawdopodobieństwem określić globalne trendy w branży morskiego transportu kontenerowego, z których 6 określa on jako najważniejsze.
PL
Technologia blockchain wyłoniła się z pierwszych wdrożeń wykorzystujących walutę kryptograficzną i należy spodziewać się, że będzie miała coraz większy wpływ na prawie wszystkie branże, w tym zwłaszcza na branżę logistyczną, gdzie łańcuch blokowy przynosi usprawnienie procesów biznesowych, poprawę ich bezpieczeństwa i ułatwienie nowych, innowacyjnych usług oraz modeli biznesowych.
PL
O wykorzystywaniu koncepcji i technologii blockchain mówi się coraz powszechniej od kilku lat, wskazując na ich zalety m.in. w zakresie usprawniania łańcuchów dostaw. Krótko mówiąc, blockchain znacząco ułatwia kontakty producentów, handlowców i usługodawców z klientami. Należy jednak pamiętać, że rozwój łańcuchów blokowych może oznaczać także znaczne ograniczenie lub wręcz utratę pracy przez pośredników. Czy tracących pracę „dzięki” blockchainowi uda się efektywnie zagospodarować wykorzystując ich kompetencje na innych stanowiskach? Czas pokaże. Na razie spróbujmy zastanowić się, co by było, gdybyśmy mogli zlikwidować potrzebę istnienia pośredników w rozrastającym się świecie logistyki, gdzie transakcje byłyby weryfikowane, rejestrowane i koordynowane autonomicznie bez udziału osób trzecich, a obecna struktura np. globalnych łańcuchów dostaw stałaby się prostsza i przejrzysta?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.