Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Zgodnie z informacją od popularnego ostatnio serwisu Chat GPT słowo „hybrydowy" odnosi się do połączenia dwóch różnych elementów lub technologii w celu stworzenia nowej, zintegrowanej formy. Może to oznaczać połączenie różnych koncepcji, metod, narzędzi lub materiałów w jednym rozwiązaniu. Przykładowo samochód hybrydowy to pojazd, który wykorzystuje zarówno silnik spalinowy, jak i silnik elektryczny, co pozwala na osiągnięcie większej efektywności i mniejszego zużycia paliwa. Hybrydowe rozwiązania są także stosowane w innych dziedzinach, takich jak informatyka, medycyna, architektura czy energetyka. OK - resztę artykułu napisze człowiek.
PL
Długoletnia i niezawodna praca urządzeń grzewczych, które stają się coraz bardziej wyrafinowane pod względem technicznym, w dużym stopniu zależy od warunków eksploatacji. Jednym z ważniejszych kryteriów jest tu odpowiednia jakość czynnika grzewczego, czyli wody, którą napełniony jest system. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia, gdy uświadomimy sobie, jak wiele różnych metali wykorzystuje się obecnie w instalacjach - może to być żelazo, stal szlachetna, aluminium oraz miedź i jej stopy, oraz jak różne mają one właściwości i reakcje na substancje, które mogą być zawarte w wodzie. Brak dbałości o jakość wody często oznacza nie tylko znacząco wyższe rachunki za ogrzewanie, ale i konieczność wymiany uszkodzonych elementów systemu czy urządzenia grzewczego. Przyjrzyjmy się zatem głównym winowajcom odpowiedzialnym za potencjalne szkody oraz zaleceniom służącym ich eliminacji.
PL
Trudno dziś sobie wyobrazić nasze życie bez lodówek czy klimatyzatorów, a już niebawem standardem w wielu domach będą także pompy ciepła. Większość tych urządzeń funkcjonuje w oparciu o lewobieżny obieg Lindego i wymagają one zastosowania czynnika chłodniczego, czyli substancji, która przy niskim ciśnieniu i w niskiej temperaturze pobiera ciepło z otoczenia, co doprowadza ją do wrzenia, a po sprężeniu, wzroście temperatury i ciśnienia, z kolei łatwo oddaje ciepło. To, jaki czynnik chłodniczy zostanie zastosowany w urządzeniu, determinuje w pewnym stopniu jego konstrukcję, parametry pracy oraz wymagania dotyczące eksploatacji. Jednak potencjał w zakresie przydatności technicznej nie jest jedynym kryterium przy doborze czynników chłodniczych. Regulacje prawne, zwłaszcza te niebawem spodziewane, wyraźnie pokazują, że oczekuje się stosowania czynników o możliwie najmniejszym wpływie na środowisko naturalne, a docelowo - czynników naturalnych.
PL
W procesach podgrzewu c.w.u. do tej pory wykorzystywana była woda grzewcza o wysokiej temperaturze, rzędu 80 °C. Taka temperatura gwarantowała dobrą wymianę ciepła oraz stosunkowo krótki czas podgrzewu. W przypadku pomp ciepła [PC] nie dysponujemy tak wysoką temperaturą. Poza tym częsta eksploatacja pompy ciepła na wysokich parametrach jest zabójcza dla sprężarki, która jest sercem pompy i jej najdroższym elementem. Jakie zatem mamy rozwiązania podgrzewu c.w.u. w przypadku pomp ciepła? - przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.
PL
Znaczący wzrost cen nośników energii niewątpliwie zachęca do stosowania rozwiązań wykorzystujących OZE, jednak nie zastąpią one nagle i w każdej sytuacji paliw kopalnych. W najbliższych latach można się zatem spodziewać również wzrostu zainteresowania przedsiębiorców bardziej sprawnymi systemami zaopatrzenia firm i budynków w energię elektryczną i cieplną przy wykorzystaniu tradycyjnych paliw - w tym kogeneracją. To jeden z alternatywnych sposobów spożytkowania energii zawartej w paliwie gazowym, umożliwiający wspólne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej w ramach jednego procesu. Przyjrzyjmy się uwarunkowaniom takiej inwestycji i jednemu z przedsięwzięć, zrealizowanych na potrzeby miejscowości Skórcz.
PL
Ponoć każdy z nas jest aż trzykrotnie bardziej zmotywowany, aby nie ponieść straty, niż aby coś zrobić, by potencjalnie na tym zyskać. Podobnie było w moim przypadku, kiedy pewnej zimy, podczas długiego okresu braku dostaw energii elektrycznej (prawie dwie doby), uświadomiłem sobie, że bez prądu nowoczesne urządzenia grzewcze nie działają. Na szczęście mogłem o tym rozmyślać w spokoju i cieple, ponieważ wówczas ogrzewałem dom starym kotłem gazowym z tzw. świeczką, a instalacja była typu grawitacyjnego. Jednak zapamiętałem rozmowy z sąsiadami, którzy dotkliwie odczuwali brak zasilania. No cóż, długie przerwy w zasilaniu z sieci elektroenergetycznej zawsze mogą się powtórzyć, dlatego dzięki tej historii zdecydowałem, że w przyszłości, wymieniając kocioł na nowszy, muszę swoją instalację odpowiednio zabezpieczyć.
PL
W każdej eksploatowanej instalacji grzewczej przychodzi czas na wymianę źródła ciepła na nowe. Nie inaczej jest z kotłami gazowymi, które - jak wszystkie urządzenia - nie są wieczne. Różne mogą być przy tym przyczyny wymiany kotła: nieekonomiczna praca czy też zużycie (częste awarie). Jak to się jednak dzieje, że jedne urządzenia dłużej pracują bezawaryjnie (lub niemal bezawaryjnie), a inne relatywnie krótko? Od czego zależy trwałość kotła i jak ją wydłużyć? Na co szczególnie zwrócić uwagę, gdy już zapadnie decyzja o jego wymianie na nowy? - Wszystkim tym aspektom przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule.
PL
Jeżeli ktoś twierdzi, że tylko pompy ciepła rozwiążą problemy ogrzewania w Polsce, to niech zada sobie pytanie: dlaczego nadal wielokrotnie więcej klientów decyduje się na zakup gazowego kotła kondensacyjnego jako źródła ciepła w swoim domu? - Być może to kwestia przyzwyczajenia, swoistego poczucia bezpieczeństwa przy korzystaniu ze znanego już dobrze źródła ciepła, dotychczasowej dostępności paliwa czy też korzystniejszej kalkulacji kosztowej. A jeśli tendencje sprzedażowe zmienią się w kolejnych latach, to i tak nie zmieni to nagle faktu, że w już istniejących domach znacznie częściej będą wykorzystywane kotły gazowe niż pompy ciepła. Czy kotły te będą zasilane mieszanką H2NG?
PL
Termin „Plug and Play", w skrócie „PnP", kojarzony jest głównie z technologią komputerową pozwalającą na podłączenie nowego urządzenia do komputera bez zajmowania się przez użytkownika kłopotliwą instalacją potrzebnych sterowników i konfiguracją sprzętu. Taka jest geneza rozwiązań typu „PnP", które dziś, po odpowiedniej adaptacji tej filozofii, spotykamy także w technice grzewczej jako coraz popularniejszy kierunek projektowania nowych urządzeń. Co więcej: wydaje się, że w najbliższych latach rozwiązania „Plug and Play" staną się jednym z wiodących trendów rozwoju w branży instalacji.
PL
Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 r. przyniosła istotne zawirowania na rynku energii, czego dotkliwym skutkiem są m.in. duże podwyżki cen nośników energii: gazu, prądu, ciepła systemowego czy węgla kamiennego. Obecnie, ze względu na tę sytuację, wielu inwestorów uważa, że dobrze jest mieć co najmniej dwa źródła ciepła, tak by w danym momencie korzystać z tańszego albo takiego, do którego w ogóle dostępne jest paliwo/zasilanie. W efekcie wzrasta zainteresowanie dołączaniem do istniejących źródeł ciepła (głównie kotłów gazowych) nowych źródeł opartych o OZE. Tendencję tę można również zaobserwować przy wymianie starych kotłów czy realizacji nowych instalacji.
PL
Wydawałoby się, że technika kondensacyjna w ogrzewnictwie to dobrze rozpoznany temat, który zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach mocno ugruntował się na naszym rynku. Wciąż jednak w rozmowach z instalatorami, m.in. podczas szkoleń, które prowadzę, pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące zarówno samego procesu kondensacji i spalania w kotłach gazowych, jak i oceny parametrów pracy takich kotłów. Przyjrzyjmy się więc, o co w tym wszystkim faktycznie chodzi, nawiązując przy okazji do historii kondensacji.
PL
W pierwszym artykule z naszego cyklu poświęconego trendom w magazynowaniu energii elektrycznej („PI” 6/2021) omówiłem pokrótce najstarszy rodzaj akumulatorów – akumulatory elektryczne kwasowe. Tym razem przyjrzymy się akumulatorom zasadowym. Warto wiedzieć, że dzisiaj są one najpopularniejsze i stosuje się je do zasilania wielu elektronarzędzi, z których korzystają instalatorzy. Garść faktów na ich temat z pewnością ułatwi ich prawidłową obsługę i pomoże wydłużyć „życie” tych urządzeń. Zacznijmy jednak, tradycyjnie, od geopolityki i historii.
PL
Ruszamy z kolejną miniserią artykułów – poświęconą akumulatorom energii elektrycznej. Spróbujemy w niej usystematyzować wiedzę w tym zakresie, przedstawiając w zarysie wszystko to, co o akumulatorach elektrycznych powinien wiedzieć instalator montujący panele fotowoltaiczne oraz korzystający z elektronarzędzi akumulatorowych. Omawianie akumulatorów zacznijmy od najdłużej stosowanego akumulatora kwasowego.
PL
Lit jako pierwiatek został odkryty przez Johana Augusta Arfvedsona w 1817 r. Niecałe 100 lat później, w 1912 r., podjęto prace nad zbudowaniem baterii opartej o lit. Na skalę masową baterie te pojawiły się w latach 60. XX w., a pierwszym powszechnie dostępnym urządzeniem wyposażonym w akumulator litowy była kamera CCD TR1 firmy Sony wprowadzona do sprzedaży w 1991 r. Zaletą nowych akumulatorów była ponad dwukrotnie większa możliwość magazynowania energii niż w akumulatorach niklowo-metalowo-wodorkowych Ni-MH. Przyjrzyjmy się zatem bliżej genezie i właściwościom baterii litowych.
PL
Bufory ciepła wykorzystywane są w różnych sytuacjach i układach, głównie wtedy, gdy konieczne jest krótkotrwałe (do kilkunastu godzin) zmagazynowanie ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele typów tych urządzeń o odmiennej konstrukcji – w zależności od ich przeznaczenia i powierzonych im zadań. W artykule postaram się wskazać konkretne sytuacje, w których zalecane jest zastosowanie bufora ciepła, oraz zasadnicze kryteria doboru jego pojemności i typu.
PL
Któż z nas nie spotkał się w swojej pracy z problemem braku odpowiedniego regulatora do układu grzewczego? – Dziś problem ten można jednak stosunkowo łatwo pokonać. Pojawienie się mikrokontrolerów, a potem ich masowa produkcja – bo trzeba wiedzieć, że udział mikrokontrolerów na rynku półprzewodników obecnie kilkukrotnie przekracza udział mikroprocesorów – oraz niska cena sprawiły, że zbudowanie własnego regulatora jest na wyciągnięcie ręki dla wszystkich zainteresowanych. Może więc warto rozpocząć własną przygodę z mikrokontrolerami?
PL
Analizując rozwój technologii sterowania dopływem ciepła do pomieszczeń ze źródła ciepła, przedstawiłem (w „PI” 1-2/2021) dość popularny sposób regulacji temperatury kotła lub temperatury w pomieszczeniu za pomocą termostatów. Gdy temperatura była zbyt niska, taki termostat zwierał styki i załączał źródło ciepła. Narodziny techniki komputerowej dały nam jednak zupełnie nowe możliwości. Na rynek wkroczyły regulatory cyfrowe, a także tzw. standardy komunikacji i protokoły przesyłu danych. W branży HVAC są one wykorzystywane w automatyce budynkowej, która pozwala na integrację wszystkich podłączonych urządzeń.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.