Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Ustawa z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne [DzU z 2017 r. poz. 1566, z późn. zm.] wprowadziła zasadniczą zmianę administracyjną. Prawie wszystkie sprawy administracyjne związane z wodą i ściekami trafiły do całkowicie nowego tworu administracyjnego, a mianowicie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PL
Powoli warto zapoznać się z treścią nowego Prawa wodnego. W większości przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 r., ale na szczeblu gminnym warto już teraz przygotować się do zmian, które wkrótce mają nadejść.
PL
Na szczeblu krajowym trwają prace weryfikacyjne nad V Aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Już wstępne oceny wykazały bardzo duży problem ze zrozumieniem przez gminy istoty Programu oraz właściwego planowania rozwoju sieci kanalizacyjnych w zależności od warunków topograficznych i wymogów środowiskowych.
PL
Postrzeganie przyłącza nastręcza trudności zarówno urzędnikom, jak i właścicielom posesji. Nie chodzi wcale o samo obowiązkowe przyłączenie nieruchomości do sieci, ale o sposób tego wykonania i finansowania. Ponadto istotny jest jeszcze trzeci aspekt, czyli eksploatator.
PL
Susza powoduje duże spływy wód opadowych w przypadku deszczy nawalnych, bo ziemia nie nadąża ich wchłaniać. Ze spływem wód opadowych postępuje odpływ luźnych frakcji najżyźniejszych gleb. Sytuacja w zasadzie prawie patowa, bo w całym kraju nie ma spójnego systemu retencji na szczeblu podstawowym.
PL
Pojedyncze systemy oczyszczania ścieków (tzw. oczyszczalnie przydomowe) zyskują w Polsce na popularności. Ich stosowaniem zainteresowanych jest coraz więcej inwestorów zarówno indywidualnych, jak i gminnych. Niestety, w obszarze inwestycji w pojedyncze systemy pojawiło się w kraju kilka dość istotnych, choć niekoniecznie pozytywnych trendów, żeby nie rzec - mitów.
PL
W Polsce niesłusznie uznaje się drenaż za jedyny system odprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych z pojedynczego gospodarstwa - takich systemów jest kilka. Kolejną złą praktyką jest nieuwzględnianie faktu, że nawet dom zamieszkiwany na stałe przez 4 osoby powinien mieć instalację umożliwiającą odebranie, oczyszczenie i rozsączenie ścieków pochodzących od innych osób, odwiedzających czy czasowo w nim przebywających. Projektowanie i budowanie instalacji dla mniej niż 6 osób jest z technicznego punktu widzenia nieuprawnione. Artykuł zawiera uwagi dotyczące technicznej strony problemów związanych z projektowaniem i budową instalacji rozsączającej
PL
Urząd Zamówień Publicznych (UZP) w październiku ub.r. przedstawił interpretację przepisów Prawa zamówień publicznych (P.z.p.) dotyczących oznakowania wyrobów symbolem CE i deklaracji zgodności. Była to odpowiedź na pytanie jednego z oferentów, związane z przetargiem na wykonanie oczyszczalni ścieków o przepustowości do 50 Obliczeniowej Liczby Mieszkańców (OLM).
PL
Zgodnie z danymi statystycznymi, problemami związanymi z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych najmniej zainteresowane było województwo łódzkie. Tam bowiem wyznaczono stosunkowo najmniej aglomeracji, a do tego w przypadku wielu z nich zrobiono to niewłaściwie. Żeby było ciekawiej, można znaleźć kilka gminnych przetargów, gdzie dotrzymanie zasad norm zharmonizowanych dotyczących oczyszczalni ścieków było z rozmysłem omijane bądź wymogi techniczne były przeinaczane.
PL
Artykuł odnosi się do kwestii jak można przeciwdziałać podtopieniom i zalaniom obszarów stosując bardzo proste systemy gospodarowania wodami opadowymi.
PL
Od lipca 2011 r. działa w Polsce program NFOŚiGW pn. "Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego". W artykule scharakteryzowano jego najważniejsze elementy i podano wskazówki, jak skutecznie starać się o dofinansowanie lub preferencyjne pożyczki.
PL
W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych, co stwarza wrażenie, że w grę wchodzi dbałość o interesy firm zarządzających taborem asenizacyjnym. Autor na przykładzie opisywanego gospodarstwa domowego szacuje wielkości utraconych pożytków z powodu braku możliwości korzystania z nieruchomości.
PL
Pod koniec lipca br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił na swojej stronie internetowej program pt. "Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego". Biorąc pod uwagę konieczność sprostania przez Polskę wymaganiom europejskim dotyczącym gospodarki ściekowej, jawi się pilna potrzeba wyjaśnienia wątpliwości związanych z programem. W przeciwnym razie może dojść do nadinterpretacji dalekiej od techniczno-inżynieryjnego aspektu tego istotnego programu.
PL
Wprowadzenie zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska (DzU z 2010 r. nr 229, poz. 1498) spowodowało powrót trendu "na normalność" w gminach, szczególnie w gospodarce wodno-ściekowej. Oznacza też realny wzrost znaczenia rady gminy jako gospodarza na swoim terenie Jednak jak każda zmiana - tworzy też nieuzasadnione nadzieje lub nadinterpretację prawa.
PL
Artykuł przedstawia uwagi do praktycznej strony stanu realizacji polskich zobowiązań odnoszących się do wdrożenia dyrektywy 2000/60/WE, która ustanowiła ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej oraz dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, zwanej popularnie "dyrektywą ściekową".
PL
Autor ustosunkowuje się do aktualnej na koniec 2009 r. sytuacji techniczno-prawnej regulującej problematykę kanalizacji w aspekcie obowiązujących przepisów w UE.
PL
Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Autor przedstawia analizę tej kwestii odwołując się przepisów do obowiązującego prawa.
PL
Wielu urzędników i włodarzy gmin przeczytało już raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Nadal jednak trwają dyskusje, czy w ramach Programu rozwiązywać problem pojedynczych systemów oczyszczania ścieków o przepustowości do 5 m³/dobę oraz obiegu ścieków dowożonych. Są one wszak całkowicie nieuprawnione.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.