Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Artykuł omawia tematykę komunikacyjną podejmowaną przez Polski Klub Ekologiczny (PKE) od jego powstania do chwili obecnej. Zasadniczy kierunek został wytyczony w dokumencie programowym Quo vadis, Cracovia? Jaki jest Kraków, a czym i jaki ma być w przyszłości. Kolejne dokumenty PKE są rozszerzeniem wizji zarysowanej w ww. dokumencie. Na początku zaprezentowano koncepcje uspokojenia ruchu samochodowego, a w kolejnych dokumentach postulowano realizację infrastruktury rowerowej i dominacji transportu zbiorowego w polityce transportowej.
EN
The article discusses transport issues undertaken by the Polish Ecological Club (PKE) since its foundation to the present. The basic direction was drafted in the document: Quo vadis, Cracovia? What is Cracow, and what and what is to be in the future. Further the PKE documents have been an extension of the vision outlined in the above document. At the beginning, the concepts of calming car traffic were presented in order to demand the implementation of bicycle infrastructure and the dominance of public transport in transport policy in the next documents.
PL
Miasta dla ludzi, nie dla samochodów, muszą się stać rzeczywistością dla wszystkich, nawet dla tych, którzy obecnie trują nasze miasta swoimi samochodami, bo nie chcą i nie potrafią z nich zrezygnować.
PL
Na przełomie lat 60. i 70. XX w. na zachodzie Europy miał miejsce burzliwy rozwój motoryzacji. W konsekwencji wzrosły zagrożenia motoryzacyjne, a w ślad za nimi pojawiły się masowe protesty społeczne. Na ten społeczny krzyk musieli odpowiedzieć eksperci.
PL
Obecnie głównie mówi się o elektromobilności, jednak wcale nie jest pewne, że przyszła mobilność będzie oparta wyłącznie na pojazdach elektrycznych. Inne technologie napędu także stwarzają duży potencjał w zakresie czystej mobilności, choćby wolne od paliw kopalnych paliwo ciekłe HVO100.
PL
Pojazdy elektryczne mogą przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza na szczeblu lokalnym. Szczególnie atrakcyjny powinien być transport szynowy.
PL
Oczywisty jest fakt, że ci, co ruszają się więcej, statystycznie będą żyć dłużej i rzadziej będą skarżyć się na rozmaite problemy zdrowotne. Naukowcy już wiele lat temu udowodnili, że dla utrzymania dobrej kondycji konieczna jest zatem jazda na rowerze czy poruszanie się pieszo. Do tej pory jednak nie było wiadome, że korzystanie z transportu zbiorowego też ma duże znaczenie dla zdrowia.
PL
Standardy projektowe i wykonawcze, jakim powinna odpowiadać infrastruktura drogowa przeznaczona do ruchu dla rowerów w mieście, odnoszą się m.in. do jej planowania, projektowania, wykonawstwa, remontów i utrzymania.
PL
Turystyka i rekreacja w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego wymaga dobrych standardów komunikacyjnych. Minęły czasy, gdy Polacy w poszukiwaniu letnich przyjemności spędzenia urlopu nad Bałtykiem akceptowali przepełnione pociągi.
PL
Dzięki zastosowaniu stałych pomiarów coraz więcej wiemy o wielkości zanieczyszczenia powietrza. Warto się zastanowić, na co jesteśmy narażeni w różnych miejscach naszego pobytu: w mieszkaniu, na ulicy, autobusie, tramwaju, samochodzie, na rowerze, w parku, lesie czy w górach.
PL
W ostatnim czasie Komisja Europejska przygotowała dokument poświęcony dostępowi do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jako ciało doradcze pochylił się nad tym dokumentem i opracował opinię, z którą warto zapoznać polskiego czytelnika.
PL
Ochrona środowiska to także promocja ekologicznych środków transportowych, w tym ruchu rowerowego. W Polsce ginie jednak rocznie ok. 300 rowerzystów. Czy rowerzysta w kasku może czuć się bardziej bezpiecznie?
PL
Postęp nie byłby możliwy, gdyby twórcy poddali się sztywnym regułom prawnym i rezygnowali z działań na rzecz wdrożenia rozwiązań niezgodnych z prawem. Na szczęście, prawodawcy zezwolili na odstępstwo od przepisów i dali prawo do eksperymentowania, wiążące się jednak z uciążliwą procedurą. Przykład stanowi dopuszczanie ruchu rowerowego na niektóre chodniki oznakowane znakami C-16/T-22.
PL
Jak wskazują wyniki aktualnych badań, o czyste powietrze na terenach pozamiejskich znacznie trudniej niż w samych centrach miast.
PL
Za dźwięk uważa się słyszalne przez ludzi drgania o częstotliwości od 16 Hz do 20 kHz. Obiektywną ocenę szkodliwości hałasu umożliwia ustalanie tzw. poziomu dźwięku, który go tworzy.
PL
Weszliśmy w spiralę błędnego koła – im więcej samochodów, tym więcej dróg i parkingów, im więcej dróg i parkingów, tym więcej samochodów. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak ograniczanie ruchu samochodowego do poziomu nazywanego w literaturze naukowej zrównoważonym transportem.
PL
Ostatni okres nie przyniósł rowerowych rewolucji, ale niektóre realizacje mogą mieć duży wpływ na rozwój ruchu rowerowego w Polsce ze względu na samą ich skalę. Jedną z nich jest sieć regionalnych tras rowerowych w Małopolsce.
PL
Wiele osób, zwłaszcza tych bardziej świadomych ekologicznie, zadaje sobie pytanie, czy jazda rowerem po zatrutych spalinami ulicach miasta ma sens zdrowotny. Czy nie lepiej skorzystać z samochodu, aby uchronić się przed spalinami, bo jazda na rowerze wymaga wysiłku fizycznego, a samochód zapewnia wygodę?
PL
Jak prawidłowo projektować infrastrukturę rowerową? Jak uniknąć podstawowych błędów i na co zwrócić szczególną uwagę?
PL
Planowanie obejść drogowych jest – obok programu budowy dróg szybkiego ruchu – podstawowym działaniem modernizacji sieci drogowej w Polsce. Wyjaśnienia wymaga jednak terminologia – obejścia drogowe czy obwodnica drogowa?
PL
Należy odejść od absurdalnych apeli do mieszkańców, aby w dniach o największych stężeniach zanieczyszczeń pozostawali w domach, bo w domach te stężenia są jeszcze większe, jeśli nie stosuje się urządzeń oczyszczających oraz odpowiedniej roślinnności poprawiających standard powietrza.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.