Fluorki charakteryzują się wąskim zakresem stężeń między prozdrowotnym a wysoce szkodliwym działaniem na organizm ludzki. Duże zagrożenie stanowi ponadnormatywna zawartość jonów fluorkowych w wodach przeznaczonych na zaopatrzenie ludności, gdyż właśnie woda pitna stanowi główne źródło poboru tego pierwiastka przez człowieka. Zagrożenie fluorem wynika zarówno z przyczyn antropogenicznych, jak i związane może być z naturalnym występowaniem i nagromadzeniem tego pierwiastka w środowisku przyrodniczym. Dokonano przeglądu literatury w zakresie najważniejszych metod usuwania fluorków z wód. Omówiono metody strąceniowe, sorpcyjne (z wykorzystaniem różnego typu adsorbentów, a także procesu wymiany jonowej),membranowe oraz metody, w których zastosowano nanoreagenty. Znajomość tych zagadnień może być pomocna w przypadku usuwania resztkowych fluorków z roztworów przemysłowych powstających w wielu procesach produkcyjnych, a także w procesach oczyszczania.
EN
A review, with 80 refs., of sepn. of F- ions from aq. solns. by pptn., adsorption on bone and activated C, activated Al2O3, granulated Fe(OH)3 and ion-exhange resins, treatment with nanoreagents and use of membranes.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Fluor jest pierwiastkiem bardzo niebezpiecznym dla żywych organizmów, w tym człowieka a zagrożenie fluorem wynika nie tylko z przyczyn antropogenicznych, ale związane może być też z jego naturalnym występowaniem i nagromadzeniem w środowisku przyrodniczym. Dokonano przeglądu literatury o występowaniu fluoru w różnych sferach środowiska naturalnego (skorupa ziemska, gleba, woda, atmosfera) oraz o jego wpływie na biosferę i zdrowie człowieka. Przedstawiono regiony w Polsce i rodzaje działalności gospodarczej, z których wynika największa emisja fluoru.
EN
A review, with 36 refs., of F occurrence in Earth, soil, waters, atmosphere and foods. Effects of F on biosphere and human beings was also discussed.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW