Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Inspiracją dla przygotowania niniejszego opracowania było orzeczenie jednego z sądów rejonowych, którym ustanowiono na rzecz przedsiębiorcy wodociągowo-kanalizacyjnego służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego. Użytkownikowi wieczystemu, który sprawę zainicjował, przyznano wynagrodzenie za ustanowienie służebności w takiej samej kwocie, jak właścicielowi nieruchomości sąsiadującej. Obszar ustanowionego pasa służebności był niemal taki sam na każdej z nieruchomości. Kwestionowanie tego rozstrzygnięcia zrodziło kilka pytań natury teoretycznej, dotyczących związku prawa użytkowania wieczystego z prawem służebności przesyłu i wynikających z tego konsekwencji dla kwoty wynagrodzenia za ustanowienie służebności. Odpowiedzi na te pytania stały się przedmiotem niniejszej publikacji. Zagadnienia te stały się w ostatnim czasie o tyle istotne, że w ugruntowanej dotąd linii orzeczniczej Sądu Najwyższego w przedmiocie obciążania służebnościami prawa użytkowania wieczystego nastąpiła częściowa zmiana podejścia do sprawy, wynikająca z tez postanowienia Sądu Najwyższego z 28 marca 2014 roku (sygn. II CSK 174/13).
PL
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne (dalej: przedsiębiorstwo) są uczestnikami szeregu sporów sądowych, których największą niedogodnością nie jest sam fakt ich zaistnienia, bo bywają one nieuniknione, ale czas ich trwania i utrzymująca się przez ten czas niepewność, co do wyniku postępowania sądowego. Największym bodaj problemem polskich sądów jest właśnie przewlekłość postępowań przez nie prowadzonych. Przyczyną przewlekłości nie jest jednak tylko niewydolność, czy według innych nieudolność polskich sądów, ale przede wszystkim znaczny wzrost liczby postępowań sądowych, będący efektem zwiększającej się aktywności społeczeństwa oraz rozwoju cywilizacyjnego.
PL
Cechą charakterystyczną postępowań sądowych, których przedmiotem są wodociągowo-kanalizacyjne linie przesyłowe jest te że sąd nie dysponuje wiedzą pozwalającą mu na samodzielne ustalenie stanu faktycznego, a w konsekwencji wydanie orzeczeni, w sprawie. Wiedzą tą natomiast dysponują powoływani przez sąd biegli z różnych dziedzin, takich jak rzeczoznawstwo majątkowe budownictwo, czy geodezja. Bez ich udziału w sprawie niemożliwe jest choćby ustalenie przebiegu posadowionych w gruncie lini przesyłowych, wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, czy zakresu i wartości szkody spowodowanej awarią linii Biegli natomiast nie zawsze dysponują wiedzą prawną, dotyczącą sporządzanych przez nich opinii. W związku z tym, przedmiotem niniejszego artykułu nie będą kwestie techniczne, bo te są dobrze znane wyżej wymienionym, a właśnie prawne aspekty sporządzania opinii przez biegłych, w szczególności obowiązki, którym biegły musi podołać, by pomóc sądowi wydać właściwe i sprawiedliwe orzeczenie. Należy też na wstępie zaznaczyć, iż poniższe uwagi dotyczą zarówno biegłych sądowych, biegłych powoływanych ad casum, jak i w pewnym zakresie rzeczoznawców, sporządzających opinie prywatne na cele postępowań sądowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.