Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przeprowadzono analizę finansową 1200 dużych, polskich przedsiębiorstw z tzw. "Listy 2000", według metodyki, której zarys przedstawiono w pierwszej części artykułu. Przedstawiono ogólną charakterystykę badanej populacji przedsiębiorstw i główne wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy w odniesieniu, zarówno do całej populacji, jak i niektórych wyróżnionych grup przedsiębiorstw.
EN
A financial analysis of 1200 large Polish companies was made. They were taken from the so called "'Lista 2000" (The List 2000). The first part of the article deals with the methodology used for the purpose of the analysis. General characteristics of the subjects examined have been provided and conclusions drawn.
PL
Wskazano na celowość nieco innego spojrzenia na problematykę zarządzania kapitałem obrotowym, przy wykorzystaniu kategorii określonej mianem IHN. Zdefiniowano to pojęcie i przedstawiono prostą wersję rachunku IHN i rozliczenia przyrostu ABN. Przedyskutowano dylematy związane z tym rachunkiem. Na podstawie doświadczeń praktycznych pokazano znaczenie tego rachunku w analizie finansowej i różnego rodzaju projekcjach finansowych.
EN
The article deals with the topic of the working capital management, with the use of IHN. The term has been defined and a simple calculation of IHN and accrual of ABN provided. Additionally, possible issues regarding the calculation have been discussed. It has also been presented how important the calculation may be for the financial analysis and various financial projections.
PL
Rozwój i sprawne funkcjonowanie każdej organizacji wymaga silnych i skutecznych motywacji wyzwalających przedsiębiorczość, adaptatywność do wymagań otoczenia oraz racjonalizację i ekonomizację wszelkich zachowań. Życie pokazuje, że nie zapewnią tego żadne apele, prośby, zaklęcia ani nakazy i kontrole i że jedynym sprawdzonym i skutecznym sposobem na wyzwolenie takich zachowań jest pełne urynkowienie, czyli wykorzystanie w tym celu aktywnej roli pieniądza i finansów, i uzależnienie losów organizacji od rynkowego otoczenia, którego potrzeby ona zaspakaja. Istotnym walorem pełnego urynkowienia jest ponadto to, iż umożliwia ono dopływ kapitału do danej dziedziny działalności, co ułatwia i przyspiesza jej rozwój a równocześnie wzmacnia konkurencyjność i w znacznym stopniu nie dopuszcza do poprawy wyników finansowych poprzez działania niezgodne z interesami otoczenia. Oczywiście, koniecznym warunkiem takiego rynkowego "ustawienia" organizacji jest rynkowy, a nie publiczny charakter dobra, które dana organizacja na potrzeby otoczenia kreuje. Dokonana w Polsce i w wielu innych krajach Europy Środkowo-wschodniej zmiana ustroju gospodarczego nie była przypadkiem lecz odpowiedzią na historyczne doświadczenia ustroju poprzedniego, który z natury rzeczy był nierynkowy, chociaż utrzymywał niektóre pozory funkcjonowania rynku i gospodarki towarowo-pieniężnej. Mimo bolesnych doświadczeń z całkowitą niewydolnością ekonomiczną gospodarki nierynkowej, czy pseudorynkowej, rynkowe reguły gospodarowania wprowadzone zostały (i to z wieloma ograniczeniami) jedynie w obszarach tradycyjnej gospodarki i przedsiębiorczości.
EN
The article presents the financial situation in polish market of services in the public health care system. Primarily it summarize the gests of the Act on health care management units (SP ZOZ). It describes the results of the health care system's reform, mostly for the the SP ZOZ's creditors. The paper focus on the indebtedness of the system and submit the ways the Polish State is taking to deal with the problem, pointing the examples.
PL
Dokonano krótkiego przeglądu problemów, które wiążą się z przeprowadzaniem analiz i sporządzaniem prognoz finansowych. Wskazano na najczęściej spotykane w praktyce uchybienia w tym zakresie zarówno metodologiczne, jak i merytoryczne, które obniżają jakość analiz i prognoz finansowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.