Każdy z czynników może wpływać na projekt pozytywnie lub negatywnie. Zidentyfikowane determinanty mogą nie nieść zagrożenia lub je stanowić, ale nieodpowiednia kadra, nieprawidłowo zarządzana, bez jasno określonych ścieżek rozwojowych będzie stanowiła zagrożenie dla potencjalnego powodzenia projektu. Czynniki makroekonomiczne wskazywane są jako jeden z najważniejszych czynników determinujących efektywną realizację budowlanych projektów inwestycyjnych farm wiatrowych w Polsce.
EN
Any factor may have a positive or negative effect on a project. The identified determinants might not constitute or carry risks, but unsuitable personnel, improperly managed, without clearly defined development paths, will pose a threat to the potential success of the project. Macroeconomic factors are indicated as among the most important factors in the effective execution of wind farm development projects in Poland.
Artykuł przedstawia analizę opłacalności budowy farmy wiatrowej o mocy 40 MW. Analizowany przypadek dotyczy inwestycji na terenie Polski i uwzględnia skutki pierwszych informacji o globalnym kryzysie finansowym. W referacie przedstawiono wpływ umocnienia się waluty euro w stosunku do złotówki w IV kwartale 2008r. na wysokość nakładów inwestycyjnych. Wyniki analizy opłacalności budowy farmy wiatrowej o mocy 40 MW zostały opisane we wnioskach i odniesione do aktualnej sytuacji rynkowej w branży energetyki wiatrowej.
EN
The profitability of wind farm project 40 MW capacity is the subject of this elaboration. Case study refers to greenfield project in Poland. Described case takes into consideration current consequences of global financial crisis. Influence on investment's cost and consequences of rising euro with relation to zloty in third quarter of 2008 is performed in the analysis. The profitability's results of wind farm project 40 MW is presented in relation to current wind energy market in Poland.
Obserwując kogeneracyjny sektor rynku energii w krajach Morza Bałtyckiego, ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że biegnące lata ciągle działają na niekorzyść Polski. Kraje takie jak Dania, Szwecja, Norwegia w sposób bardzo sprecyzowany i konsekwentny realizują programy wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji (CHP). Począwszy od wsparcia przy inwestycji w odnawialne źródła energii i bezpośrednie dokapitalizowanie tego typu przedsięwzięć, po szereg działań pomocowych. Nie brakuje również bardzo jasno określonych systemów wsparcia w trakcie eksploatacji takiego źródła.
Sektor energetyczny związany z inwestycjami bazującymi na pozyskaniu energii ze źródeł odnawialnych, podobnie jak inne sektory gospodarki, w sposób dynamiczny zareagował na aktualną sytuację finansową. Początek 2009 r. jest charakterystyczny ze względu na pojawiające się oficjalnie informacje o korektach planów rozwojowych i założeń inwestycyjnych przedsiębiorców również w Polsce. Inwestorzy, którzy w 2007 r. oraz 2008 r. prognozowali rozwój w tym sektorze, a co za tym idzie przychody w latach kolejnych, zmuszeni zostali do skorygowania planów ekspansji. Umacniający się przez wiele miesięcy złoty bezpośrednio przed III kwartałem 2008 r., a następnie gwałtowny spadek jego kursu, ma istotny wpływ na okres zwrotu z potencjalnej inwestycji, a co za tym idzie na decyzję o jej uruchomieniu.