W dzisiejszych czasach zarządzanie infrastrukturą drogową w miastach przechodzi dynamiczną transformację. Rozwoj technologii digital twin umożliwia tworzenie wirtualnych odpowiedników fizycznych obiektów i systemów, które mogą zostać wykorzystane do usprawnienia zarządzania infrastrukturą miejską. Ciekawym polskim przykładem są rozwiązania firmy Smart Factor.
Trwający kryzys związany z pandemią COVID-19 pokazał zaangażowanie miast w działania wspomagające służbę zdrowia, przedsiębiorców, wolontariuszy czy nauczycieli, ale też w informowanie mieszkańców o aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Obecna sytuacja ujawniła również, jak nic nigdy wcześniej, wyzwania czy braki w zakresie cyfryzacji usług miejskich oraz zarządzania miastem.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mogą być wykorzystywane w miastach, rozwijają się niezwykle dynamicznie. Również na polu zarządzania, organizacji czy finansowania miasta mają do dyspozycji coraz więcej możliwości. Tylko czy polskie miasta skutecznie i w pełni wykorzystują rozwiązania, które generalnie możemy sklasyfikować jako smart?
Warszawa dołączyła we wrześniu do grona miast, którym udało się uzyskać certyfikat zgodności z normą ISO37120 „Sustainable development of communities indicators for city services and quality of life („Zrównoważony rozwój społeczny – wskaźniki usług miejskich i jakości życia”), często nazywany normą smart city. Standard ten definiuje wskaźniki monitorowania zrównoważonego rozwoju miast.
Miasta borykają się z szeregiem problemów środowiskowych, gospodarczych, społecznych czy instytucjonalnych. Potrzebne są zatem kompleksowe działania, aby m.in. poprawić jakość powietrza, dostosować się do zmian klimatycznych, zatrzymać depopulację, odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, rozwijać przedsiębiorczość czy wzmocnić wydajność administracji. Program „Rozwój Lokalny” ma stanowić wsparcie dla osiągnięcia tego celu.
Geoportal 3D miasta Poznania to jeden z pierwszych w Polsce tak kompleksowych projektów mających na celu wykorzystanie wizualizacji trójwymiarowej w zarządzaniu miastem.
Jednym z niewielu polskich miast, które zostało zlokalizowane na tzw. surowym korzeniu, jest Podkowa Leśna. Zaprojektowane w latach dwudziestych XX w. w miejscu dotąd niezagospodarowanym i niezamieszkanym jako miasto ogród cały czas cieszy mieszkańców wyjątkowym klimatem.
Sprawna realizacja zadań ustawowych miasta, zaspokajanie potrzeb mieszkańców oraz świadczenie usług komunalnych wymagają przetwarzania ogromnych ilości danych, ale też współpracy opartej na wymianie informacji.
Dużą szansę na usprawnienie procesów wewnętrznych w jednostce samorządu stanowią Centra Usług Wspólnych. Czym są, dla kogo są przeznaczone i jakie korzyści generują tego typu jednostki?
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.