Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
11 maja bieżącego roku minie dokładnie 20 lat od daty wydania Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Właśnie ten akt prawny powołał do życia organizacje odzysku oraz rozpoczął żmudny proces wdrażania w Polsce europejskich wymagań w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Czy po blisko dwudziestu latach funkcjonowania tych przepisów mamy powody do świętowania?
PL
Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, której celem jest transpozycja do prawa polskiego unijnych wymogów w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Projektowane przepisy spotkały się z prawdziwą lawiną hejtu i negatywnych opinii, w szczególności ze strony podmiotów wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach oraz organizacji ich zrzeszających.
PL
Pod koniec stycznia tego roku Ministerstwo Klimatu zorganizowało kolejne spotkania konsultacyjne dotyczące wdrażania strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz stworzenia systemu kaucyjnego dla opakowań po napojach. W dialogu z resortem udział wzięli liczni przedstawiciele wszystkich branż i sektorów zainteresowanych usprawnieniem obecnego systemu gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Czy liczba głosów pojawiających się w dyskusji faktycznie przełoży się na urealnienie ministerialnej propozycji?
PL
Z punktu widzenia ochrony środowiska najlepszym opakowaniem jest takie, którego nie ma. Nieistniejące opakowanie gwarantuje bowiem brak powstania w przyszłości odpadu opakowaniowego, wymagającego zbiórki i dalszego zagospodarowania. To jednostronne spojrzenie nie ma oczywiście zastosowania w życiu codziennym.
PL
1 stycznia 2020 r. uruchomiony został moduł ewidencji odpadów, stanowiący integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Nowa funkcjonalność BDO przeniosła karty przekazania odpadów oraz pozostałe dokumenty służące do ich ewidencji w świat cyfrowy, zmieniając jednocześnie obowiązujące od wielu lat zasady ich sporządzania i potwierdzania. Spowodowało to, że dla wielu przedsiębiorców przyjaźnie dotąd brzmiący skrót BDO teraz oznacza tylko jedno - bardzo dużo obowiązków?
PL
W czerwcu 2018 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostały nowe dyrektywy środowiskowe, określające między innymi aktualne cele i wymagania dotyczące gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jednym z głównych założeń tych dyrektyw, znanych pod nazwą ?pakietu odpadowego?, jest wdrożenie innowacyjnej koncepcji gospodarczej, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz powiązanej z nią strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), obejmującej wprowadzane opakowania i wytwarzane odpady opakowaniowe.
PL
Niezależnie od planów polskich decydentów wobec wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań, w pierwszej kolejności musi zostać wdrożona w naszym kraju strategia rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.