Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł omawia problemy występujące przy obróbce spoin w konstrukcjach wykonanych ze stali wysokostopowych dla przywrócenia warstwy pasywnej zniszczonej w wyniku oddziaływania temperatury. Szczególną uwagę zwrócono na postępowanie z agresywnymi czynnikami trawiącymi w czasie i po zakończeniu operacji pasywacyjnych (neutralizacja i utylizacja odpadów).
PL
Autor usiłuje wyjaśnić przyczyny coraz liczniej występujących awarii konstrukcji spawanych. Jedną z przyczyn jest brak zainteresowania aktualnymi trendami w konstrukcjach i technologiach spawalniczych. Rutyna, powielanie zdezaktualizowanych technologii i brak niezbędnych, podstawowych informacji o stosowanych obecnie metodach wytwarzania i materiałach wpływają na wzrost awaryjności i wadliwości konstrukcji.
PL
Autor usiłuje wyjaśnić zależności występujące między burzliwym rozwojem technik wytwarzania konstrukcji metalowych a coraz częściej występującymi ich awariami. Tylko nieliczne awarie i uszkodzenia powstają bez bezpośredniego udziału czynnika ludzkiego w czasie przetwarzania materiału w gotowy wyrób (ukryte wady materiałowe, katastrofy, klęski żywiołowe itp.). Podstawowe przyczyny awarii, o różnym zakresie strat (w tym również ludzkich), wynikają z niewłaściwej działalności człowieka w procesie produkcyjnym. Ich powstawanie może wynikać z ignorancji, braku właściwej wiedzy czy celowej działalności, mającej na celu ukrycie wad występujących w wykonywanej konstrukcji. W każdej z omawianych przyczyn odpowiedzialność za zaistniałe awarie obciąża ludzi, którzy do ich wystąpienia doprowadzili i którzy ponoszą za zaistniały stan odpowiedzialność karną, finansową, jak i szeroko pojętą odpowiedzialność moralną.
PL
W artykule omówiono niektóre problemy związane z odtwarzaniem właściwości eksploatacyjnych elementów maszyn metodami spawalniczymi. Autor nie zajmuje się innymi metodami regeneracji, jak na przykład galwanicznymi czy za pomocą past i klejenia, które - pomimo stałej tendencji rozwojowej - w całości prac regeneracyjnych stanowią drobną (choć bardzo ważną) ich część.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.