Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Procesy membranowe, co do których stosowania jeszcze do niedawna podchodzono z obawą o niezawodność instalacji, obecnie znalazły należne im miejsce w procesie produkcji wody do celów energetycznych. Zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych, takich jak ultrafiltracja i odwrócona osmoza, stało się już powszechne.
PL
Instalacja demineralizacji wody w Elektrowni Łagisza bazuje głównie na odsolinach z obiegu chłodzącego bloków 120 MW, w których stężenie chlorków waha się w granicach 45-100 mg/l, w zależności od ilości pracujących bloków energetycznych.
PL
Za koniecznością optymalnego wykorzystywania zasobów wodnych przemawiają zarówno przesłanki ekonomiczne, podyktowane systemem opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego oraz kar za przekroczenia w zakresie ilości i jakości odprowadzanych ścieków przemysłowych, jak i pobudki moralne, wynikające ze świadomości czynienia szkód otaczającej nas przyrodzie na wypadek odprowadzania ścieków o niewłaściwych parametrach fizykochemicznych [1].
PL
Stale rosnące wymagania dotyczące jakości wody zdemineralizowanej do uzupełniania obiegów wodnoparowych bloków energetycznych [1] zmuszają do poszukiwania technologii zapewniających spełnienie rygorystycznych parametrów.
PL
W artykule opisano doświadczenia wynikające z 14-letniej pracy instalacji membranowych w PKE S.A. Elektrowni "Łagisza", w aspekcie korzyści, jakie pojawiły się w wyniku zastosowania technik membranowych do procesu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Niewątpliwymi zaletami są: stała jakość wody i ścieków na wyjściu z instalacji, możliwość "skojarzenia" obiegów wodnych, czyli wykorzystania strumienia ścieków do produkcji czystej wody, niewielkie wymiary instalacji membranowych oraz stosunkowo niskie zużycie chemikaliów.
EN
In the recent paper the experiences of 14 years operating membrane systems in Lagisza Power Plant in Poland have been described. The demineralization of water for boiler systems is operated using membrane processes i.e. microfiltration and reverse osmosis. This installation replaced the old one based on the parallel flow ion exchange. The change of the way of demineralized water production resulted in a significant improvement of water quality, which is important for power generating equipment. This installation doesn’t need much energy and environmental dangerous chemicals, doesn't need much place and allows to connect all water cycles by the usage of the waste water to the water treatment process.
PL
Zarówno świadomość ekologiczna, jak i stale rosnące opłaty powodują konieczność poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, zmierzających do mniejszego oddziaływania elektrowni konwencjonalnych na środowisko wodne. Jako że pobór wody generuje większe koszty niż odprowadzanie ścieków o jakości zgodnej z wymaganiami prawnymi, opłacalne jest wielokrotne wykorzystanie wody, co staje się możliwe poprzez „skojarzenie” obiegów wodnych elektrowni.
PL
Ograniczony dostęp do zasobów wodnych, położenie większości zakładów przemysłowych na terenach zurbanizowanych, degradacja jakości wód powierzchniowych oraz stale rosnące opłaty za korzystanie ze środowiska naturalnego wymusiły na zakładach przemysłowych zachowania zmierzające do oszczędnego gospodarowania wodą.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.