Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono ogólne informacje na temat budowy lamelowych wymienników ciepła oraz podano algorytm obliczeń cieplno-hydraulicznych dla tego typu wymienników. Informacje zawarte w artykule mają na celu przedstawienie sposobu modelowania matematycznego tego typu wymienników i mogą stanowić źródło wiedzy dla inżynierów zajmujących się projektowaniem takich urządzeń.
PL
W przemyśle stosujemy instalacje rurociągowe zapewniające optymalny przepływ płynów w ciągu technologicznym określonego procesu technologicznego. Instalacje te wymagają ciągłego udoskonalania konstrukcji maszyn przepływowych, w tym wentylatorów, tak aby ich eksploatacja przebiegała w sposób jak najbardziej efektywny. Niezbędne do tego jest ciągle aktualizowanie posiadanej już wiedzy, zbieranie doświadczenia oraz korzystanie z najnowocześniejszych narzędzi do badania, modelowania oraz projektowania nowych rozwiązań konstrukcyjnych.
PL
Wobec wentylatorów stosowanych we współczesnych instalacjach stawia się wysokie wymagania w zakresie ich parametrów roboczych. Dlatego też prowadzone są coraz dokładniejsze badania przepływu płynów przez konstrukcję wentylatorów, a w obliczeniach uwzględnia się coraz większą liczbę zmiennych. W części pierwszej artykułu, zamieszczonej w numerze 4/2021 Ch&K, omówiono trzy metody stosowane do obliczenia wentylatorów o różnych wydajnościach i spiętrzeniach całkowitych. W niniejszej części przeanalizujemy przedstawione metody projektowania.
PL
W drugiej części artykułu poświęconego instalacjom solarnym współpracującym z płaskimi cieczowymi kolektorami słonecznymi przedstawiam algorytm obliczeń i doboru elementów takich instalacji. Zaprezentowane informacje techniczne niewątpliwie stanowią przydatne narzędzie pracy dla projektantów i wykonawców tych systemów. Co prawda wielu producentów kolektorów słonecznych udostępnia obecnie, oprócz niezbędnych danych, także praktyczne kalkulatory obliczeń instalacji, warto jednak mieć wiedzę o szczegółach doboru i kolejnych zależnościach, choćby w celu porównania wyników.
PL
Dokładna analiza pracy słonecznego kolektora płaskiego oraz zaprojektowanie instalacji solarnej nie są - wbrew pozorom - prostym zadaniem. Wymagają znajomości zjawisk cieplnych zachodzących podczas działania tego urządzenia oraz wielu kluczowych parametrów techniczno-technologicznych wpływających na jego wydajność cieplną. W opracowaniu podjęto zatem próbę przedstawienia budowy i zasady działania oraz sposobu obliczania instalacji pracujących w oparciu o płaskie cieczowe kolektory słoneczne z podaniem informacji na temat wytycznych ich projektowania oraz doboru podzespołów takich instalacji.
PL
W części pierwszej artykułu przedstawiono ogólne informacje na temat chłodniczego transportu kontenerowego, w tym klasyfikację i charakterystykę kontenerów. W tej części zostaną podane wytyczne projektowania kontenerów chłodniczych wraz z metodyką obliczeń i doboru. Opracowanie może stanowić praktyczny materiał dla projektantów chłodniczych systemów kontenerowych, jak również specjalistów z branży przechowalnictwa i transportu produktów spożywczych.
PL
W części pierwszej artykułu przedstawiono ogólne informacje na temat chłodniczego transportu kontenerowego, w tym klasyfikację i charakterystykę kontenerów. Wczęści drugiej, którą opublikujemy w kolejnym wydaniu, zostaną podane wytyczne projektowania kontenerów chłodniczych wraz z metodyką obliczeń i doboru. Opracowanie to może stanowić praktyczny materiał dla projektantów chłodniczych systemów kontenerowych, jak również specjalistów z branży przechowalnictwa i transportu produktów spożywczych.
PL
W artykule przedstawiono metodykę obliczania płytowych wymienników ciepła pracujących w jednostopniowych systemach chłodniczych. Na podstawie obliczeń i analizy wyników zaproponowano dobór płytowego wymiennika ciepła. Artykuł może stanowić praktyczne narzędzie inżynierskie dla specjalistów branży chłodniczej i grzewczej.
EN
The paper presents the methodology for calculating plate heat exchangers operating in single-stage refrigeration systems. Based on the calculations and analysis of the results, a selection of plate heat exchanger was proposed. The paper can be a practical engineering tool for refrigeration and heating industry specialists.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.